| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum interpretati asta? Versiunea lui Anania. Geneza 28:20 si restul https://prnt.sc/1tqdjzi

1 răspuns:
| halogen001 a răspuns:

Înțeleg ca zeul x furnizează beneficiarului numit Iacob paza, protecție, mâncare, haine la moda, iar apoi în schimbul acestor servicii zeul x devine asociatul lui Iacob, apoi din tot ce ii da zeul x lui Iacob zeul x va primi a 10-a parte, deci zeul da 100%, primește 10% deci putem spune ca zeul x oferă nonstop servicii 90% gratis. De aici se înțelege ca zeul x care e atotputernic si nemuritor e interesat de ce ii poate oferi Iacob și mai mult decat atat, ceea ce Iacob ii oferă e doar a 10-a parte din ce tot zeul x ii oferă lui Iacob. Zeul x nu e prea priceput in afaceri, iar Iacob e cam "darnic". Se aplica cu succes zicala "Nu e prost cine cere, e prost cine da".