| Raniia a întrebat:

Pentru atei: voi nu credeti existenta lui Dumnezeu pentu că nu-L vedeti. Nu credeti că ceva există dacă nu-l vedeti.Credeti că aveti creier dacă nu-l vedeti?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Ratiunea se bazeaza pe lucrurile vazute, citite, analizate.Dar credinta se bazeaza pe lucrurile care nu se vad."Si credinta este o puternica incredintare o incredere neclintita in lucrurile care nu se vad."Credinta nu tine numai de intelect.Trebuie sa o avem in inima.Credinta nu este ceva ce poate fi rationat cu detasare, ci ceva in care ne este implicata toata fiinta:inima, mintea si sufletul.Toma necredinciosul a spus:"Daca nu voi vedea in mainile Lui semnul cuielor si daca nu voi pune mana mea in coasta Lui, nu voi crede."Dar este ferice de cei ce nu au vazut, si au crezut.Este bine sa fim credinciosi, sa ne bazam pe Cuvantul lui Dumnezeu in orice circumstanta.

33 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Sunt doctor, am vauzt si creierul de om.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La tine, cred ca se aplica sistemul "nu-mi vad creierul, deci, nu am". Ai gasit un argument absolut mirobolant.

| Angel0 a răspuns:

In primul rand este mai comod sa nu crezi.Este mai simplu sa nu tii post,sa nu mergi la biserica,poti sa pacatuiesti cand si cum vrei, deoarece nu te va pedepsi nimeni, numai avantaje.

Răspuns utilizator avertizat
| Rapunzell a răspuns:

Ateii ne considera nebuni pentru ca avem credinta intr-un Dumnezeu pe care, dupa parerea lor, nu il vedem. Dar nici mintea lor nu se vede si totusi se cred destepti happy
Parintele Cleopa zicea asa, Dumnezeu sa-l odihneasca cu sfintii Sai.

| Birjaru a răspuns (pentru Rapunzell):

Asta e concluzia ta despre ateism? Gandeste-te si tu... oare care sunt problemele din ceea ce ai afirmat mai sus? Daca nu gasesti nici una... e de porc.

| Rapunzell a răspuns:

Esti pierdut, copile.

| Rapunzell a răspuns:

Incearca sa te regasesti pentru ca, dupa cum spuneam, esti pierdut, copile.

| Rapunzell a răspuns:

Fara suparare, suntem pe TPU unde, cel putin teoretic, ar trebui sa dam niste raspunsuri spre folosul celor care au nevoie. Ne aflam apoi la categoria "Religie" unde ar trebui, tot teoretic, sa raspunda cei care au cat de cat idee despre cele sfinte. Tu cu aberatiile tale fugi in alta parte. Aici nu te incadrezi in decor.

| Rapunzell a răspuns:

Te crezi la tine pe blog?

| Rapunzell a răspuns:

Vezi ca esti copil? Nu esti capabil sa porti o conversatie civilizatie in domeniul categoriei in care postezi.

Te las sanatos. Ai grija de tine si de sufletelul tau!

Răspuns utilizator avertizat
| Klepto a răspuns:

Nu, cred ca-s rational ca nu vad ceva inexistent.Iti recomand sa nu mai fumezi etnobrusturi ca dauneaza vederii si vezi chestii imaginare.Sa inteleg ca esti si tu una dintre acele persoane neobosite si persuasive care incearca sa explice un sentiment nu?
O sa se termine vreodata tam-tam-ul asta cu "va ajutam sa-l gasiti pe dumnezeu"?

| Laura a răspuns:

Eu nu-mi văd creierul, dar dacă vreau mă pot duce oricând la un doctor și mi-l arată el cu o radiografie. Și eu nu cred că am creier, știu că am, că altfel n-aș trăi acum. În clasa a 6-a pare-mi-se că se învață anatomie. Așteaptă să ajungi acolo și o să înveți mai multe despre asta. Dar... cine a zis că toți ateii nu cred în dumnezeu pe motiv că nu-l văd?

| NuDauFunda a răspuns:

Melteneala e mai de prost gust decat credinta sau ateismul. Domnu' Wooden. Rapunzel are dreptate.

| NuDauFunda a răspuns:

Asta era si ideea
oricum discutia dintre voi pornise in urma unei analogii destul de fine, care-a fost peste puterea ta 'obiectiva' de intelegere

| DorelSudoru a răspuns:

Ai ceva TPU! Acum ai facut toti atei prosti ahh? Draga Tea nu trebuie' sa-l(cu l mic!) vad ca sa nu cred in el.Asta e doar unul dintre motive

| ShowTim3 a răspuns:

Iti spargem tie capul si vedem creierulwinking... sau nuca depinde.

| Omulrational a răspuns:

Nici nu puteai sa dai un exemplu mai prost,o mica operatie iti extragem creierul si il ducem la expozitie ca am descoperit ceva extraordinar, dar probabil nu vom gasi nimic, creierul era fugit de mult de aia ai pus si intrebarea asta tampita formultata asa de prost si nu am ce sa iti raspund.

| iEmonel a răspuns:

Creiere s-au vazut destule si fara el omul nu poate gandi. Deci orice om care gandeste are creier; nu trebuie sa il vezi la fiecare om in parte.

| FărăCapsLock a răspuns:

Vă combat. Aseară am fumat un cui doi tovarăși. Nu știu ce-au combinat ăia acolo, că l-am văzut pe Dumnezeu cum îi dădea limbi în **r lu' Moș Crăciun, în timp ce Iepurașul făcea laba la ei.
Acum nu știu...

| ionutzul31 a răspuns:

Buna intrebare...n-am inteles nimic laughing

| Comeandtellmesomething a răspuns:

Dumnezeu e ca aerul.Nu îl vezi dar şti că e acolo.

| NuConteazaShinee a răspuns:

Neah,cred ca nici un ateu nu se gandeste sau se va gandi sa il vada...
In momentul in care te declari ateu...crezi doar in tine,in stiinta si in puterea mediului incojurator.
Si constientizezi ca doar faci parte dintr-un mare ciclu,gen thinking "Totul este unul si Unul este totul" Eu sunt nascut,si sunt unul,unic pe pamant si in univers,ma hranesc cu legume,carne,cresc si dau nastere(adica am copii),imbatranesc si mor,fiind mort am sa fiu ingrasamant pentru pamant, sau alte animale ma vor manca, sau plantele se vor folosi de subtantele hranitoare care le elimina corpul meu prin descopunere...astfel continua viata si astfel sunt TOTUL chiar daca sunt Unul.
Eu nu am sa contrazic sau sa incerc sa conving pe cineva sa creada sau sa nu creada in divinitate, creator, Dumnezeu sau cum vreti sa ii spuneti ...pentru ca e prea multa bataie de cap ...sincer! din acest motiv sunteti numiti si Cre(s)tini.
Atei nu vor raul Cre(s)tinilor,vor doar sa ii faca sa inteleaga ca doar prin multa munca si cunoastere vor avea tot ce isi doresc:bani,sanatate si fericire.
Daca ai o boala...un preot iti va zice sa te rogi la Dumnezeu si vei muri, dar un om de stiinta specializat in medicina, iti va da un tratament si poate vei supravietui sau muri ^_^ deci stiinta invinge ^_^

| Maria123 a răspuns:

Cei care cred, cred pentru ca le e frica de consecintele necredintei.Cei care cred, cred pentru ca vor sa se puna bine cu D-zeu(sa-L pupe in c**) ca asa cred ei ca le asigura un loc caldut in Rai.Nu mai puteti voi de credinciosi ce sunteti.Credeti doar de frica si pentru ca aveti un interes.Am incheiat povestea...majoritatea sunteti niste credinciosi ipocriti dupa cum se deduce din ceea ce am spus mai sus. Faceti lumii o favoare si incetati sa va mai credeti trimisii lui D-zeu pe pamant(cei care imprastie cuvantul Domnului in lume).
Astora de se simt prea sfinti le mai zic ceva: D-zeu,daca exista, vede tot, chiar si gandurile voastre false.

| selef a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o
Daca nu intelegi roaga pe cineva sa-ti traduca.

| selef a răspuns:

Http://www.trilulilu.ro/leviathanus/0f34dcd4719007
la minutul 50 gasesti si traducerea.

| FemeileFac70LucruriCartofisi69 a răspuns:

Daca tu nu-mi vezi creiretul deci nu exista, esti un ateu incult

| adita32 a răspuns:

Dar ce draga tu il vezi? daca da ai probleme mari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maxima asta!laughing Ai fost dura si ai spus adevarul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui gresit problema si de altfel, creierul stii ca exista, nu numai de la orele de anatomie, ci si de la medicii legisti care dupa ce krapi, te sfirteca si-ti scot toate organele sa le studieze si sa vada de ce ai dat coltzul. E clar ca ai pus intrebarea doar ca sa-i ridiculizezi pe atei, dar n-ai gasit cel mai bun exemplu. Puteai sa intrebi de aer, sau de curentul electric. Faptul ca ai ales un exemplu neinspirat, nu denota doar ca intrebarea e penibila, ci si ca tu ai creier dar nu-l folosesti. Ca fapt divers, daca vrei sa ridiculizezi pe cineva, ai grija sa nu devii tu ridicola, ca acum.