| Meme10Memu a întrebat:

Cum se armonizeaza Daniel 11:44, 45 cu transmiterea virusului de la lilieci la om incepand din China?

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

DACA citeai mai sus un pic,
Daniel 11, 40. La vremea sfârsitului, împãratul de la miazã-zi se va împunge cu el. Si împãratul de la miazã-noapte se va nãpusti ca o furtunã peste el, cu carã si cãlãreti, si cu multe corãbii; va înainta asupra tãrilor lui, se va revãrsa ca un râu si le va îneca.
41. Va intra si în tara cea minunatã, si zeci de mii vor cãdea. Dar Edomul, Moabul, si fruntasii copiilor lui Amon vor scãpa din mâna lui.
Aflai din versetul 40 ca este vorba despre razboiul de Sfarsit al omenirii iar din versetul 41 ca ESTE vorba despre Tara Minunata care daca citeai si mai mult Biblia, aflai ca Tara Minunata, adica Tara poporului ALES de Dumnezeu care este Israelul asa ca nici o vorba despre lilieci sau China sau vreo pandemie.
Concluzie: Daniel NU se armonizeaza cu virusul sau China ci cu Sfarsitul si Revenirea lui Hristos. Daca vrei sa afli ceva despre virus citeste urmatoarele 4 Carti dupa Daniel din V.T., acolo scrie de unde a plecat si cine a "fabricat" virusul tau DAR trebuie un studiu adanc, nu citesti si afli ci studiezi bine si profund. Si sa nu uit, in istoria Biblica in afara de Orient si Europa NU este mentionata decat America, restul nu au nici o importanta geostrategica in Istoria Biblica.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Israelul carnal nu mai e demult poporul ales al lui Dumnezeu. Iisus a incehiat noul legamant la cina de taina cu cei 12 apostoli temelia noului Ierusalim ceresc prin invierea acestora la Iisus in cer. Capitala Noului Israel este Noul Ierusalim care e in cer. Citeste Apocalipsa. Ai ramas in urma cu studiul. Evreii sunt oameni din toate natiunile pamantului care se indreapta catre Dumnezeu Tatal lui Iisus. Fapte 15:14:"14. Simon a istorisit cum de la început a avut grijă Dumnezeu să ia dintre neamuri un popor pentru numele Său." Fapte 1:8:"8. Ci veţi lua putere, venind Duhul Sfânt peste voi, şi Îmi veţi fi Mie martori în Ierusalim şi în toată Iudeea şi în Samaria şi până la marginea pământului." Iisus a fost martor pe pamant. Apocalipsa 1:5:"5. Şi de la Iisus Hristos, Martorul cel credincios, Cel întâi născut din morţi, şi Domnul împăraţilor pământului. Lui, Care ne iubeşte şi ne-a dezlegat pe noi din păcatele noastre, prin sângele Său,"

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

"Israelul carnal nu mai e demult poporul ales al lui Dumnezeu."
Stiu ce spui dar se vede ca nu ai citit atent profetii mici, Intr-adevar, dupa Rastignire apar si cei din Israelul spiritual DAR Dumnezeu nu a renuntat niciodata la poporul Evreu fizic, i-a pedepsit, dar raman poporul lui Dumnezeu. Ceva nu ai inteles, oricum ar fi noi ramanem, cainii.
Osea 14, 4. Le voi vindeca vãtãmarea adusã de neascultarea lor, îi voi iubi cu adevãrat! Cãci mânia Mea s-a abãtut de la ei!
5. Voi fi ca roua pentru Israel; el va înflori ca crinul, si va da rãdãcini ca Libanul.
6. Ramurile lui se vor întinde; mãretia lui va fi ca a mãslinului, si miresmele lui ca ale Libanului.
7. Iarãsi vor locui la umbra lui, iarãsi vor da viatã grâului, vor înflori ca via, si vor avea faima vinului din Liban.
8. Ce mai are Efraim a face cu idolii? Îl voi asculta si-l voi privi, voi fi pentru el ca un chiparos verde: de la Mine îti vei primi rodul.
9. Cine este întelept, sã ia seama la aceste lucruri! Cine este priceput, sã le înteleagã! Cãci cãile Domnului sunt drepte; si cei drepti umblã pe ele, dar cei rãzvrãtiti cad pe ele.
Dumnezeu nu a renuntat niciodata la poporul Sau iar cei din poporul spiritual vor fi ADOPTATI in poporul Israel.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Tu nu ai inteles ce e cina cea de taina. Iar ce ai citat din profetii mici se refera la noul Israel cu capitala in cer numita Noul Ierusalim. Chivotul era simbolul aprobarii lui Dumnezeu pentru natiunea Israel carnala. Incepand cu 407 i.Hr. Israelul carnal a incetat sa mai fie aprobata ca natiune aleasa de Dumnezeu. Cei intorsi din captivitatea babiloniana de 70 de ani si care au reconstruit Ierusalimul au constituit doar un grup de evrei in frunte cu Neemia si nu mai reprezentau o natiune aprobata ci doar un grup de oameni loiali lui Dumnezeu. Dupa 607 i.Hr. a inceput timpurile natiunilor cand nu a mai fost numit niciun rege evreu cu aprobarea lui Dumnezeu. Dumnezeu avea un plan cu un nou Israel din toate popoarele pamantului cu Iisus preot si rege dupa randuiala lui Melhisedec.

| Violleta2022 a răspuns:

Iata un subiect nemaipomenit de discutat cu parohul tau, online sau la lectia de duminica, de la biserica, cand se vor deschide bisericile, la public.

| Konstantin2020 a răspuns:

Nu are legătura. Acolo se vorbește despre vecinii imediați a lui Israel. Siria, Egipt, Liban, Iordania.
Și probabil alte state din est și nord tot apropiate: Irak, Iran, Turcia etc

| Meme10Memu explică (pentru Konstantin2020):

Citeste cronologia din Daniel 11 si cronologia istorica.

| random14yearold a răspuns:

Cum se armonizeaza faptul ca un fiu de dumnezeu si om nevinovat a murit pentru miliarde de oameni care sunt impotriva lui?
Romani 8.28 De altă parte, ştim că toate lucrurile lucrează împreună spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, şi anume spre binele celor ce* sunt chemaţi după planul Său.