| Shukacu a întrebat:

Cum poti fi sigur ca Dumnezeu tea iertat daca nu iti da nicun semn? dintr-o data mi-a venit in minte asta: "mi-am cerut iertare sa ma fac credincios dar nu simt ca ma iertat.indiferent cat ma rog deci prin urmare m-am gandit ca nu existasad " dar tot cred ca exista dar nu stiu de ce tot nu am incredere dupa ce ma rog.Sigur te iarta de orce neleguire?

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pai cum sa primesti iertarea daca tu ai indoiala in inima? Iertarea se primeste prin credinta. Crede ca esti iertat, si vei descoperi ca te vei simti iertat. Cindva, am vorbit cu o fata. Stiam de la inceput ca nu trebuie sa vorbesc cu ea, Dumnezeu ma avertizase. A iesit rau pina la urma, ne-am despartit intr-un mod grav, intrase cu bocancii in sufletul meu si il ranise cumplit. Doua zile nu am fost in stare de nimic. Si nici nu credeam ca Dumnezeu vrea sa ma ajute sa imi rezolv problema, desi stiam ca la El orice problema poate fi rezolvata. Eu stia m doar ca am gresit. Si ca de aceea, El nu ma va ajuta. Noaptea am iesit afara, si am incercat sa vad unde e problema. Si am realizat ca e din cauza ca eu nu pot sa cred. Am crezut si in doua minute eram altul, ca si cind nu s-ar fi intimplat nimic. Eram ca nou.
Si mai e ceva: daca doar iti ceri iertare, nu e destul. Trebuie sa cauti si sa lasi tot ce ai gresit deoparte. Adcia asta inseamna sa nu mai traiesti cum vrei tu, ci cum sti ca ar trebui sa traiesti. Si nu e usor. Pentru ca, daca pe oameni ii poti fenta, pe Dumnezeu nu, nu poti spune ca acum vrei, ca mai apoi sa revi la ce ai facut. Schimbarea trebuie sa vina pentru totdeauna, si sunt putini care sa accepte o asemenea schimbare. Dar cei care o vor, descopera cit de frumoasa e viata cu Dumnezeu

| danay72 a răspuns:

Daca vrei sa fii iertat trebuie sa studiezi Biblia si sa aplici ce spune ea. Asa cu siguranta vei putea avea o relatie cu Dumnezeu si vei intelege de ce e bine sa nu faci anumite lucruri. O publicatie care te poate ajuta sa intelegi cu adevarat Biblia este cartea,, Ce invata in realitate Biblia?'', carte publicata de Martorii lui Iehova.

| Floris83 a răspuns:

Dumnezeu iartă orice păcat dacă omul, se pocăiește sincer în inima sa, și dacă arată pocăința și oficial în fața preotului în Sfânta Taină a Spovedaniei, prin mărturisirea păcatelor la preot, dacă nu ești ortodox, e mai puțin probabil să simți iertarea păcatelor 100%, avînd în vedere că doar ortodoxia e singura credință autentică, dovedită ăn putere și în cuvânt de-alungul istoriei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa inveti sa te ierti tu pe tine insuti. daca esti cinstit o sa vezi ca asta e mai greu decat sa crezi ca te-a iertat Dumnezeu.deasemeni daca nu crezi ca te-a iertat inseamna ca nu crezi in jertfa mantuitorului pe cruce, si in puterea curatitoare a sangelui sau.atat de mult a iubit dumnezeu lumea incat a dat pe singurul sau fiu, ca sa traiasca vesnic toti cei ce cred in el. daca tu nu crezi ca te-a iertat, atunci crezi ca Dumnezeu nu ne iubeste si jertfa mantuitorului a fost zadarnica? eu nu cred fiindca jertfa si dragostea pentru care a fost facuta sunt atat de mari incat sunt inegalabile in univers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are el treaba cu nelegiuirea ta. tu esti ala care trebuie sa te ierti. asta este chinul mai mare decat ala pe care ti-l da El.

Răspuns utilizator avertizat
| Danyel9657 a răspuns:

Trebuie sa ai credinta multa.Sa crezi cu adevarat.Citeste pilda semanatorului si apoi incearca sa fii pamantul cel buna.Citeste din biblie noul testament si fa tot ce iti spune Isus sa faci. Daca vrei sa afli daca ai credinta citeste biblia si apoi cartea codul lu da vinci si la sfarsit iti pui intrebarea unde scrie adevarula.

| Floryn525 a răspuns:

Ca sa fi iertat trebuie sa-ti para rau de pacatele tale si sa ai credinta in Dumnezeu.

| Alexandru_Gigi_1997 a răspuns:

buna: ma cheama Gigi si sunt crestin ortodox daca tu crezi in Dumnezeu si iubesti cu adevart si tu daca ai savarsit un pacat si iti pare foarte rau si Dumnezeu vede asta te va ierta daca crezi cu adevarat ca te iarta daca iti pare rau cu adevarat din suflet el te va ierta tu dar trebuie sa crezi cu adevarat ca te iarta bine doamne ajuta pace.

| iertatorul a răspuns:

Citeste din biblie si crede in Isus, pune accent pe Isus, numai asa poti ajunge sa fii iertat de Dumnezeu, nu te lua dupa alte religii sau secte care-L neaga pe Isus, si daca doresti asta sincer vei fi iertat, si te vei simti ca si cum te nasti din nou, atunci vei sti ca esti iertat, dar de atunci incolo oricum vei mai pacatui, doar ca nu te vei mai balaci in pacat, ci te vei spala repede. Noi oamenii am fost creati pentru Dumnezeu, si sa traim vesnic, doar ca primi 80 de ani sunt mai grei, dar dupa moarte nu mai ai treaba. Crede, traieste in ceea ce crezi, fa.

| Shukacu explică (pentru iertatorul):

OK mersi eu doar imi faceam grij ca mi-a venit vb si ganduri urate despre Isus si ma gandeam ca nu ma va ierta niciodata ca este despre el.dar am citit si am aflathappy

| Alexandru_Gigi_1997 a răspuns (pentru Shukacu):

Buna! : ma numesc GIGI daca ai savarsit un pacat si ti iti pare rau cu adevarat Dumnezeu vede asta si daca crezi cu adevarat ca Dumnezeu te va ierta te va ierta ca e prea bun sa nu ierta daca intr-adevar iti pare rau cu adevarat din suflet si ai credinta puternica : Daca ai credinta cat un bob de grau in Dumnezeu si spui unui munte,, Munte date la oparte " acesta se va da lume deschideti ochii daca nu credeti in Dumnezeu ia explicati-mi de unde a aparut omu, pamantul de unde a aparut, atuncispatiul de unde exlicatimi daca voi nu credeti in Dumnezeu spuneti uitati-va la minuni vreti sa vedeti o minune intrati pe youtube cpiati acest link (http://www.youtube.com/watch?v=JxjhnoGZRe4) acesta e un sfant intruchipat intr-un trup de om care acest om a avut credinta si la iubit pe Dumnezeu destul de mult lume trezeste-te! 111

| Alexandru_Gigi_1997 a răspuns (pentru Alexandru_Gigi_1997):

Trezitiva la realitate