| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum intrepretati Isaia 7? Credeti ca profetia se refera la Iisus?

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De Isaia 7 nu stiu sigur, si nu voi fi sigur decat cand voi citi cu atentie, dar de un lucru sunt sigur, ca in Daniel 9:25, 26 se vorbeste de Cirus, unsul Domnului.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus nu a spus nimic despre El cum ca ar fi profetit in V.T, singura data cand a vorbit despre El si in contextul asta a fost doar cand i s-a dat sa citeasca
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Luca+4%3A16-20&version=NTLR,si nici atunci nu a zis ca despre El era vorba.
Tot ce s-a adaugat s-a adaugat de scribi sau de autorii bibliei.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai doar nu era un vampir in spatele ei care sa fii trait din generatie in generatie si sa fii scris intreaga biblie. LOL

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu inteleg. Eu m-am referit la adaugirile care s-au facut in N.T cu privire la profetiile din V.T.
Aceste adaugiri au fost facute de autorii evangheliei sau de scribi, care au incurcat capra cu oaia, profetia lui Cirus cu Isus.

| Antisistem11 a răspuns:

Cu ce l-ar fi consolat pe ahaz sa stie ca in viitor se va naște un jesus? Pe ahaz il interesa doar prezentul și banuiesc ca "profetul " isaia i-a spus ce credea el ca se va intampla in timpul vietii lui.nu in viitor.dar bunii cresrini au interpretat mereu în mod greșit vechiul testament.dar întreaba-i pe evrei sa vedem ce iti vor spune.

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta am zis si eu.nu se referea la jesus. nimic din vechiul testament nu face referire la jesus.dar eu am explicat cum am putut.doar nu te așteptai sa am eu strălucirea lui bart d ehrman.

Răspuns utilizator avertizat