| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Din ce motive putini oameni au noroc in viata? Sa fie voia lui Dumnezeu sau e meritul lor prin munca?

Vreau mai multe pareri.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca trebuie dai vina pe un zeu inventat de un trib evreiesc pentru viata ta, prin munca, noroc, scoala vieti, creativitate

| Meme10Memu a răspuns:

De cand Adam l-a abandonat pe Dumnezeu si a inceput sa joace la ruleta. Dumnezeu a inventat si ruleta.

| Algo098 a răspuns:

Resursele daca sunt uniform distribuite, nu mai putem zice despre nimeni ca are noroc. Daca insa distributia nu e uniforma, apar varfurile despre care se poate spune ca au noroc.

| Michael11 a răspuns:

Din intrebarea ta, eu am inteles ca acei putini oameni care au noroc, sunt cei bogati. Cei care datorita bogatiei pe care o au, pot sa-si cumpere orice, sa mearga orinde vor si cand vor. Conform dex., norocul este un destin favorabil. Cei ce au noroc, reusesc in tot ceea ce fac. Le merge bine. Eu nu cred ca exista noroc. Un om, daca realizeaza ceva este datorita lui Dumnezeu. Dumnezeu i-a dat viata, sanatate, intelegenta, putere de munca etc. Daca acel om s-ar fi nascut o "leguma", atunci ce realizari ar mai fi avut? Daca omul este harnic si munceste cinstit, atunci este si meritul lui cand realizeaza ceva.