| AvalohAlyn a întrebat:

Sunt hotarat sa studiez Biblia(sa o studiez nu numai sa o citesc) si crestinismul in detaliu.Mi-am cumparat o Biblie si foarte multe carti crestine,duhovnicesti,spirituale(ortodoxe, catolice dar si neoprotestante) si vreau sa ma apuc de studiu si lectura..Sunt pasionat de domeniul religie si crestinism..In fine intrebarea era ce carte din domeniul asta credeti voi ca ar trebui neaparat sa o citesc,adica sa fie foarte foarte buna,ce carti ar trebui sa nu le scap si sa ratez sa le citesc.Dati-mi va rog cateva nume de carti crestine foarte bune, transformatoare sau dezvoltare spirituala crestina. Ceva de calitate care v-a ajutat si placut foarte mult...o carte sau mai multe din domeniul crestinism.Nu conteaza confesiunea fiindca mie imi place sa citesc si sa analizez mai multe carti crestine din mai multe confesiuni,nu sunt de acord cu "e pacat sa citesti o carte neoprotestanta" sunt crestin ortodox botezat dar consider ca orice carte care iti face bine si te indeamna la bine si te ajuta si promoveaza binele, iubirea si credinta in Iisus e buna ...Totusi eu raman la parerea ca Iisus Hristos este Dumnezeu intrupat si Acelasi cu Dumnezeu deci as vrea niste nume de carti care sa sustina si sa fie de acord cu dogma trinitatii si Dumnezeirea lui Iisus Hristos.
Astept cu nerabdare de la crestinii credinciosi nume de carti de calitate si bune,ajutatare in credinta, cu care sa imi completez lectura si studiul.
Dau si funda.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| 熊Panda熊 a răspuns:

-Patericul Egiptean, dar cu note de subsol, caci are cateva detalii ce trebuiesc explicate. E a-II-a carte ca importanta in Ortodoxie, dupa Biblie, si are foarte multe istorisiri, pilde si invataturi.
-"Cancerul, Dragostea mea", de Mioara Grigore, e geniala cartea, nu e chiar de teologie dar inveti enorm de multe lucruri si te lasa foarte impresionat.
-"Carerea imparatiei" -de pr. Arsenie Boca, n-am citit-o dar am vazut citate din ea, si foarte multa lume mi-a recomandat-o.

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dacă vrei să înțelegi Biblia, te poate ajuta cartea,, Ce învață în realitate Biblia?,, publicată de Martorii lui Iehova. O poți găsi pe site-ul jw.org. Mă bucur că ești o persoana care vrea să se documenteze fără prejudecăți.Succes

| minrest a răspuns:

Iti recomand o carte care demonstreaza cat de serioase si rezonabile sunt tezele credintei crestine, si arata care este logica care le leaga impreuna. Titlul e ''Mere Christianity'', scrisa de C. S. Lewis. A fost tradusa in romana si publicata de cel putin doua edituri diferite. Titlul in romana este ''Crestinismul Redus la Esente''. Dar eu as fi de parere sa nu neglijezi nici pregatirea scolara si profesionala. Salut.

| AvalohAlyn explică (pentru minrest):

Bineinteles..ma voi ocupa si de scoala si de studiul crestinismului.Dar mai putin de TPU laughing E mai bine asa.Multumesc de recomandare.Am notat-o.

| Iliotropion a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Se poate decarca si pdf cartea Prin Fereastra Temnitei de pe siteul http://www.predania.ro/

| CοnstruimCatedrala a răspuns:

E un pas important spre maturizarea ta spirituala. Vezi sa ignori vechiul testament.

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

De ce sa-l ignoare? Si VT are multe invataturi, dar ar trebui sa fi pregatit ca sa-l citesti, adica sa mai stii obiceiurile evreilor, cum era lumea pe atunci, etc. Are mai putine invataturi decat NT, mai multa e istoria si profetiile evreilor, dar se poate citi, mai ales "Facerea", "Psaltirea", "Eclesiasticul ", cartile Regilor, etc.

| Iliotropion a răspuns:

O carte pe care nu ai voie sa o ratezi, cu care ar trebui sa incepi!
''Nicolae Velimirovici- Prin Fereastra Temnitei'' editura Predania.
O carte care lasa procese de constiinta, scrisa in lagar, fara menajamente cu privire la decrestinarea statului, imbogatirea si decaderea unui popor, papalitate si Occident.
E oxigen pentru credinta avand in vedere ca pana si tu te-ai cam intoxicat cu "nasteri din nou" si te-ai anemiat in predania ortodoxa.
Citeste-o fara graba, reia de mai multe ori istorisirile si reflecta la ele.
Sunt multe carti, dar e bine sa le iei pe rand.

| Iliotropion a răspuns:

Uite si o recenzie pentru cartea ''Prin Fereastra Temnitei" la emisiunea Omul care aduce cartea facuta de Dan.C. Mihailescu despre personalitatea vladicai Velimirovic
https://www.youtube.com/watch?v=xZ-z5HBMS5A