| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum interpretati acest verset? Exodul 15:11 ''Doamne, cine-i asemenea Ţie intre
dumnezei? cine-i asemenea Ţie, preamărit întru sfinţi, minunat întru slavă,
făcător de minuni''. Parca nu mai existau alti zei, nu? Sau Psalmul 81:1 https://prnt.sc/23okkzu si alta varianta, tot ortodoxa https://prnt.sc/23oklme

8 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

Exista multi zei, doar ca in mintea omului. Te rog sa citesti si celelalte randuri, de alea cum poti sa iti mai bati joc?

Răspuns utilizator avertizat
| Jessica1235 a răspuns:

Exista mulți zei făcuți de mâna omului care au ochi dar nu văd, au urechi dar nu aud, au gură dar nu vorbesc. Dumnezeu este singurul Dumnezeu adevărat happy

Răspuns utilizator avertizat
| Jessica1235 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mă refer că Dumnezeu este singurul Dumnezeu adevărat care poate auzi, care poate vorbi, care poate vedea etc dintre toți dumnezei. Este ca și cum tu construiești un câine din lemn identic cu un câine real, arată exact ca un câine adevărat dar doar atât, nu poate vedea, nu poate lătra, nu poate auzi deși tu i-ai făcut și urechi și ochii și gură.

Răspuns utilizator avertizat
| Jessica1235 a răspuns:

Dumnezeul nostru este în cer, El face tot ce vrea. Idolii lor sunt argint și aur, făcuţi de mâini omenești. Au gură, dar nu vorbesc; au ochi, dar nu văd; au urechi, dar n-aud; au nas, dar nu miros; au mâini, dar nu pipăie; picioare, dar nu merg; nu scot niciun sunet din gâtlejul lor. Ca ei sunt cei ce-i fac, toţi cei ce se încred în ei.
Psalmul 115:3‭-‬8 VDC

Răspuns utilizator avertizat