| AvalohAlyn a întrebat:

Ce este meditatia si cum se face? Ca nu inteleg.

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

De exemplu, după ce citești un capitol din Biblie te poți întreba: "Ce învăț despre Dumnezeu? Cum pot aplica cele citite în relația cu cei din jur? Faptul de a te gândi sau medita te va ajuta sa reții mai bine și sa faci progrese evidente.

| reihiuke a răspuns:

Meditatia e un cuvant foarte general care nu spune aproape nimic. si care nici nu poate duce nicaieri. intrebarea ar fi, de ce vrei sa meditezi sau ce vrei sa obtii? In functie de un raspuns concret, se poate spune ce trebuie sa faci si cum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://bucurialuisatan.com/; http://bucurialuisatan.com/meditatii-satanice/ - pentru adevaratele meditatii si yoga. Multe dintre tehnicile yoga si meditatiile care se practica azi sunt niste minciuni. Meditatia si Yoga Kundalinica fara Satan inseamna 0, la fel si Ocultismul.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de ce te.ar crede cineva? laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru reihiuke):

Pentru ca am istoria ca arma, si intreaga comunitate Joy of Satan care le foloseste si avanseaza in asta. Nimeni nu crede orbeste in Satan.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da. crezi orbeste ce scrie pe joy of satan. si eu credeam la 15 ani. voi daca vedeti o fraza care are o argumentare, o credeti. Mai departe nu vedeti ca nu puteti cunoaste. E ca aia cu Isus este fiul lui Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu e tatal sau. Logic, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru reihiuke):

Ce-ai vrut sa spui cu asta? JoS are istoria ca arma, cre(s)tinismul ce are?

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Istoria aia poate fi si ea interpretata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru reihiuke):

Asa-i ca voi cand n-aveti argumente va place sa interpretati. Arta trebuie interpretata nicidecum istoria.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe joy satan sunt numai rahaturi interpretate. Ex la intamplare :
From years of research, and guidance from our Beloved Father Satan, we have discovered the true origins of Satanism. We have come to the conclusion, knowing Judaism, Christianity and Islam to be unparalleled and viscious hoaxes upon humanity, that the claims these programs make in regards to the origins of humanity being in the Middle East are lies and cover-ups to further delude and confuse people as to the truth.
- voi copiii, daca cititi "From years of research, and guidance from our Beloved Father Satan, we have discovered... " nu conteaza ce mai scrie dupa... crefeti tot. Cum s.au facut cercetarile alea si cum a fost gasita ghidarea si ce s-a fumat, nu se mai intreaba nimeni.

"IMPORTANT! MOST OF THE TEACHINGS AND DOCTRINES OF THE ANCIENT RELIGIONS HAVE BEEN CORRUPTED. IGNORE THEM" - asta zici ca a zis-o un popa ortodox. ok. ma intereseaza o lege universala, de ce s.au corupt toate si de ce e satanismul cu mot.

"In their obsessive and relentless quest for world domination, and to take the place of our True Creator God who is known as Satan, the Jews have used everything in their power to destroy, pervert, and corrupt all true spiritual knowledge" - ba esti nebun. asta e istorie? asta e ce crede tipa aia despre istorie. Daca asta numesti istorie, ai putea crede si ca pamantul e plat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru reihiuke):

Ai citit doar prima pagina cred, dupa cum vad ce contraargumente imi dai. Pot sa te acuz de dezinformare. Ai intrat macar pe forum sa vezi cate predici bazate pe istorie si stiinta sunt? Nu cred.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da. Dar na, poti sa vezi ce vrei. Am facut si trainingul ala de 6 luni, daca se poate considera un argument

| anonim_4396 a răspuns (pentru reihiuke):

Hmm, si stii ca legamantul cu Satan e permanent? Satan nu accepta lasitatea. Ai ritualul de initiere, ce te-a facut sa parasesti Satanismul? Vreun atac? Pai imi pare rau prietene, daca te-ai refugiat in altceva Satan nu te mai accepta inapoi, te lasa prada inamicilor.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Totul e in mintea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Meditatie? In ce context ai auzit acest cuvant?

| Ironwin a răspuns:

Pai angajezi un meditator, mergi la el stai doua ore si ai ramas fara bani happy. Asta daca vrei sa te meditezi la Mate, Romana etc.

| costinvlad a răspuns:

Ma. Il bagati pe Papa de la Roma sau de unde o fi sau pe un preot la poligraf si il intrebati daca Dumnezeu este Lucifer. Dar sa nu fie masluit poligraful de Jidani. Poate o fi violat grasu ala preotul si ceva. Ii bagati intrebarile:
1) Ai violat vreodata?
2) Religiile de dreapta sunt originare?
3) Lucifer e dumnezeu?
4) Evreii au facut sacrificii in numele lui Yehowah(YHWH prescurtat cred ca e)?
5) Exista Dumnezeu?
6) Pamantul este plat?

| Miga a răspuns:

Meditarea, sau meditaţia, îmbracă diverse forme, multe dintre ele avându-şi originea în religiile antice orientale. „Mintea trebuie să fie goală pentru a vedea clar lucrurile", a spus pe această temă un scriitor. Cuvintele lui reflectă concepţia potrivit căreia golirea minţii însoţită de concentrare asupra anumitor cuvinte sau imagini aduce pace interioară, luciditate şi iluminare spirituală.

CE SPUNE BIBLIA

Biblia pune mare accent pe meditare (1 Timotei 4:15). Meditarea la care ne îndeamnă ea nu implică însă golirea minţii ori repetarea anumitor cuvinte sau expresii, unele dintre acestea fiind numite mantra. Dimpotrivă, meditarea la care îndeamnă Biblia presupune orientarea voită a gândirii asupra unor subiecte sănătoase, precum calităţile, normele şi lucrările de creaţie ale lui Dumnezeu. „M-am gândit la toate faptele tale, am meditat profund la lucrarea mâinilor tale", s-a rugat lui Dumnezeu un bărbat fidel (Psalmul 143:5). El a mai spus: „Îmi aduc aminte de tine în aşternutul meu, meditez la tine în timpul străjilor de noapte" (Psalmul 63:6).