| EmaS a întrebat:

Cum pot să cunosc care este voia lui Dumnezeu pentru viaţa mea?

Răspuns Câştigător
| 1Mihai1 a răspuns:

Sunt atatea dovezi ca exista Dumnezeu, ai vreo dovada ca nu exista?

121 răspunsuri:
| EmaS explică:

Multi, draga mea.

| chelstone a răspuns:

Ema paseaza, ema suteaza, ema centreaza, ema da cu capul, ema marcheaza.
Care e motivul pentru care adresezi asemenea intrebari din moment ce raspunzi de una singura la ele?!

| William a răspuns:

Citind Sfanta Scriptura. De ce pui intrebari la care stii raspunsul?

| Danielcristian a răspuns (pentru William):

Poate nu il stiu sau nu il inteleg corect. De acea caut raspunsul corect, toti crestini citesc biblia, iar unul spune antr-un fel altul an alt felsad.

| costis a răspuns:

Fiind atenta si la lucrurile aparent marunte, la intamplari, la carti care aparent sunt impotriva crezului tau, la oameni aparent neinsemnati, luptand impotriva sindromului numit "Graba", evitand tendinta de planificare totala a vietii.

| maiAm8conturi a răspuns:

Poi, spuneai ca vorbesti cu el, de ce nu-l intrebi?!?!

| EmaS explică (pentru maiAm8conturi):

Pai eu cred ca trebuie sa ascult de Cuvantul Sau, sa umblu in caile Lui si sa fac fapte bune, nu?

| Parintele a răspuns:

Nu poti sa cunosti asta deoarece nu exista d-zeu.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Parintele):

Ai zis o prostie mai mare decat lumea.

| EmaS explică (pentru Parintele):

Voia lui Dumnezeu pentru noi este sa traim pentru slava Sa, dupa principiile din Cuvantul Sau.

| Parintele a răspuns (pentru 1Mihai1):

E parerea mea. Poti sa dovedesti ca e fals ce am spus?

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Si daca stii asta de ce ai mai pus intrebarea? Tu intrebi, tu raspunzi cumva?

| EmaS explică (pentru Parintele):

Pentru ca doresc sa cunosc si alte opinii.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru 1Mihai1):

Multumesc

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Parintele):

Dovezi? ca ce spui tu este adevarat?

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Hai mai las-o balta. Vrei doar sa faci propaganda ieftina religieilaughing)))

| EmaS explică (pentru Parintele):

Si care ar fi scopul? happy

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Sa vada lumea ca avem o apostolita printre noi.laughing) Probabil crezi ca faci pe plac vreunui zeu...Mai bine cauti ceva de lucru.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Parintele):

Si tot nu vrei sa-mi raspunzi?

| EmaS explică (pentru Parintele):

Dar nu am nevoie de aprobarea ta! Cat despre lucru, nu iti fa tu griji in privinta aceasta!

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Parintele):

O sa ajuti rau in viata...

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru 1Mihai1):

Care dovada exista?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Ai avut vreodata probleme mari? cum s-au incheiat?

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Stai prea mult pe TPU. si tot ce faci nu e decat sa pupi in fund un zeu inexistent. pui intrebari ridicole la care tot tu raspunzi de parca ai fi la scoala de prosti; nu esti la scoala de prosti si nici nu convertesti pe cineva pe aici. doamne ajuta.

| EmaS explică (pentru ateuNEGATIV):

Dumnezeu ni S-a revelat de asemenea prin Cuvântul Său, Biblia. În Scriptură, existenţa lui Dumnezeu este tratată ca un fapt de la sine înţeles (Geneza 1:1; Exod 3:14). Când Benjamin Franklin şi-a scris Autobiografia, nu a pierdut timp să demonstreze că el a existat cu adevărat. În acelaşi fel, nici Dumnezeu nu a irosit prea mult timp pentru a-Şi demonstra existenţa prin intermediul Cărţii Sale. Natura schimbătoare de vieţi a Bibliei, integritatea ei, minunile care au însoţit procesul scrierii ei sunt suficiente argumente pentru a justifica o privire mai atentă asupra ei.

Dumnezeu S-a revelat este prin Fiul Său, Iisus Hristos (Ioan 14:6-11). "La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu... Şi Cuvântul S-a făcut trup, şi a locuit printre noi" (Ioan 1:1, 14). În Iisus Hristos "locuieşte trupeşte toată plinătatea Dumnezeirii" (Coloseni 2:9).

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru 1Mihai1):

Ce legatura au ele cu vreun zeu? da am evut le-am rezolvat fara sa ma plang sau sa cersesc ajutor divin sau incheiat bine

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Parintele):

"doamne ajuta" in locul tau mi-ar fi rusine sa mai spun asta, dupa tot ce e in mintea ta.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Versete

| EmaS explică (pentru Parintele):

Doamne ajuta sa ce? Sa te pocaiesti si tu?
Oridecate ori am cate putin timp intru pe TPU. Care este problema ta? Lucrez pe calculator si in timpul liber ma relaxez aici.

| EmaS explică (pentru ateuNEGATIV):

Printre altele!

| 1Mihai1 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

S-au incheiat bine cu ajutorul lui Dumnezeu, dar tu (majoritatea oamenilor) un om care nu gandesti, nu esti "sensibil" in lucrurile care ti se intampla zi de zi, n-ai cum sa "vezi" cum "intervine" Dumnezeu...

| EmaS explică (pentru 1Mihai1):

Asa este, prin credinta poti sa iesi biruitor din orice incercare! Felicitari pentru modul in care gandesti.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru 1Mihai1):

Asa poate sa-mi spuna si un hindus

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Treaba e ca imi pierd timpul cu tine, imi plac conversatile cu un om deschis la minte

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Nu lucrezi deloc la PC. Toata ziua, si de multe ori noapte, stai pe TPU si copiezi citate din biblie de pe net ca sa le postezi aici ca sa te dai mare religioasa IN SPERANTA CA O SA AJUNGI IN RAIlaughing)))). Tu ai timp liber non-stop.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Ce lucrezi pe pc?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru EmaS):

Multumesc!

| EmaS explică (pentru Parintele):

Sunt cumva la un interogatoriu?
Cu ce drept imi ceri tu socoteala?

| EmaS explică (pentru ateuNEGATIV):

Curiosii mor repede.

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Nu, draga, nu e interogatoriu, dar spui numai basme.

| EmaS explică (pentru Parintele):

O sa te convingi intr-o zi ca nu sunt numai basme! Dar, din pacate, va fi prea tarziu!

| Danielcristian a răspuns (pentru Parintele):

Parinte te-ai pierdut prin sfanta traditie sau cum ai absolvit teologia?

| EmaS explică (pentru Danielcristian):

Nu ti-ai dat seama ca si-a pus acest avatar in zeflemea, bataie de joc?

| chelstone a răspuns (pentru 1Mihai1):

Care-s dovezile?!
P. S: CItatele biblice nu sunt dovezi, ele reprezinta doar niste propozitii ce trebuie demonstrate.
PP. S: Dovezile se fac la modul afirmativ conform logicii, daca te bizui dupa alte coordonate poate ne demonstrezi inexistenta celorlalti zei.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Intamplator sau nu, azi noapte am visat momente inaltatoare cum ma ridicam la cer.Nu pot sa iti exprim in cuvinte ce fericire, ce momente de fericire, de a atinge absolutul.In fine, am vazut colege de ale mele care erau condamnate pentru vesnicie si eu le spuneam de ce nu s-au pocait.De cate ori le spun sa se intoarca la Dumnezeu ele imi raspund ca unde o sa mearga toata lumea, or merge si ele. Pacat.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru EmaS):

Toata lumea :O?

| EmaS explică (pentru Parintele):

Eu voi ajunge in rai nu prin eforturile sau meritele mele, ci prin jertfa Domnului Isus.

| EmaS explică (pentru 1Mihai1):

Nu inteleg, ce este cu toata lumea?!
daca te referi la termenul de ''pocainta'', este vorba despre o pocainta personala adica identificarea pacatului, recunoasterea lui si renuntarea la el.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru EmaS):

Poti sa fii mai explicita? (sunt curios...)

| EmaS explică (pentru 1Mihai1):

Adica noi oamenii suntem nascuti in pacat.Plata pacatului este moartea.Domnul Isus a platit pentru pacatele noastre la Golgota. Dar noi trebuie sa primim iertarea lui si sa parasim pacatul, sa traim dupa principiile lui Dumnezeu sa facem voia Lui.

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Hai lasa-malaughing Atunci inseamna ca te poti apuca de rele si ca si eu o sa ajung in rai... urrraaaaa!laughing))

| Parintele a răspuns (pentru Danielcristian):

Nu sunt popa.

| EmaS explică (pentru Parintele):

Da, daca te pocaiesti, poti.

| Danielcristian a răspuns (pentru EmaS):

Acuma da. Ce zi de odihna aveti doamna draga?

Din vorbele Dumneavoastra pareti o foarte buna persoana.

| EmaS explică (pentru Danielcristian):

Nu conteaza.Cine face deosebire între zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire între zile, pentru Domnul n-o face. Cine mănâncă, pentru Domnul mănâncă; pentru că aduce mulţumiri lui Dumnezeu. Cine nu mănâncă, pentru Domnul nu mănâncă; şi aduce şi el mulţumiri lui Dumnezeu.Iti multumesc pentru cuvintele tale frumoase.

| AnaaSb a răspuns (pentru Parintele):

Si mai zici ca esti preot...

| Danielcristian a răspuns (pentru EmaS):

Cu placere, oricind la dispozitia dumneavoastra pentru orice ajutor.

| Parintele a răspuns (pentru AnaaSb):

Da, uite ca sunt!

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru Parintele):

Daca Dumnezeu nu exista atunci nici tu nu ai fi existat copil fara minte ce esti

| AnaaSb a răspuns (pentru Parintele):

Felicitari big grin

| Parintele a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Nu mai sunt de mult copil, desteapto.

| EmaS explică (pentru Parintele):

Se referea la minte...

| EmaS explică (pentru Parintele):

Pe ce te bazezi cand faci o asemenea afirmatie?

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Pe tot ce ai scris pe TPU pana azi.tongue

| EmaS explică (pentru Parintele):

,,Frica de Domnul este inceputul intelepciunii.,,
,, Nebunul zice in inima lui: nu este Dumnezeu!,,

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru Parintele):

Si crezi ca ma intereseaza pe mine ce esti dumneata? inteligentule haha!

| EmaS explică (pentru RoseOfTheFire):

Asa este ca pare destul de imatur?winking

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru EmaS):

Pe mine m-a deranjat ca el zice ca nu exista Dumnezeu.winking

| Parintele a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Te-a bagat cineva in seama? Te simti singura draga?

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Frica de iluzii e inceputul nebuniei Ema draga; ai grija de creierasul tau, sau: pe la doctor ai mai fost, sau doar pe la adunare? pup.

| EmaS explică (pentru Parintele):

Cred ca tu esti cel care ai nevoie de unul! laughing

| Hombre a răspuns (pentru Parintele):

Oho parinte, pe unde bântui taică, observ ca ai venit sa-ti mântui credinciosii. laughing

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru Parintele):

Da nu e problema ta cum ma simt eu! e ceva neclar?

| Parintele a răspuns (pentru Hombre):

Grea sarcina mi-a lasat dumniezo pe umeri...

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Nu eu, TU! Incearca!

| EmaS explică (pentru Hombre):

El trebuie sa se mantuiasca mai intai pe el.

| Parintele a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Da, ceva neclar! Nu te mai baga in seama ca musca in fundul calului...vezi de scoala etc..Hai pa!

| EmaS explică (pentru Parintele):

Ma simt cat se poate de bine. Cred ca tu ai probleme, vad ca te legi de toata lumea.

| Hombre a răspuns (pentru Parintele):

Greu părinte sa le scoti nălucile din cap, sa crezi orbeşte ca Isus a hranit 5 000 de oameni cu cateva pâini si câtiva pesti, iar Moise a hranit poporul cu mană in pustie, asta inseamna sa nu ai logica si simtul realitati dezvoltat.

| EmaS explică (pentru Hombre):

La fel se intampla si cu tine, o tii una si buna: Batman si Batman (vodka si vodka)!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Batman, personaj fictional, Isus, personaj fictional care e nascut din praf de pusca tras din cer direct in pasarica Mariei, pai cine dracu o arde cu Batman nu tu? 2 pesti+5 paini= 5 000 de burţi satule, du-te la control.

| EmaS explică (pentru Hombre):

Ratiunea se bazeaza pe lucrurile vazute, citite, analizate.Dar credinta se bazeaza pe lucrurile care nu se vad."Si credinta este o puternica incredintare o incredere neclintita in lucrurile care nu se vad."Credinta nu tine numai de intelect.Trebuie sa o avem in inima.Credinta nu este ceva ce poate fi rationat cu detasare, ci ceva in care ne este implicata toata fiinta:inima, mintea si sufletul.Toma necredinciosul a spus:"Daca nu voi vedea in mainile Lui semnul cuielor si daca nu voi pune mana mea in coasta Lui, nu voi crede." Du-te tu la preot!

| floresdemayo a răspuns (pentru EmaS):

Hombre e oița (capra, în versiunea lui laughing ) rătăcită. Doar tu Ema il mai poți ajuta sa regăsească calea. Da, vodka si prea multe căprițe îl tulbură...

| EmaS explică (pentru floresdemayo):

Da, draga Flory, de cand ducem munca de lamurire si eu si Baubaulica cu el, dar in zadar. Speranta moare ultima, cine stie?!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Pai si preotul nu debiteaza bazaconii la fel ca tine.

| Hombre a răspuns (pentru floresdemayo):

Isus este fiul lui Dumnezeu, vrajeala, vodka este, esteeeee.laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru EmaS):

Las că se va da pe brazdă, vei vedea. Adică, sper! Poate de dragul tău o va face. Lui i-a inoculat cineva ideea fixă că "nu există Dumnezeu" si cu asta basta, de la ea nu se mai abate omul. E ca și cum am încerca să-l convingem că nu mai există capre, doar... țapi(ca el, din ăia ispășitori laughing ). Iar el vede si acceptă in imaginația lui...doar ce vrea, nu ce există.

| floresdemayo a răspuns (pentru Hombre):

Da, vodka este, esteeee numarul caprelor înmulțit cu doi, cu trei...Să fie, acolo! Ele să nu lipsească. Vezi măi Hombre ce face "lichidul" ăsta fermecat? Ți le multiplică!

| floresdemayo a răspuns (pentru Hombre):

:)) Unde Dumnezeu ai gasit-o pe caprita asta?
Uite, na, o replică, măi Hombre (Ema, te va amuza si pe tine, dacă vezi!)

http://www.youtube.com/watch?v=CSdGB_r6ZkQ&feature=player_embedded

| EmaS explică (pentru floresdemayo):

Ehe! Mie mi-a trimis-o mai de mult, zicea ca el a invatat-o sa cotcodaceasca. laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru EmaS):

El a învățat-o? Înseamnă că-i place să învețe!
Ti-am zis eu că până la urmă și învățătura ta se va "prinde" de el laughing!
Fă din el un "elev" conștiincios!

| RoseOfTheFire a răspuns (pentru Parintele):

Hai pa ii zici cui vrei tu nu mie s-a inteles? Si nu te mai da tu ca ai nu stiu cati ani, pentru ca sincer nu dai dovada, imi pare rau ca ti-o spun. Eu am 20 de ani recunosc, dar am mai multa minta decat ai tu, si ca sa iti demonstrez eu inchei dicutia aici, ca nu are rost, asta ar insemna sa ma cobor la nivelul tau asa ca nu am sa o fac! Numai bine.

| EmaS explică (pentru floresdemayo):

O sa incerc sa scot din el un crestin model!

| Parintele a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Numai bine, inteligento!

| Parintele a răspuns (pentru Hombre):

Man, lasa fata sa viseze, doar atat i-a mai ramas.

| EmaS explică (pentru Parintele):

Ai tu dreptate in felul tau.Viata poate sa fie un vis frumos sau un cosmar. Fiecare dupa felul in care traieste.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Parintele):

Sunt atatea dovezi ca exista Dumnezeu, ai vreo dovada ca nu exista?

| Parintele a răspuns:

Da, sunt ateu.Si la varsta ta cred ca ar trebui sa casti ochii nu sa crezi toate prostiile astea cu d-zeu Isus si alte bazaconii. ok?

| Parintele a răspuns:

Se vede ca esti mica. Si nu exista nici un d-zeu, stai linistita, nu mai visa aiurea, nu te lua dupa ema ca e cam dusa cu capul,. in afara de religie si prozelitism nu are nimic, nu vezi ca exagereaza?

| EmaS explică (pentru Parintele):

Nebunul zice în inima lui: „Nu este Dumnezeu!" S-au stricat oamenii, fac fapte urâte; nu este niciunul care să facă binele.

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Nici tu nu crezi in d-zeu. Nu nebunii spun ca nu exista d-zeu ci faptele voastre scarboase, faptele crestinilor, dovedesc ca nu exista. Emo, tu ai o problema serioasa cu viatahee hee

| EmaS explică (pentru Parintele):

Faptele si cuvintele tale sunt scarboase, nu ale mele.Eu nu fac nimic rau nimanui. Daca pot sa fac un bine il fac.

| AnaaSb a răspuns (pentru EmaS):

Aveti mare dreptate!

| EmaS explică (pentru Parintele):

Stii tu ce fel de fapte fac eu? Sa stii ca iti ingramadesti carbuni aprinsi pe capul judecandu-ma pe mine.

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Ma refeream la crestini, nu la sariti de pe fix ca tine.

| Sἶrenἶa a răspuns:

Dumnezeu are un plan cu noi. In principiu, citind Biblia, aflam ceea ce vrea cu adevarat Domnul.
El ne da constant semne, pe care noi trebuie sa le privim intr-o anumita perspectiva, si astfel sa alegem ce e mai bine si ce e pe placul Lui.
Dumnezeu ne iubeste si nu vrea sa ne piarda, de aceea ne lasa in continuare liberi si ne da oportunitatea de a alege intre Bine si rau. Noi trebuie sa fim recunoscatori pentru ce face El, ca L-a trimis pe Fiul Sau sa se jerfeasca pentru noi TOTI. Foarte foarte multi oameni nu cred. Problema este ca NU VOR sa creada, nu se straduiesc nici macar putin...
Domnul inca sta si asteapta cu o rabdare de nedescris, ca noi sa incepem sa-L slujim si sa-I multumim pentru tot ce a facut si face pentru noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce pui intrebari numai despre D-zeu?

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca Il iubesc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Aaaa..atunci e bine ca ai credinta il El

| 1Mihai1 a răspuns:

Prin problemele pe care le intampini zi de zi... e greu de explicat...

| TheAvenger a răspuns:

și de ce-aș vrea să cunosc care este voia lui allah(n-s musulmancă) pentru viața mea? ..io una sunt convinsă că nu există. așa cum nu există nici câini cu 3 capete care să se plimbe pe stradă, nu există nici dumnezeu. îți spun doar părerea mea..atât timp cât nu mi s-a dovedit că există, nu cred. ia-o logic. dacă acum zic că pot să învii morți, nu m-ar crede nici țața Floarea beată de peste drum.referitor la întrebarea ta, simplu. te droghezi cu tămâie și o să vezi pe loclaughing

| TheAvenger a răspuns:

Pentru că i-am luat eu beregata cu coasa aseară, d-aia nu există. capiș?big grin

| Danielcristian a răspuns:

Rugandute din toata inima, iar cu siguranta fiecare pamantean are un rol pe acest pamant care e de la Dumnezeu, sau care e lasat sa treaca de Dumnezeu,
Voia lui dumnezeu pentru viata fiecaruia dintre noie e sa fim mantuiti cu toti, el ne pregateste un locas o casa care o sa fie vesnica iar voia lui Dumnezeu pentru viata noastra e ca sa respectam porunciile lui si sa mostenim imparatia lui Dumnezeu.

| AleXzpm a răspuns:

@parintele Tata Popa Are dreptate!

| KALASHER a răspuns (pentru AleXzpm):

Iar tu o prostie ca nici diavolul nu ar zice asa ceva.

| AlExAlExAnDrU a răspuns:

Fata inebunisi esti pocaita sau ce?!

| 1Mihai1 a răspuns (pentru AlExAlExAnDrU):

Ce om esti...

| KALASHER a răspuns (pentru AlExAlExAnDrU):

Ori inebunisi tu AlExAlExAnDrUle! fata are dreptate!

| pafpap a răspuns:

Doar prin meditatielaughing

| justsomeonewhotalk a răspuns:

Daruind iubire tuturor celor din jurul tau si rugandu-te