| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa fac primul pas intru credinta? Vreau sa fiu un rob si un copil al Domnului Hristos.Cum sa citesc Biblia? Încep cu cuvintele Domnului Iisus Hristos? Le am scrise cu rosu.
Vreau sa încep o viata noua întru Dumnezeu.
Sunt hotărât.
Cum sa fac primul pas?
Am băut Aghiasma deja și ma rog în fiecare zi.
Mare e Dumnezeu ca m-a ajutat de atâtea ori în suferință.

Răspuns Câştigător
| anonym2024 a răspuns:

Poti incepe cu Noul Testament ca sa intelegi, sa decoperi mai mult relatia Fiului fata de Tatal Sau.,, caci nimeni nu poate ajunge la Tatal decat prin Mine(Isus)''
VT poti citi chiar dupa ce ai citit chiar si de 2, 3 ori Noul Testament.
Vechiul Testament pune bazele pentru învăţătura şi evenimentele găsite în Noul Testament
Evangheliile şi Faptele Apostolilor înregistrează multe împliniri ale profeţiilor care au fost scrise cu sute de ani înainte în Vechiul Testament.
În descrierile din Noul Testament referitoare la naşterea, viaţa, minunile, moartea şi învierea Domnului Iisus, găsim împlinirea profeţiilor Vechiului Testament despre prima venire a lui Mesia.

Amândouă Testamentele revelează acelaşi Dumnezeu sfânt, plin de îndurare şi drept care trebuie să condamne păcatul, însă doreşte să aducă la El rasa umană căzută, prin iertarea posibilă doar prin jertfa de ispăşire a lui Hristos. În ambele Testamente, Dumnezeu ni Se descoperă pe Sine Însuşi, cât şi modul în care să venim la El prin Iisus Hristos. În amândouă Testamentele, găsim tot ce avem nevoie pentru viaţa veşnică şi trăirea unei vieţi de evlavie (2 Timotei 3:15-17).

4 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Bea o galeata de aghiasma.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Pe cine inselati voi sectantii cu cartile voastre eretice si colorate?! Traducerea lui Coarnelescu este eretica.

| T0Teu a răspuns:

Aghiasma nu ajuta la nimic. Nu e biblică și Dumnezeu nu sfințește prin obiecte, ci prin credință, după cum e scris în Biblie.
Cum sa începi? Eu as zice cu Noul Testament. Roagă te sa înțelegi ce citești și sa poți pune în aplicare ceea ce scrie în Biblie.
Rugăciunile nu trebuie sa fie învățate pe de rost, ci trebuie sa te rogi din inimă fix ceea ce simți

| SoareCatalin a răspuns:

Dacă ești ortodox: Foarte important este să-ți găsești un duhovnic ( este esențial, altfel o vei lua pe arătură), să mergi la biserică să participi la sfanta Liturghie și să citești din sfânta scriptură cât și din viețile sfinților.
Dumnezeu să te lumineze!