| anonim_4396 a întrebat:

Cum le este asigurata mantuirea crestinilor si ce trebuie ei sa faca ca sa o primeasca?
Cum le este asigurata mantuirea ateilor si ce trebuie ei sa faca ca sa o primeasca?hee hee

10 răspunsuri:
| alin334 a răspuns:

Ateii nu au mantuire intrucat nu cred in DUmnezeu, iar crestinii trebuie sa respecte ceea ce scrie in biblie happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa faca voia tatalui ceresc, infiderent de ce emblema are pe frunte, mai putin cipul biometric, sau numarul fiarei.pecetea.

| Adrianetc a răspuns:

Van, ori ai pus intrebarea asta de plictiseala, ori pentru conflicte insa. toate raspunsurile le gasesti in BIBLIE. nu trebuie sa intrebi pe nimeni doar in cazul in care nu ai inteles foarte bine.

| 5a a răspuns:

Ca sa poti sa te mantuiesti trebuie sa ti macar Posturile Cele Mari, mergi in fiecare Duminica la Biserica, Citesti din Paltire/Carti de Rugaciune. Trebuie sa ne spovedim/impartasim minim de 4x pe an. Trebuie sa fi Botezat. Un credincios trebuie sa faca macar lucrurile astea ca sa se mantuiasca. In legatura cu ateii? Unii dintre atei se intorc la Viata Ortodoxa altii raman si traiesc in pacat, o sa-si de-a seama cand vor fi pe patul de moarte dar atunci va fi prea tarziu. Ei s-au lepadat singuri de Dumnezeu, ei se mint singuri. Mai multe informatii gasesti la Parintele Cleopa sau Parintele Paisie care au trait ca niste Sfinti. Doamne ajuta!

| Adrianetc a răspuns (pentru 5a):

Cine a zis ca trebuie sa ti "macar" posturile cele mari? A zis domnul Isus sa ne spovedim impartasim minim 4x ori pe an? ce aberatie mai e si asta? da, trebuie sa fi botezat sa te nasti din nou in apa si duh insa nu de mic, trebuie ca tu sa alegi daca vrei sa fi botezat, nu nasii tai. ritual.

| kyttu a răspuns:

Isus a murit pentru. toti [Ioan 3:16]. Daca crezi asta cu toata inima si te intorci la El cu adevarat vei fii mantuit. Viata cu Isus e cea mai buna alegere! happy

| VirginiaSlims a răspuns:

Ateii nici nu vor mantuire.tongue

| lovejesus28 a răspuns:

Crestinii nu primesc maintuire deoarece nu sunt rationali. In biblie scrie

"Fericiti fie cei ce inteleg logica [,] caci ei vor mosteni imparatia cerului si vor sta impreuna cu Tatal Ceresc." Matei 18:9

| luciferisus a răspuns:

Crestinii sunt mantuiti prin moarte si apoi poftiti in Iad de catre "detinatorul cheilor MORTII si ale Iadului" adica de catre Christos!

2) Iar ateii mor pur si simplu fara sa ajunga in Iadul lui Christos!