| AlaRealul a întrebat:

Cum puteți dovedi că religia este falsă? În general ma refer la cea creștin ortodoxă

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

"Isus e Dumnezeu" nu se poate dovedi nici ca e fals, nici ca e adevarat.

Ceea ce arheologia a dovedit deja este ca Tora (Pentateuhul) este aproape complet lipsita de istoricitate.

https://www.jta.org/archive/furor-over-l-a-rabbis-reading-of-exodus

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți. Ce înseamnă că este falsă?

| T0T a răspuns:

Nu poți dovedi dacă pleci de la premisa că Dumnezeu e absurd, tiran șamd. și că Dumnezeu acceptă minciuni spuse voit - minciuni istorice, științifice etc. sau corupție. Dacă ajungi să cunoști ceea ce a sprijinit, făcut și ce susțin (pe de-a întregul) biserica, cred că te-ai auto-tortura ca să crezi că lucrurile astea sunt voite de cel care cică ar trebui să ne iubească. De fapt, dacă te gândești bine, există contradicții. Cam asta ar fi una dintre ele. Deci poți dovedi dacă vezi aceste contradicții. Dacă nu vrei, atunci nu poți.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu ai cum sa spui ca religia in sine e falsa, pentru ca e o adunatura de idei si concepte, dintre care multe sunt rupte de realitate. Credinta intr-o anumita divinitate se poate considera falsa din moment ce divinitatea respectiva nu exista, de aici se deduce ca acea credinta nu ar trebui sa existe, deci simpla existenta o face falsa, pentru ca te inchini la ceva ce nu e adevarat. Adevarat poate sa fie doar ceva ce poate sa fie dovedit stiintific intr-un mod sau altul. Ce e adevarat nu poate sa fie fals si vice versa. Credinta nu poate sa fie adevarata din moment ce se presupune sa admiri o divinitate falsa. Religia pe de alta parte e doar un titlu. Un titlu pe care oricine poate sa si-l atribuie depinzand de ideologiile pe care le urmeaza, cu alte cuvinte, poti sa-ti atribui o anumita religie depinzand de "ritualurile" si obiceiurile tipice acelei religii.

| Teddy1517 a răspuns (pentru Mayhem666):

Deci abiogeneza si norul lui Oort nu sunt adevarate. Apropo, ce inseamna mai exact,, adevar" si de ce e rau ca unii sa minta?

| halogen001 a răspuns:

Nu se potrivește deloc cu realitatea și de aceea e falsă.
Ceva fals înseamnă ceva contrar adevărului, o minciună sau ceva ce nu corespunde realității.
E valabil pentru toate religiile și pentru toți zeii.

| halogen001 a răspuns:

Se spune că zeul e atotputernic, inteligent, atotștiutor, nemuritor și iubitor. Dacă e așa, atunci nu are de ce să se ascundă, nu are de ce să nu comunice cu omul iubit, nu are de ce să nu ajute omul, nu trebuia să mai existe boli, războaie, purici și păduchi, neștiință, primitivism, hoție, tâlhărie, minciună și înșelătorie.
Realitatea ne arată că zeul nu există.

Dacă zeul a făcut tot ce există, atunci înseamnă că a făcut purici și păduchi. Are nevoie un zeu atotputernic, nemuritor, inteligent, atotștiutor și iubitor de purici și de păduchi? Face un zeu atotputernic, inteligent, atotștiutor, nemuritor și iubitor purici și păduchi? Evident că nu pentru că nu are nevoie de așa ceva.

De la om are zeul atotputernic, inteligent, atotștiutor, nemuritor și iubitor nevoie de ceva? Nu. Deci zeul nu l-a făcut nici pe om.

Un zeu atotputernic, inteligent, atotștiutor, nemuritor și iubitor are nevoie de ceva de la cineva? Dacă e atotputernic și nemuritor, atunci orice ar face el sau altcineva, pe zeu nu-l afectează cu nimic, pentru că e atotputernic și nemuritor. Mai face atunci zeul ceva de care nu are nevoie? Evident că nu face. Deci un personaj cu asemenea proprietăți nu mai face nimic, deci nici nu există.
Un zeu atotputernic nu are nevoie de sentimente, de iubire, de simțuri, de inteligență, de rațiune pentru că nu are la ce le folosi. E nemuritor și atotputernic.

De simțuri, inteligență, rațiune, sentimente, iubire au nevoie doar viețuitoarele ca să supraviețuiască, să strângă resurse, să se ajute intre ele, să se adapteze la mediu și să se înmulțească.

Se spune că zeul lucrează prin oameni. Fals. Când a făcut primul om a lucrat tot prin oameni?
Se spune că zeul e atotștiutor și omul poate face ce vrea. Fals. Dacă zeul știe dinainte totul, atunci omul nu poate face ce vrea pentru că făcând altceva contrazice știința zeului.

Se spune că zeul pune omul la încercare. Fals. Dacă zeul știe dinainte rezultatul, atunci nu se mai numește încercare.

Se spune că zeul a făcut omul după asemănarea lui și zeul e atotștiutor, iar omul e păcătos. Asta înseamnă că zeul e păcătos și cu bună știință a făcut omul păcătos și vina pentru toate păcatele care există e a zeului care a făcut omul păcătos. A știut că omul va fi păcătos și l-a făcut păcătos. Zeul atotputernic nu a fost în stare să facă un om bun, deci nu mai e atotputernic, nu mai e inteligent și nu mai e iubitor.

Spunea foarte bine un utilizator că nu poți dovedi că adevărul e fals și așa și este. Dovedim că minciuna e falsă. E valabil pentru toate religiile și pentru toți zeii. Asta putem face și asta facem dacă ne considerăm oameni cinstiți și raționali.

| mastadont a răspuns:

Este falsă pentru că existența lui dumnezeu, stâlpul și fundamentul acestei religii, nu a fost încă dovedită, în ciuda miilor de ani care au trecut de când a fost scrisă biblia și a miliardelor de credincioși care au încercat acest lucru.
Ca și om credincios, este de datoria ta să dovedești că zeul în care crezi este real pentru a convinge pe toată lumea de adevărul în care crezi. Dacă nu reușești acest lucru înseamnă că tot ce predici sunt doar niște vorbe în vânt care nu au nici un fundament în logică și rațiune, ești ca un papagal care învață să imite omul, doar că tu răspândești orbește informații citite într-o carte scrisă cu mult înainte de nașterea ta și care nu are nici un fundament în logică și rațiune.

| Teddy1517 a răspuns (pentru mastadont):

Desigur, fiindca abiogeneza, norul lui Oort si alte chestii imaginare in care ateii cred au fost dovedite.winking Biblia nu are fundament in logica si ratiune, spui tu. Pai, trecand peste faptul ca ratiunea provine de fapt din creier in care nu ar trebui sa te increzi fiindca e doar o aglomerare random de molecule, totusi, ce e rational in ateism?(fiindca e mai usor decat sa intreb ce nu e rational, raspunsul dureaza mai putin). Sa iti spun singurul lucru rational din ateism: principiile biblice. Fara principiile biblice, ateismul nu mai exista.

| mastadont a răspuns:

Dacă face minuni care să fie examinate de oamenii de știință, care să dovedească fără putință de tăgadă că minunile nu sunt niște înșelătorii atunci da, este. Așa ceva nu s-a întâmplat încă, în ciuda milioanelor de dolari pe care le-au promis oamenii bogați pentru o dovadă cât de mică a paranormalului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mastadont):

Cum poate fi considerate minuni dacă lumea este in păcat prin depravare, tehnologie, impuneri impotriva voinței de a alege? Cum poate fi ceva pur sau in legile lui Dumnezeu intr-o lume transformată?

Explicatia ar fi doar una : inselatoria omului prin minuni, semne.

Apocalipsa 12: 9
"Şi a fost aruncat balaurul cel mare, şarpele de demult, care se cheamă diavol şi satana, cel ce înşeală pe toată lumea, aruncat a fost pe pământ şi îngerii lui au fost aruncaţi cu el"

Epistola a doua către Tesaloniceni a Sfântului Apostol Pavel 2:3-9

"Să nu vă amăgească nimeni, cu nici un chip; căci ziua Domnului nu va sosi până ce mai întâi, nu va veni lepădarea de credinţă şi nu se va da pe faţă omul nelegiuirii, fiul pierzării"

"Şi atunci se va arăta cel fără de lege, pe care Domnul Iisus îl va ucide cu suflarea gurii Sale şi-l va nimici cu strălucirea venirii Sale"
"Iar venirea aceluia va fi prin lucrarea lui satan, însoţită de tot felul de puteri şi de semne şi de minuni mincinoase"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu putem.

| Catalin77945 a răspuns:

Nu poti dovedi ca e falsa, dar nici ei nu pot dovedi de asemenea ca e real, e gen 50-50%,da vorba aia, daca crezi nu pierzi nimic.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu poti dovedi ca adevarul este fals! Constat preocuparile anticrestine ale propagandistilor: ei nu cred, dar ii arde si nu pot sa-si vada de treaba lor de grija religiei crestin ortodoxe.

| andreisergiu123456789 a răspuns:

Simplu religia e in contradictie cu evolutia ceea ce e deja un fapt, nu doar o teorie.

| iurii75 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Nu știam ca evoluția a devenit deja un fapt, nu teorie. Poate si abiogeneza deja e dovedită?