| Yoloo4437 a întrebat:

stie cineva lucruri interesante legate de religia crestin ortodoxa? Nu neaparat de Dumnezeu, interesante sa fie, ma fascineaza subiectul.

Daca nu stiti legate de religie, imi puteti da asemanatoare cu cea a sabiei lui Damocles?

Răspuns Câştigător
| RoxanaY a răspuns:

Religia ortodoxa este o religie a mortii. Cum adica? Adica ortodoxii se inchina moaste(oasele mortilor), la morti(sfinti care au murit etc.) si religia asta nu te duce spre viata vesnica, ci spre moartea vesnica si spre iad. Religia asta este o religie pagana, ortodoxii se inchina la idoli(icoane, morti adica sfinti) si nu respecta poruncile domnului. Uite ce nu respecta:
A doua porunca:,, Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai jos decat pamanrul. Sa nu te inchini inaintea lor, sa nu le slujesti: caci Eu, Domnul, Dumnezeul tau, sunt un Dumnezu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc, si Ma indur pana la a miilea neam al celor ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele."(Exodul 20:4-6)-ei nu respecta aceasta porunca deoarece se inchina la chip ciolit adica lucruri facute de mana omului (icoane etc.)
Mananca ce nu le este permis:,, Iata animalele pe care le puteti manca dintre toate dobitoacele de pe pamant: Sa mancati orice dobitoc care are ghiara despicata, copita despicata şi rumegă. Dar sa nu mancati pe cele ce rumega numai, sau care au numai unghia despicata. Astfel, sa nu mancati camila, care rumega, dar n-are unghia despicata: s-o priviti ca necurata. Sa nu mancati iepurele de casa, care rumega, dar n-are unghia despicata: sa-l priviti ca necurat. Sa nu mancati porcul, care are unghia despicata si copita despicata, dar nu rumega; sa-l priviti ca necurat. Sa nu mancati din carnea lor, si sa nu va atingeti de trupurile lor moarte: sa le priviti ca necurate. Iata vietuitoarele pe care să le mancati dintre toate cele ce sunt in ape. Sa mancati din toate cele ce au aripi (inotatoare) si solzi si care sunt in ape, fie in mari, fie in rauri. Dar sa priviti ca o uraciune pe toate cele ce n-au aripi si solzi, din tot ce misuna in ape si tot ce traieste in ape, fie in mari, fie in rauri. Sa le priviti ca pe o uraciune, sa nu mancati din carnea lor, si trupurile lor moarte sa le priviti ca pe o uraciune. Sa priviti ca o uraciune pe toate cele care n-au aripi si solzi in ape."(Leveticul 11:2-12)-ei nu respecta ceea ce este scris mai sus deoarece mananca fructe de mare carne de porc, iepure etc.
Mai sunt multe chesti, dar chiar nu mai am chef sa scriu pentru ca am scris destul de mult.
Sper ca te-am ajutat! Funda?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Deci tie ca crestina nu isi pare interesant dumnezeu? lasa religia ca iisus nu a facut religii, ce e interesant la ortodoxi, puparea moastelor, se da de pomana cand moare cineva, puparea icoanelor, maslul pentru iertarea pacatelor, numa aiureli fara vreo legatura cu biblia

| Clorox a răspuns:

Nimic wow despre religia asta...