| Purgatoriu a întrebat:

De ce majoritatea intrebarilor de la aceasta categorie incep cu : "Crestinilor..." sau "Ateilor" etc. De parca am apartine unei specii diferite de oameni.
Religia ne defineste ca si oameni?

Răspuns Câştigător
| Shaoran a răspuns:

Da. Se zice ca omul este un animal rational perfectibil (ateist) iar Mantuitorul ne cheama la desavarsire (biblic)
Religia te defineste ca om prin concepte, atat timp cat nu esti doar cu numele apartinand vre unei religii.

| Purgatoriu explică (pentru Shaoran):

Sunt prea mica sa am copistraight face. Reformuleaza big grin

| Shaoran a răspuns (pentru Purgatoriu):

Parintii tai fac diferenta intre tine si alti copii, oarecare copii?
Crestinii sunt copii lui Dumnezeu, iar ateii sunt straini de El. Asa cum parintii tai fac diferenta intre tine si altii, asa si Tatal face diferenta intre copii lui si cei straini, desi pe toti ii iubeste.
E putin complicata explicatia mea...
Dar uite eu ca si crestin pazesc taina nuntii, cultiv virtutile precum iubirea, smerenia si blandetea. Incerc sa imi ajut aproapele asa cum pot mai bine si o fac doar din drag, nu vreau nimic, nu astept nimic, nici lauda nici multumire.
Eu ca si ateu: imi las sufletul balta, punand accent pe trup, sunt egoist si caut slava lumeasca.
Care "eu" sunt mai bun?

| Purgatoriu explică (pentru Shaoran):

In primul rand scuze, mi-a aparut: "Shaoran a comentat raspunsul tau" si nu m-am uitat sa vad exact cu cine vroiai sa vorbesti.

As alege prima varianta doar pentru ca majoritatea ar alege-o. Probabil sunt pentru cea de-a doua pentru ca am intalnit destui oameni "buni" care m-au tratat ca pe un satanist, eram o piaza rea pentru ei pe cand ateul, satanistul

| Purgatoriu explică (pentru Shaoran):

In primul rand scuze, mi-a aparut: "Shaoran a comentat raspunsul tau" si nu m-am uitat sa vad exact cu cine vroiai sa vorbesti.
As alege prima varianta doar pentru ca majoritatea ar alege-o. Probabil sunt pentru cea de-a doua pentru ca am intalnit destui oameni "buni" care m-au tratat ca pe o satanista, eram o piaza rea pentru ei pe cand ateul, satanistul si necredinciosul m-au inteles si m-au ajutat in adevaratul sens al cuvantului.

| Shaoran a răspuns (pentru Purgatoriu):

Zicea un Parinte " De mi-ar fi cu putinta sa gasesc un lepros, sa ii dau trupul meu as face-o, asa e placut lui Dumnezeu, Iubirea"
Deci, daca cineva "bun" cum spui tu, nu te-a tratat cu iubire, indiferent ca esti ateu sau mai stiu eu ce... Exisa o problema. Asa vad eu lucrurile, ca si ortodox practicant. Litera ucide, duhul sfinteste.
As putea sa iti vorbesc despre stiinta lumii, sa vin cu versete Biblice precum sectarii, dar la ce bun? Spune, la ce bun? daca o fac din mandrie si nu din iubire.
Si atunci cand cand iubesti, tratezi cu blandete. Punct

| iFuckedWithGod a răspuns (pentru Purgatoriu):

Probleme cu tab-ul?

| Purgatoriu explică (pentru Shaoran):

Exista o problema, adica cu mine e ceva gresit sau cu respectivul crestin? Pai sadomasochistii trateaza cu blandete persoana iubita o.O?

| Purgatoriu explică (pentru iFuckedWithGod):

Dap... iti explic mai incolo.

| Shaoran a răspuns (pentru Purgatoriu):

In principiu cu respectivul crestin.
Chiar daca ceea ce faci tu nu este bine(desi nu cunosc ce faci tu) trebuie sa aiba o atitudine crestineasca daca se numeste crestin. Sa iti vorbeasca calm si bland, si sa o faca din iubire, asa se poate rezolva orice, intr-un final. Adica, si de-ai fi o psihopata care omoara, daca ti se zice "Esti o psihopata" nu ajuta la nimic, ci trebuie sa se poarte dupa legea Duhului Sfant, respectand "Nu judeca, sa nu fi judecat"... Adica fara sa te judece.
Cat despre sadomasochisti... Nu stiu, nu cunosc nici unul, dar probabil nu o trateaza cu blandete, dar ce treaba au sadomasochistii cu discutia?

| Purgatoriu explică (pentru Shaoran):

Ai pomenit de blandete si mi-am amintit de ei.Dar cum e dragostea pentru tine? De ce ai nevoie de ea? Ce reprezinta ea de fapt pentru tine? Imi poti descrie un "tip" de dragoste ce iti place sau un moment din viata ta ce este plin de iubire? Sper sa intelegi ce am vrut sa spunbig grin

| Shaoran a răspuns (pentru Purgatoriu):

Dragostea pentru mine este esenta existentei. Un om care nu iubeste este desert, gol. Iubind primesc puterea de a face orice, prin aceasta iubire. Iubind oamenii, atunci nu voi renunta in ai intelege si in a ma darui ca sa ii ajut, si intodeauna voi reusi, prin iubire. Iubindu-mi prietena, nu voi face nimic necugetat, iar ea iubindu-ma va ramane a mea.

Am nevoie de iubire ca sa exist, din iubire am fost facut. Sunt Ortodox si cred ca Dumnezeu m-a creat, si Dumnezeu este iubire. Deci iubirea m-a creat din iubire.
Un tip de dragoste, dragostea sufletului, dragostea curata, dragostea care nu tine cont de trup, care iubeste esenta celelalte persoane, esenta ei fiind tot iubirea (sufletul acelei persoane).
Un moment plin de iubire? Atunci cand ma rog, simt cea mai multa iubire primita, si atunci iubesc cel mai intens intreaga creatie.

Nu stiu daca tu crezi sau nu in Dumnezeu, In cazul in care crezi nu stiu daca esti din vre un cult, dar uite o definitie a iubirii, asa cum niciunde nu am mai gasit:

1. De aş grăi în limbile oamenilor şi ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare şi chimval răsunător.
2. Şi de aş avea darul proorociei şi tainele toate le-aş cunoaşte şi orice ştiinţă, şi de aş avea atâta credinţă încât să mut şi munţii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3. Şi de aş împărţi toată avuţia mea şi de aş da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseşte.
4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte.
5. Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul.
6. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă.
8. Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desfiinţa; darul limbilor va înceta; ştiinţa se va sfârşi; (Epistola I catre Corinteni, Capitolul 13, Versetele 1-8 http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=12&cap=13 )

| Purgatoriu explică (pentru Shaoran):

Dap, e dragut big grin

| Shaoran a răspuns (pentru Purgatoriu):

Sunt foarte multe lucruri frumoase, trebuiesc doar cautate... Sper ca ti-am fost de folos cu intrebarea, macar asa, putin.

| Purgatoriu explică (pentru Shaoran):

Vrei fundalaughing Da sigur, ia-obig grin

| Shaoran a răspuns (pentru Purgatoriu):

Mersi, dar nu era vorba de funda big grin Mi se pare amuzanta ideea sa se dea funde, ma simt ca un copil care are viziuni despre un avant infailibil. Speram doar ca am fost de ajutor, atat.

| Purgatoriu explică (pentru Shaoran):

Ai fosthappy. In primul rand mi-ai spus cum ar trebui sa fie un crestin bun, in al doilea mi-ai explicat ce e dragostea(si cum e ea pentru tine) iar in al treilea mi-ai dat un raspuns bun la intrebarebig grin

27 răspunsuri:
| alexandra2859 a răspuns:

Singura diferenta este ca atei au raspuns la toate intrebarile in schimb crestini daca le ceri o dovada ori iti spun ceva stupid din biblie ori nu stiuwinking

| benny a răspuns:

Multe intrebari puse la categoria religie sunt fara rost, copilasi de 12, 13 ani pun intrebari care mai de care stupide din lipsa de ocupatie.

| kamykaze88 a răspuns:

Da...cu toate ca nu ar trebui... suntem egali nu?

| Shaoran a răspuns (pentru kamykaze88):

Egali? Suntem o mana de pamant + Duh Sfant.
Dar spune-mi, in ochii tai, copii tai si cei straini tie, iti sunt la fel?

| kamykaze88 a răspuns (pentru Shaoran):

Nu am copii dar tratez cu egaliate pe toti. Cel mai de pret lucru pentru mine e fratele meu cu toate ca uneori vreau sa-l pocnesc trece repede.

| Shaoran a răspuns (pentru kamykaze88):

Cred ca ai inteles unde incercam sa bat.

| kamykaze88 a răspuns (pentru Shaoran):

Da dar nu putem compara un parinte spiritual cu unul muritor nu?

| Shaoran a răspuns (pentru kamykaze88):

Depinde... Din punctul meu de vedere, se poate. De aia e numit "Dumnezeu- Tatal" si chiar e comparat de Iisus cu un Tata pamantesc, pentru a ne face pe noi sa intelegem...
Altfel zis, da... se poate compara cu un tata pamantesc, doar ca e cel mai Bun Tata...

| TheBlueWolf a răspuns:

Da...chestionezi in nestiinta de cauza sau fara a analiza putin "starea de cauza"... oamenii ce cred intr-un zeu (cea mai mare pondere) sunt imbecilii ilogici semidocti si am sustineri si betonari in sustinerea argumentului o tona chiar si dovezi ALIVE la unele pagini unde cei ce ma contraziceau o faceau intr-un mod dezolant.Cei ce inca mai cred ca dumnezeu a creeat universul sunt din nou niste oameni cu creierele cat un micron vorbind in nestiinta de cauza GRAVA atunci cand exista dovezi clare ca big bang-ul a fost fenomenul fizico-atomic ce ne-a dat viata practic, cei ce cred ca amibele si paramecii purtau numele de adam si eva din nou sunt niste handicapati mintali ce necesita ajutor.Asadar religiosii sunt niste incuiati din toate punctele de vedere ce nu pot vedea dincolo de monumentul de prostie numit BIBLIE! Dumnezeu nu poate fi afirmat de nici o certitudine decat de cartea invocata mai devreme asadar nu exista din potriva exista mii de dovezi care se opun existentei acestei entitati "omnisciente, eminente" etc."ateii'' ca mine, in care se arunca cu pietre suntem oamenii logici ce vad dincolo de minciunile guvernamentale aud adevarul de la papa si anume ca nu suntem singuri in univers si ca relatarile din biblie nu sunt ceea ce par a fi.Noi suntem cei ce pot explica ceva cu argumente solide care poarta betonari pe toate planurile existente. Sper ca am lamurit situatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand cuvantu "specie" nu este corect folosit(uita-te in DEX sa-i vezi intelesul).In al doilea rand nu credinta religoasa(indiferent care este ea), defineste fiinta umana ci in primul rand constiinta Confruntarile dintre cele doua tabere sunt generate de ambele parti, care cauta sa-si motiveze pct.de vedere fara o judecata inteleapta, lasandu-se atrasi de cei inculti dar galagiosi.

| cRaZyYkiD a răspuns:

Da,e mare diferenta intre religii; cultura, credinta, traditii si comportamentul zilnic. Funda?