| bleakk a întrebat:

Cum se impaca cele 40.000 de confesiuni/denominatiuni ale crestinismului? Rogdin start ca milan09 sa nu-mi raspunda. Sunt unele din ele din start gresite? De ce?

42 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca se impacau atunci nu ar mai fi existat decat una singura.

| bleakk explică (pentru Inferno):

Si daca ar fi fost UNA MARE ce s-ar fi intamplat.Sa-i dam frau ecumenismului sa vedem unde se ajunge.

| danut a răspuns:

Nu sunt 40000 de confesiuni crestine ci doar 500, uni au cam exagerat cu adunatul sau au fost un pic rautaciosi pentru a arata cat de importanti sunt ei. Da, marea majoritate sunt cumva pe "langa" prin adaugarea sau scoaterea de invataturi lasate de Isus Hristos sau apostoli (ucenici). Greseala pleaca de la INDEPARTAREA de Cuvantul Biblic prin adaugirea unor elemente traditionale sau prin scoaterea unor "parti" din Biblie pentru a sublinia "stilul" respectivei confesiuni. De exemplu (fara suparare) Martori lui Iehova nu cred ca Isus Hristos este MANTUITOR dar Biblia spune clar ca cine nu spune si crede asa NU pot ajunge la Dumnezeu. "De ce" ul tau este foarte important, deoarece Diavolul nu vrea ca oameni sa cunoasca adevarul pentru a putea fi MANTUITI asa ca ii indeparteaza de Biblie prin rataciri ca: Biblia este gresita, sunt mai multe versiuni, etc., NU conteaza versiunea unei traduceri, BIBLIA ( oricare traducere) transmite acelasi mesaj PRINCIPAL si nu are modificari ce pot altera credinta celui ce doreste sa cunoasca adevarul.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Daca exista culte care au iesit in evidenta prin "scoaterea unor parti din Biblie" ("N.w.t." a asa-zisilor "martori") conteaza prin urmare "versiunea"corecta, ramasa neschimbata si nealterata, pentru ca dupa cum vezi unele culte isi adapteaza varianta de traducere a Bibliei dupa propriile teorii gresite...
Nu poti spune ca "nu conteaza versiunea"...

| danut a răspuns (pentru milan9):

Eu sunt de acord sa discutam folosind doar Biblia Sinodala, dar contextual, fara parerea diversilor "interpreti" si cu texte la subiect. Sa sti ca in TOATE versiunile, porunca a doua este aceiasi si porunca a patra aidoma.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

"(fara suparare) Martori lui Iehova nu cred ca Isus Hristos este MANTUITOR "
laughing Maidat gata. laughing De unde așa părere?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Si-au schimbat cumva doctrina de curand?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Nu s-a schimbat nimic. Tu ești prost informat.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Poate oi fi prost, dar prost informat nu sunt. Oricum hai sa "incercam" : Cine este Isus Hristos pentru martori lui Yehova? Este Isus Hristos aceiasi persoana cu Yahve?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Nu. sunt 2 persoane diferite

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Si atunci cine este Isus Hristos pentru martori lui Yehova?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

NU INTRU pe site-uri VIRUSATE. Poti sa te exprimi singur prin cuvinte, propozitii sau fraze.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Virusate zici? rolling on the floor
Cred Martorii lui Iehova în Isus?
Da, noi credem în Isus. El a spus: „Eu sunt calea, adevărul şi viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin mine" (Ioan 14:6). Noi suntem convinşi că Isus a venit pe pământ din ceruri şi că şi-a dat viaţa umană perfectă ca jertfă de răscumpărare (Matei 20:28). Moartea şi învierea sa le deschide calea spre viaţă veşnică celor care manifestă credinţă în el (Ioan 3:16). De asemenea, noi credem că în prezent Isus domneşte ca Rege al Regatului ceresc al lui Dumnezeu. În curând, acest regat va aduce pacea pe întregul pământ (Revelaţia 11:15). Totuşi, noi acordăm atenţie şi următoarelor cuvinte ale lui Isus: „Tatăl este mai mare decât mine" (Ioan 14:28). Prin urmare, nu ne închinăm lui Isus deoarece nu-l considerăm Dumnezeul Atotputernic.

Încercăm să urmăm îndeaproape învăţăturile şi modul de viaţă al lui Isus Cristos (1 Petru 2:21).
Credem că Isus este mijlocul prin care se obţine salvarea şi că „nu este sub cer niciun alt nume care să fi fost dat printre oameni prin care putem fi salvaţi" (Faptele 4:12).
Cei care devin Martori ai lui Iehova sunt botezaţi în numele lui Isus (Matei 28:18, 19).
Ne rugăm în numele lui Isus (Ioan 15:16).
Credem că Isus este Capul fiecărui bărbat, sau cel numit să exercite autoritate peste fiecare bărbat (1 Corinteni 11:3).
Totuşi, în multe privinţe ne deosebim de alte grupări religioase care se numesc creştine. De exemplu, aşa cum arată Biblia, noi credem că Isus este Fiul lui Dumnezeu, nu o parte a unei Trinităţi (Marcu 12:29). Noi nu credem în nemurirea sufletului. De asemenea, Biblia nu arată că Dumnezeu îi chinuie veşnic pe oameni în iad. Cu privire la cei care sunt în fruntea activităţilor religioase, noi credem că ei nu ar trebui să aibă titluri care să-i înalţe deasupra altora (Eclesiastul 9:5; Ezechiel 18:4; Matei 23:8–10).

| danut a răspuns (pentru iurii75):

ESTE Isus Hristos Dumnezeu? Este Dumnezeu Format din: Tatal, Fiul si Duhul Sfant?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

E chiar așa greu să înțelegi ce credem din ce ți-am prezentat?
Atunci nu mă mir ca ai idei greșite despre noi.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Nu mi-e greu sa inteleg dar una spui o data apoi alta. Pentru a nu trai in confuzie astept raspuns categoric la: este Isus Hristos Dumnezeu. Este Dumnezeu format din Tatal, Fiul si Duhul Sfant?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Minți. Nici o dată n-am afirmat contrariul la ce ți-am scris. Și care sînt în armonie cu " „Vreau să ştiţi aceasta: capul oricărui bărbat este Cristos, capul femeii este bărbatul şi capul lui Cristos este Dumnezeu." (1 Corinteni 11:3)
„Când toate lucrurile îi vor fi supuse, atunci şi Fiul însuşi se va supune Celui ce i-a supus toate lucrurile, pentru ca Dumnezeu să fie totul pentru toţi." (1 Corinteni 15:28). (Sper să observi că cînd au fost scrise Isus era deja în cer; ca să nu zici " în calitate de om bla bla bla...)

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Eu nu mint niciodata, drept dovada este ca tot timpul ocolesti sa raspunzi in mod clar la ceea ce te intreb sau te-am intrebat de TREI ori pana acum si la care REFUZI sa raspunzi.
ESTE Isus Hristos Dumnezeu?
Este Dumnezeu format din Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant?
Pana CAND NU raspunzi IN MOD CLAR la aceste doua intrebari NU iti mai raspund deoarece sunt intrebari FUNDAMENTALE ale CRESTINISMULUI iar tu tot te fofilezi incercand sa ma faci pe mine mincinos.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Mdaaaaa. Îți mai reproduc o dată un fragment din ceți-am prezentat.
" De exemplu, aşa cum arată Biblia, noi credem că Isus este Fiul lui Dumnezeu, nu o parte a unei Trinităţi (Marcu 12:29)"
Chiar este greu de înțeles? Sau îți este lene să citești?

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Matei 28, 19 Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezandu-i in NUMELE TATALUI si al FIULUI si al SFANTULUI DUH.
Ioan 10, 30 EU si TATAL una suntem.
Ioan 14, 9 Isus i-a zis"De atata vreme sunt cu voi si nu m-ai cunoscut Filipe? Cine M-a vazut pe MINE, a vazut pe TATAL. Cum zici tu dar "Arata-ne pe TATAL?"
Era evident, dar trebuia ca singur sa spui ce Dumnezxeu NU ingaduie: 1Ioan 5, 20 Stim ca FIUL lui Dumnezeu a venit si ne-a dat pricepere sa cunoastem pe CEL ce este adevarat. Si noi suntem in Cel ce este ADEVARAT, adica Isus Hristos, FIUL LUI. EL este DUMNEZEU adevarat si viata vesnica.
1Ioan 5, 12 Cine are pe FIUL are viata, cine nu are pe Fiul lui Dumnezeu, n-are VIATA.
Voi nu sunteti CRESTINI deoarece NU CREDETI in DUMNEZEU FIUL si nici in Dumnezeu DUHUL SFANT.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Matei 28, 19- nu arată în nici un fel egalitatea celor trei.
Ioan 10, 30 EU si TATAL una suntem. - Să analizăm contextul. În versetul 25, Isus a spus că lucra în numele Tatălui său. În versetele 27 la 29, el vorbeşte despre oile figurative, pe care Tatăl i le-a dat. Ascultătorii săi n-ar fi înţeles aceste cuvinte dacă el şi Tatăl său ar fi una şi aceeaşi persoană. De fapt, Isus voia să spună că el şi Tatăl său sunt atât de apropiaţi, încât nimeni nu putea lua oile de la el, după cum nimeni nu le putea lua de la Tatăl său. E ca şi cum un fiu i-ar spune unui duşman al tatălui său: „Dacă îl ataci pe tatăl meu, mă ataci pe mine". Nimeni nu s-ar gândi că acest fiu şi tatăl său sunt una şi aceeaşi persoană. Oricine ar înţelege că între ei există o unitate perfectă. Potrivit cu Luca 22:42, Isus a spus: „Să se facă nu voinţa mea, ci a ta!". Aceste cuvinte n-ar fi avut sens dacă între voinţa lui Isus şi a Tatălui său nu era nicio deosebire. Dacă într-adevăr Isus şi Dumnezeu sunt una şi aceeaşi persoană, de ce s-ar fi rugat Isus lui Dumnezeu şi de ce ar fi recunoscut, plin de umilinţă, că numai Tatăl său cunoştea anumite lucruri? (Matei 24:36) „Mă rog... pentru ca toţi să fie una, aşa cum tu, Tată, eşti în unitate cu mine şi eu sunt în unitate cu tine, ca şi ei să fie în unitate cu noi" (Ioan 17:20, 21).
Prin urmare, când Isus a spus „eu şi Tatăl una suntem", el nu vorbea despre Trinitate, considerată de mulţi o taină. Dimpotrivă, Isus s-a referit la o unitate perfectă, cea mai strânsă legătură posibilă între două persoane.
Ioan 14:9 - Isus a dezvăluit personalitatea Tatălui şi într-un alt mod, cu totul aparte. Isus a spus: „Cine m-a văzut pe mine l-a văzut şi pe Tatăl" (Ioan 14:9). Isus l-a imitat în mod perfect pe Tatăl său în tot ce a spus şi a făcut. Aşadar, când citim în Biblie despre Isus, despre cuvintele plăcute şi pline de forţă care dădeau viaţă învăţăturilor sale, despre mila care îl îndemna să facă vindecări şi despre puterea de a-i înţelege pe alţii, care l-a făcut chiar să plângă, ni-l putem imagina pe Iehova însuşi vorbind şi făcând acele lucruri (Matei 7:28, 29; Marcu 1:40–42; Ioan 11:32–36). Felul în care acţionează Tatăl şi voinţa sa se oglindesc perfect în cuvintele şi faptele Fiului (Ioan 5:19; 8:28; 12:49, 50). (Altfel devin fără sens cele menționate " facăse voința ta a nu a mea" "nu fac nimic de la mine"...)
1 ioan 5:12 - dacă citești și versetul precedent nu e nimic confuz -11 Şi mărturia depusă este aceasta: că Dumnezeu ne-a dat viaţă veşnică, iar această viaţă este în Fiul său. 12 Cine îl are pe Fiul are această viaţă; cine nu-l are pe Fiul lui Dumnezeu nu are această viaţă. -care-i problema?
Noi credem în Fiul lui Dumnezeu ( invers n-am găsit nicăieri și de aceia nu vreau să adaug de la mine ceea ce nu scrie), credem că este inferior și supus Tatălui ( „Vreau să ştiţi aceasta: capul oricărui bărbat este Cristos, capul femeii este bărbatul şi capul lui Cristos este Dumnezeu." (1 Corinteni 11:3)
„Când toate lucrurile îi vor fi supuse, atunci şi Fiul însuşi se va supune Celui ce i-a supus toate lucrurile, pentru ca Dumnezeu să fie totul pentru toţi." (1 Corinteni 15:28).) și datorită faptului că și-a jertfit viața putem obține viața veșnică cum a și fost scopul lui Dumnezeu cu privire la oameni.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

BATI apa in piua cu mine, voi nu aveti treaba cu Isus Hristos, nu ii recunoasteti DUMNEZEIREA, singurul
lucru prin care ati avea acces si la Tatal. De altfel imi bat gura cu tine deoarece va stiu ideile DEMONICE de multa vreme. Despre a TREIA PERSOANA a Dumnezeiri nu ai spus nimic, este evident ca ii negati existenta. Din nefericire pentru majoritatea dintre voi nu se mai poate face nimic, numai bunul Dumnezeu, in mila lui sa va "deschida" mintea, dar slabe sanse. Cu parere de rau dar in principiu ma adesez DOAR acelora care cred in TRINITATE sau nu cred deloc. Din nefericire din discutile directe intre mine si Martorii lui Jehova, la toti, fara exceptie, nu imi dau seama de ce, ESTE un lucru pe care il evit deoarece nu am nici cunostiintele necesare și nici "pregatirea" pentru aceste lucruri. Te rog sa nu imi mai scrii DECAT daca iti schimbi opinile si religia.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

" ESTE un lucru pe care il evit deoarece nu am nici cunostiintele necesare " - asta și este problema ta.
Trinitatea este o învățătură demonică și a fost prezentă la multe religii
păgîne antice de unde a și fost adoptată de creștinătatea apostată.
Și dacă îți este greu să înțelegi că " 1 timote1 2: 5 Pentru că este un singur Dumneze şi un singur mediator între Dumnezeu şi oameni: omul Cristos Isus,"
și "Ioan 20:17, BC: „«Nu Mă atinge», i-a zis Isus [Mariei Magdalena], «căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu, ci du-te la fraţii Mei şi spune-le că Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru, la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru»". (Aşadar, pentru înviatul Isus, ca şi pentru Maria Magdalena, Tatăl era Dumnezeu. Este interesant că în Scripturi nu găsim niciun pasaj în care Tatăl să-l fi numit pe Fiul „Dumnezeul meu".)" -n-am cu cete ajuta. Cît privește Spiritul Sfînt, dacă este greu pentru tine să înțelegi poziția fiului - nu are rost să aduc argumente despre Spiritul Sfînt.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Evident ca Iuri se afla iarasi intr-o grava eroare...
Toate problemele şi neînţelegerile legate de unitatea Sf. Treimi (trei ipostasuri care au aceeaşi FIRE sau NATURĂ divină) vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este de aceeasi NATURA cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui.

Mantuitorul Hristos este Fiul lui Dumnezeu, de aceeasi Natura Divina ca Tatal, este Creatorul ("toate prin El s-au facut SI PENTRU EL").
Dumnezeu Fiul Intrupat este numit de Scriptura chiar si "Yahve", nimeni altul decat Dumnezeu Care S-a revelat evreilor.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Sunt de acord cu tine iar acceptarea "transformari" de catre FIUL a fost absolut necesara. Problema la IURI este acea "religie" ciopartita, imi pare rau pentru el dar practic nu exista solutie decat la Domnul Isus Hristos, YAHVE cum il numeste el.

| milan9 a răspuns:

Asta se cheama atac la persoana... thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Presimt ca nu stii ce inseamna "atac la persoana".

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

laughing zi-i lui Gaia ce inseamna atac la persoana si promit c-o sa citesc, oricat de lung ar fi raspunsul. Voiam sa spun aceeasi chestie pe care a spus-o el.

| milan9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Si ingradirea libertatii este tot un "atac la persoana" happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru milan9):

Nu ti-a ingradit nimic, te-a rugat sa nu-i raspunzi pentru ca probabil a mai citit ce ai fi pus, ca de exemplu chestia cu sinuciderea, pe care am vazut-o mai devreme la alta intrebare, ai postat-o si la intrebarea mea.

| bleakk explică (pentru milan9):

Nu este atac, ti-am spus doar sa fi retinut, nu doar raspunsul tau.

| Jardelin a răspuns:

Daca Biblia este cuvintul Domnului, cum poate avea cuvintul Domnului mai multe intelesuri si toate intelesurile sa fie adevarate? Eu cred ca exista o singura intelegere corecta a Bibliei iar toate celelalte sint gresite. Parerea mea este ca primii si cei mai departe de sensul corect al Bibliei sint tocmai... protestantii, pentru ca interpretarea rationalista a Scripturii este din start cea mai mare capcana!

Am postat mai demult o intrebare, daca Biblia poate sminti. Cuvintul Domnului nu poate sminti niciodata, insa interpretarea lui gresita, da. Adica o interpretare gresita a Bibliei poate sminti omul, de aceea au aparut o groaza de secte si denominatiuni neoprotestante, evident fiecare pretinzind ca a descoperit adevarata interpretare corecta a Scripturii. Asa se face ca unele secte au adoptat si recunosc crucea, alte nu, unele confesiuni neoprotestante au inceput sa recunoasca pururea fecioria Maicii Domnului, unele au introdus ritualuri cu serpi veninosi, altele tin adunarile in pielea goala (!), altele pun mare accent pe profetii din care preferata lor este cea cu sfirsitul lumii (astia macar pot fi siguri ca odata si odata or s-o nimeresca laughing ), altii pun un accent teribil pe vindecari (de macar o boala suferim toti, nu?), altii pe regimuri alimentare, etc., etc. Asta se intimpla cind fiecare intrepreteaza dupa cum ii tuna! Rezulta un haos!

Cum se impacă cele 40.000 de confesiuni intre ele? (Sau 500 dupa afirmatia lui danut.) Păi se impaca si nu prea! Din cite am vazut, cultele rationaliste se impaca destul de bine intre ele. Protestantii au o teorie pe care o folosesc si atunci cind fac racolari de noi membri: "nu conteaza religia, Dumnezeu este acelasi si la tine si la mine, important este sa ai o relatie personala directa cu Dumnezeu"! De aia se impaca neoprotestantii intre ei mai bine decit cei din cultele istorice cu neoprotestanatii.

Concluzia? Cu cit ma uit mai mult la babilonia si haosul spiritual din tarile protestante cu atit mi se intareste convingerea mai mult ca religia mea ortodoxa si varianta de interpretare a Sfintei Scripturi de catre Sfintii Parinti sunt cele mai corecte si singurele adevarate!

| bleakk explică (pentru Jardelin):

Gresesti cand spui ca religia ta este corecta.Pur si simplu nu iti este permis sa zici asta.Biblia este o carte INTERPRETABILA.Tu crezi ca Dumnezeu le-a dat oamenilor Biblia ca sa se contrazica intre ei care interpretare este corecta? Nu se leaga deloc ceea ce spui.Protestantii sunt protenstantii deoarece stii si tu ce s-a intamplat cu biserica catolica si cu crestinismul pe atunci.Pur si simplu trebuia sa se intample. Dupa tine toti ceilalti crestini de alta confesiune fata de cea ortodoxa vor pierde VESNICIA doar ca nu au fost ortodocsi? Gresesti amarnic.

| Jardelin a răspuns (pentru bleakk):

Dragul meu, păi cum sa spun ca religia mea nu este cea corecta? Normal ca Biblia este o carte interpretabila, dar asta nu inseamna ca nu exista o singura varianta corecta a interpretarii! Exista doar una singura! Care este aceea? A adventistilor? Tu esti adventista, nu? De ce crezi ca tocmai Ellen G. White a descoperit, ea si numai ea, adevarul adevarat in urma cu 130 de ani?

Eu ma indoiesc sincer ca timp de 1900 de ani, pina la aparitia acestei doamne, toti crestinii, toti teologii, totii Sfinti Parinti au fost asa intr-o ceata a mintii, intr-un intuneric care s-a risipit deodata cind au aparut adventistii! Hai sa fim seriosi! Tu chiar crezi ca sintem prosti?

| bleakk explică (pentru Jardelin):

Uite,da sunt ADVENTIST.Nu adventista.Crezi ca nu pot castiga vesnicia daca sunt adventist.Sincer? Nu am spus niciodata ca vreun alt om din vreo alta confesiune nu o va castiga si nu ii propun nimanui sa spuna asta.Este GRESIT!

| bleakk explică (pentru Jardelin):

Asta in spune doctrina adventista.Probabil doctrina ortodoxa spune ca ORTODOXISMUL este corect si sa nu acceptati invataturi de la ceilalti ca sunt de la Diavol, este?

| Jardelin a răspuns (pentru bleakk):

Ba da, eu cred ca te poti mintui! Si stii de ce? Pentru ca judecata este a Domnului si NIMENI, absolut nimeni, nu stie cum ne va judeca el pe fiecare in parte. Este posibil ca si unii atei, spre surprindere noastra si in ciuda judecatii noastre, sa fie mintuiti! Cine si-ar fi inchipuit, uitindu-se la el cum este rastignit si la ce nelegiuiri a facut in viata, ca tilharul de pe cruce va ajunge in rai? Dumnezeu judeca dupa criteriile lui nu dupa ale noastre!

Numai ca pe noi draga "Plin de Fasole" (n-ai putea sa-ti schimbi nick-ul, e cam naşpa!), ne va judeca mai aspru!

(...) Şi oricui i s-a dat mult, mult i se va cere, şi cui i s-a încredinţat mult, mai mult i se va cere. (Luca12:48)

| bleakk explică (pentru Jardelin):

Apreciez.Oricum spre surprinderea ta "full of beans" este o expresie, de aceea te rog sa nu mai ai prejudecati inainte de a cunoaste.
to be full of beans=to have a lot of energy and enthusiasm

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, ai o observatie buna. Dupa statistici asa este sunt in jur de 40000 de confesiunicare spun ca au auzit sau cred in Isus, insa din pacate cred numai cu gura, cu fapta nu. Tocmai de aceea aceste confesiuni nu se inteleg intre ele. Fiecare isi cauta propriile interese in speta starea materiala si faima. Isus i-a invatat pediscipolii sai o singura religie, religia adevarata. El a comparat-o cu o cale care duce la viata vesnica. Despre aceasta cale, Isus a spus:,, Putini sunt cei ce o gasesc"(Matei7; 14)Dumnezeu accepta numai inchinarea bazata pe Cuvantul sau, Biblia.Toti inchinatorii adevarati sunt uniti intr-o singura credinta. Daca doresti citeste Ioan 4:23, 24; 14:6; Efeseni 4:4, 5. Daca ai remarcat acest argument din urma, vorbeste despre o singura credinta, un singur botez unsingur Dumnezeu adevarat, un singur Isus Cristos.Dar Isus a avertizat ca vor aparea profeti falsi care vor denatura adevaratul crestinism La prima vedere ei seamana cu adevaratii crestini Vezi si azi toate bisericile pretind ca sunt crestine. Dar se poate observa ca nu sunt crestini adevarati. Calitatile si modul de viata sunt indicii ale celor ce practica inchinarea adevarata. Daca vrei citeste Matei 7:13-23. Daca analizezi ce se intampla in tara la noi numai, dar in toata lumea,.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cum se impaca"... pai nu se impaca. Daca s-ar fi impacat, ar fi fost o singura varianta.

"din start gresite"... depinde ce intelegi prin "gresite". Din punctul tau de vedere, toate celelalte ramuri sunt gresite. Din punctul altora, toate exceptand ramura lor.

"De ce?"... favoritism.

Toate nu pot sa fie corecte dar pot sa fie toate gresite.

| dragos38 a răspuns:

Lasa-l domne si pe milan09 sa se exprime si el, caci i-mi plac raspunsurile lui lungi de 2 km, dar goale pe dinauntru, adica bate campii la greu, un fariseu ca si Mariani_Roberto_1993 de altfel, care citesc biblia nu o inteleg deloc, dar ei cred in tot ce su citit neintelegand nimic bine inteles, si se dau mari credinciosi ca si danay72, niste farisei ca toti(aproximativ) cei care se duc la biserica.