| Hitback a întrebat:

Cum ne poate manipula religia?

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Prin implementarea fricii. De obicei da rezultate.

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Începând cu inducerea fricii şi cu vânzarea iluziilor şi promisiunilor de viaţă veşnică (desigur, nu chiar toate religiile, dar marea lor majoritate).

| contαbαndonαt a răspuns (pentru NOname):

Mi-ai furat cuvintele din gurahappy.
De aceeasi parere.

| sublime89 a răspuns:

Cum vrea laughing

| martzian a răspuns:

Ce este religia? "Religia" nu te poate manipula - oamenii da. Din nefericire, de teama manipularii, oamenii accepta cea mai paguboasa alternativa - manipularea.

| LordBolton a răspuns:

Iti implemnteaza frica, te face sa cotizezi la biserica, sa le cumperi cartile,
si in cele din urma sa iti petreci cateva ore in biserica, crezand toate promisiunile nefondate, o sa iti interzica o serie de activitati etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numa pe tine banuiesc.ca pe noi crestinii nu prea. doar pe voi.

Răspuns utilizator avertizat
| Ben00 a răspuns:

Nu m-am simtit niciodata manipulat. Merg incotro vreau, ca si voi. Ce mi se pare dragut este ca pe simpaticii atei Stalin si Mao nu ii poate acuza nimeni de manipulare. Ei le-au acordat tuturor crestinilor libertatea de a trai in lagare si inchisori; si, ca varianta, glontele.

| AwaZoh98 a răspuns:

Religia te manipuleaza spre bine, spre moralitate!

| AwaZoh98 a răspuns:

Intelegi cum vrei raspunsul meu!
Peace si tie! straight face

| Krokodil a răspuns:

Si prin frica, si prin biserici si preoti(bani), si prin stoparea unor activitati, si prin indoctrinarea la unele fapte.

| traiescdeciexist a răspuns:

In general prin frica. In rest as putea sa stau sa scriu romane... laughing