| RamonEmanuel a întrebat:

Oare care ar fi motivul pentru care multa lume nu realizeaza ca religia este doar un mod de a manipula populatia si un mare bussines?

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Religia cum spui tu poate fii si o metoda de Manipulare, dar si un stil de viata mai bun.dar persoanele sunt cele care se lasa manipulate, ele dau bani si au incredere in Preoti calugari si persoanele care zic ele ca sunt mai credincioase. Nestiind ca acele persoane (Nu chiar toate) se joaca cu mintea lor!

Si sarind peste cea ce este scris in biblie si citind doar ce le zic acele persoane (Asa se nasc si religiile) Uitand restul cum ar fi :

''Cel mai mic va fi cel mai mare'' Atunci de ce dam tot celor care zic ''am credinta mare''?

''Cel din urma va fi cel dintai''

Atunci de ce ascultam de preot si nu de saracul care se roaga singur in biserica doar de ce este ''alungat'' de restul doar pentru faptul ca nu este ca restul?

Religia e una buna si ar face doar bine in viata omului, dar persoana e rea! ''Pomul e bun, fructul e stricat''!

18 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Filip23 a răspuns:

Nu poti realiza motivul pentru care multa lume nu realizeaza. Tot ce poti realiza este ca nu vei realiza nimic.

| seagate a răspuns:

Pentru ca decat ateii vad "adevarul", iar ei sunt putini(din fericire) si nu sunt prea credibili.

| RamonEmanuel explică (pentru seagate):

Ateu inseamna sa nu crezi in nimica. Citeste enuntul inainte sa raspunzi. Vorbeam de religie in general si nu de Dumnezeu. Dar pacat ca indoctrinarea nu doare laughing)

| dragos9234 a răspuns (pentru seagate):

In Finlanda sunt 80% atei, deci nu cred ca sunt putini.Credinciosii incep incet, incet sa dispara.

| seagate a răspuns (pentru RamonEmanuel):

Ai inteles "nimica". rolling on the floor

| seagate a răspuns (pentru dragos9234):

In Finlanda 86% din populatie este de religie luterana.Nu sunt atei.
Informati-va inainte sa scrieti tampenii.

Răspuns utilizator avertizat
| AxyTM a răspuns:

Pentru tine religia este un bussiness?
Doamne fereste! Cand va fi judecata viitoare ce vei zice in fata Domnului?

| RamonEmanuel explică (pentru AxyTM):

Religia este cel mai mare bussines care a existat vreodata. Documenteazate te rog. Oricum multumesc de raspuns.

| SmexyBoy a răspuns:

Probabil ca nu vad sau ca nu vor sa vada, in cazul in care te referi la religia Ortodoxa.

| richarddawkins a răspuns:

Ca sunt ignoranti de aia

| KingSize a răspuns:

Lipsa de creier

| larisa2001 a răspuns:

Nebunii sunt convinsi ca numai ei au dreptate, ah era sa uit, si ateii.

| dragos9234 a răspuns (pentru larisa2001):

Vai,dar tu esti cumva nebuna? Tu crezi ca ai dreptate cu dumnezeul tau si cu toti ceilalti crestini?