| mentholinks a întrebat:

Cati dintre voi ati citit in intregime Biblia? Ce impresie va lasat?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Noul testament cam da, vechiul testament e foarte mare, doar cateva parti din ia, sunt povesti copy paste din alte povesti sau intamplari reale dar ei nu puteau gasi o explicatie rationala, grav e ca azi oameni educati, cu facultate cred in povesti de astea

| anonimg a răspuns:

Odată ce dorești să trăiești în ascultare de Dumnezeu, nu vei mai putea trăi fără Biblie.
Am citit-o de mai multe ori -si la rând, dar și aleatoriu datorită unor studii biblice zilnice pe care le practică biserica adventistă pe diferite teme: http://studiu-biblic.ro/studiu-majori
Mă încurajează și mă simt atras de Dumnezeu -chiar și atunci când mi se întâmplă să nu am chef de nimic in ziua respectivă.
Nu-i credeam pe bătrânii care îmi spuneau că au trăit toată viața cu Biblia, dar ca și acum mai găsesc lucruri noi in pasajele mari pe care le știau pe de rost. Dar același lucru l-am descoperit și eu.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonimg):

Exact. Sunt batrani care au citit-o de zeci de ori, si de fiecare data cand o citesc descopera sau invata ceva nou. Iar altii au citit-o doar o data, sau pe sarite, si cred ca deja stiu tot.

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Lehamite, în primă fază, apoi tot înaintând cu lectura, mi-am dat seama că este un program făcut de oameni cu scopul de a-i controla pe alți oameni.Se vede clar că totul e un fake de fapt, și toate argumentele referitoare la divinitate provin din diversiuni contradictorii, iar asta iese în evidență încă din geneză.
Normal că tot ce e scris acolo se împlinește că acea mână de oameni ce au scris-o știu că de asta a scris acea carte, și că orice a ar fi tot ce e acolo trebuie să se împlinească, asta ca oițele să le deie o mulțime de bani iar ei să trăiască fericiți pe spinarea altora.

| AC4S4 a răspuns:

Acum o citesc pentru a doua oara. Cum parcurgi Biblia, observi ce frumos e planul lui Dumnezeu. Ca primim salvare desi nu o meritam. Da, inca am semne de intrebare la anumite pasaje, dar si in trecut am avut si le-am gasit raspunsul, voi gasi raspunsul la toate, mai devreme sau mai tarziu.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Daca nu vei primi, ai o vesnicie timp sa il intrebi, miliarde de ani

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Amin happy

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Eu spun sa inveti ebraica http://www.goethe-verlag.com/book2/RO/ROHE/ROHE002.HTM

| Mircea08 a răspuns:

Am citit-o de mai multe ori si nu am inteles nimic. Mi-a trecut prin cap sa extrag din noul testament citate care se refera la o anume tema. Studiind asa am inteles totul!

| BlackOldSun a răspuns:

Dupa ce i-am dat foc in soba mm proasta impresie am avut despre ea... nici nu m-am incalzit!