| Vernusio a întrebat:

Cum reusesc unii sa isi gaseasca fericirea prin religie/meditatie/gasirea lui Iisus?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ai spus bine: unii, nu toti religiosii/cei care fac meditatie.

| cristi202 a răspuns:

Fericirea e ca o himera, de o urmaresti asiduu, cand crezi ca ai atins-o, atunci ti-a si fugit printre degete.
Cei ce o gasesc, nu o cauta. Cauta pe Cel ce o ofera ca dar. Ei tintesc mult mai sus. Si sunt fericiti pentru asta. Uneori mai baga ei de seama ca sunt fericiti, dar e ceva trecator, pentru ca accentul nu cade pe fericire, ci pe ceea ce te duce la fericire.

| mentholinks a răspuns:

Eu nu am vazut astfel de oameni fericiti. In zilele noastre sunt fericiti cei care au multi bani si sunt sanatosi.

| Archangells a răspuns:

Eixsta fericire dependenta de dorinte infinite ce se vor indeplinite. Fericirea superficiala a societatii consumeriste. Si exista fericirea simpla si profunda, a sufletului de natura spirituala, care are loc in comuniunea omului cu Dumnezeu cand Harul se revarsa si umple inima de bucurie, iubire, fericire. Prima este un maraton dupa recompense hormonale date de expunerea la stimuli fizici sau psihologici, a doua, este orientarea spre interior, suflet si comuniunea cu Hristos. Amin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O parte din raspuns este in intrebare. Este important ca si faptele si scopurile sa fie in armonie cu scopul Lui Dumnezeu. Mai este cunoasterea ( stiinta ) despre Dumnezeu.

| danay72 a răspuns:

Daca iei decizii in armonie cu principiile biblice esti fericit pentru ca Biblia e de la Dumnezeu, cel care ne-a creat iar el stie cel mai bine ce ne face fericiti.