| EmaS a întrebat:

Cum pot să cunosc care este voia lui Dumnezeu pentru viaţa mea?

Răspuns Câştigător
| 1Mihai1 a răspuns:

Sunt atatea dovezi ca exista Dumnezeu, ai vreo dovada ca nu exista?

121 răspunsuri:
| 1Mihai1 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

S-au incheiat bine cu ajutorul lui Dumnezeu, dar tu (majoritatea oamenilor) un om care nu gandesti, nu esti "sensibil" in lucrurile care ti se intampla zi de zi, n-ai cum sa "vezi" cum "intervine" Dumnezeu...

| EmaS explică (pentru 1Mihai1):

Asa este, prin credinta poti sa iesi biruitor din orice incercare! Felicitari pentru modul in care gandesti.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru 1Mihai1):

Asa poate sa-mi spuna si un hindus

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Treaba e ca imi pierd timpul cu tine, imi plac conversatile cu un om deschis la minte

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Nu lucrezi deloc la PC. Toata ziua, si de multe ori noapte, stai pe TPU si copiezi citate din biblie de pe net ca sa le postezi aici ca sa te dai mare religioasa IN SPERANTA CA O SA AJUNGI IN RAIlaughing)))). Tu ai timp liber non-stop.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Ce lucrezi pe pc?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru EmaS):

Multumesc!

| EmaS explică (pentru Parintele):

Sunt cumva la un interogatoriu?
Cu ce drept imi ceri tu socoteala?

| EmaS explică (pentru ateuNEGATIV):

Curiosii mor repede.

| Parintele a răspuns:

Da, sunt ateu.Si la varsta ta cred ca ar trebui sa casti ochii nu sa crezi toate prostiile astea cu d-zeu Isus si alte bazaconii. ok?

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Nu, draga, nu e interogatoriu, dar spui numai basme.

| EmaS explică (pentru Parintele):

O sa te convingi intr-o zi ca nu sunt numai basme! Dar, din pacate, va fi prea tarziu!

| William a răspuns:

Citind Sfanta Scriptura. De ce pui intrebari la care stii raspunsul?

| Danielcristian a răspuns:

Rugandute din toata inima, iar cu siguranta fiecare pamantean are un rol pe acest pamant care e de la Dumnezeu, sau care e lasat sa treaca de Dumnezeu,
Voia lui dumnezeu pentru viata fiecaruia dintre noie e sa fim mantuiti cu toti, el ne pregateste un locas o casa care o sa fie vesnica iar voia lui Dumnezeu pentru viata noastra e ca sa respectam porunciile lui si sa mostenim imparatia lui Dumnezeu.

| Danielcristian a răspuns (pentru Parintele):

Parinte te-ai pierdut prin sfanta traditie sau cum ai absolvit teologia?

| TheAvenger a răspuns:

și de ce-aș vrea să cunosc care este voia lui allah(n-s musulmancă) pentru viața mea? ..io una sunt convinsă că nu există. așa cum nu există nici câini cu 3 capete care să se plimbe pe stradă, nu există nici dumnezeu. îți spun doar părerea mea..atât timp cât nu mi s-a dovedit că există, nu cred. ia-o logic. dacă acum zic că pot să învii morți, nu m-ar crede nici țața Floarea beată de peste drum.referitor la întrebarea ta, simplu. te droghezi cu tămâie și o să vezi pe loclaughing

| EmaS explică:

Multi, draga mea.

| EmaS explică (pentru Danielcristian):

Nu ti-ai dat seama ca si-a pus acest avatar in zeflemea, bataie de joc?

| chelstone a răspuns:

Ema paseaza, ema suteaza, ema centreaza, ema da cu capul, ema marcheaza.
Care e motivul pentru care adresezi asemenea intrebari din moment ce raspunzi de una singura la ele?!

| chelstone a răspuns (pentru 1Mihai1):

Care-s dovezile?!
P. S: CItatele biblice nu sunt dovezi, ele reprezinta doar niste propozitii ce trebuie demonstrate.
PP. S: Dovezile se fac la modul afirmativ conform logicii, daca te bizui dupa alte coordonate poate ne demonstrezi inexistenta celorlalti zei.

| EmaS explică (pentru chelstone):

Intamplator sau nu, azi noapte am visat momente inaltatoare cum ma ridicam la cer.Nu pot sa iti exprim in cuvinte ce fericire, ce momente de fericire, de a atinge absolutul.In fine, am vazut colege de ale mele care erau condamnate pentru vesnicie si eu le spuneam de ce nu s-au pocait.De cate ori le spun sa se intoarca la Dumnezeu ele imi raspund ca unde o sa mearga toata lumea, or merge si ele. Pacat.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru EmaS):

Toata lumea :O?

| EmaS explică (pentru Parintele):

Eu voi ajunge in rai nu prin eforturile sau meritele mele, ci prin jertfa Domnului Isus.

| EmaS explică (pentru 1Mihai1):

Nu inteleg, ce este cu toata lumea?!
daca te referi la termenul de ''pocainta'', este vorba despre o pocainta personala adica identificarea pacatului, recunoasterea lui si renuntarea la el.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru EmaS):

Poti sa fii mai explicita? (sunt curios...)

| EmaS explică (pentru 1Mihai1):

Adica noi oamenii suntem nascuti in pacat.Plata pacatului este moartea.Domnul Isus a platit pentru pacatele noastre la Golgota. Dar noi trebuie sa primim iertarea lui si sa parasim pacatul, sa traim dupa principiile lui Dumnezeu sa facem voia Lui.

| Parintele a răspuns (pentru EmaS):

Hai lasa-malaughing Atunci inseamna ca te poti apuca de rele si ca si eu o sa ajung in rai... urrraaaaa!laughing))

| Parintele a răspuns (pentru Danielcristian):

Nu sunt popa.

| justsomeonewhotalk a răspuns:

Daruind iubire tuturor celor din jurul tau si rugandu-te

| maiAm8conturi a răspuns:

Poi, spuneai ca vorbesti cu el, de ce nu-l intrebi?!?!