| AvalohAlyn a întrebat:

Cum se face meditatia? Explicati-mi va rog.

4 răspunsuri:
| Miga a răspuns:

Meditarea, sau meditaţia, îmbracă diverse forme, multe dintre ele avându-şi originea în religiile antice orientale. „Mintea trebuie să fie goală pentru a vedea clar lucrurile", a spus pe această temă un scriitor. Cuvintele lui reflectă concepţia potrivit căreia golirea minţii însoţită de concentrare asupra anumitor cuvinte sau imagini aduce pace interioară, luciditate şi iluminare spirituală.

CE SPUNE BIBLIA

Biblia pune mare accent pe meditare (1 Timotei 4:15). Meditarea la care ne îndeamnă ea nu implică însă golirea minţii ori repetarea anumitor cuvinte sau expresii, unele dintre acestea fiind numite mantra. Dimpotrivă, meditarea la care îndeamnă Biblia presupune orientarea voită a gândirii asupra unor subiecte sănătoase, precum calităţile, normele şi lucrările de creaţie ale lui Dumnezeu. „M-am gândit la toate faptele tale, am meditat profund la lucrarea mâinilor tale", s-a rugat lui Dumnezeu un bărbat fidel (Psalmul 143:5). El a mai spus: „Îmi aduc aminte de tine în aşternutul meu, meditez la tine în timpul străjilor de noapte" (Psalmul 63:6).

| danay72 a răspuns:

Meditarea din punct de vedere biblic se referă la faptul de a te gândi profund la ceea ce înveți despre Dumnezeu.

| civarele a răspuns:

In Biblie se mentioneaza despre slujitorii lui Dumnezeu ca meditau des aceasta fiind o necesitate.in Gen.24:63 se mentioneaza "si Isac iesise pe cimp la lasarea serii sa mediteze...".
Pentru meditare ne putem alege un cadru relaxant si pozitiv dar pe cit se poate de linistit pentru persoana noastra launtrica.Eu prefer meditarea intre orele 19 si 22 cadrul fiind la geam atunci cand pot urmari un moment de apus unic al fiecarei zile, o cana de ceva sanatos, muzica, articole ziditoare, sau eu insumi cu mine, aceasta depinde de cursul zilei care a fost.Pot sa spun ca aceasta parte a zilei cu meditarea o prefer cel mai mult!
Deuteronomul : 32:29 spune " o! de-ar fi intelepti! atunci ar medita la lucrul acesta.De aici ptem intelege ca Dumnezeu ne-a creeat cu capacitati si doreste sa le folosim cit mai bine si un plus e ca cei care mediteaza chiar devin intelepti.Pentruca in timpul meditarii putem analiza lucrur, cursul carora le putem schimba atunci cand meditam la situatii si le putem schimba cursul spre a afi cit mai pozitive pentru noi. 1Timotei 3:15 spune" Mediteaza la aceste lucruri, lasa-te absorbit de ele, pentru ca progresul tau sa fie clar pentru toti".E greu sa nu ne lasam absorbiti de un apus minunat, de o creatura din univers sau de un sunet care se produce in natura, astfel v-om medita si mai mult la creatia lui Dumnezeu de sub soare.ne v-om apropia si mai mult de el. 1Petru 5:7 ne dezvaluie " ...aruncindu-va toate ingrijorarile asupra lui, pentru ca El se intereseaza de voi..."

| reihiuke a răspuns:

Incercand sa fii mai constient.