| bleakk a întrebat:

Plecam de la ipoteza ca Dumnezeul crestin este cel adevarat, deci crestinismul este religia adevarata. Cum ne putem creea noi un punct de referinta obiectiv pentru a stabili care din cele 40.000 de grupari din cadrul crestinismului este cea corecta? De exemplu,ortodocsii vin si spun de cultele neo-protestante ca ar fi gresite, dar cine ofera oare ortodoxismului acest privilegiu de a fi punctul de referinta? Biblia? Constantin cel Mare? Poate. Deci cum putem stabili in acest caz ipotetic veridicitatea cultelor?

21 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In primul rand nu sunt 40.000 ci doar 400.
Simgurul mod in care poti afla care si cum este sa nu te iei dupa oameni ci dupa LEGEA lui Dumnezeu, Legea Morala sau cele 10 Porunci. Cand ajungi sa te iei dupa oameni, ajungi la cele aproximativ 400 de variante.
DACA Dumnezeu ESTE Dumnezeu atunci Biblia este cuvantul Lui iar EL a avut posibilitatea ca aceasta sa nu fie modificata dealungul timpului in PUNCTELE ESENTIALE. Deci nu oamenii ci Cuvantul hotareste ce si cum, adica Biblia unde indeferent de versiune Legea este aceiasi.

| Dorugar a răspuns (pentru danut):

1 Pai cum sa se ia fata dupa Legea Lui Dumnezeu daca Isus Christos a desfintat-o, inclusiv cele 10 Porunci caci si ele faceau parte din Lege?
2 Pai nu religia crestina ne invata sa ne luam dupa oameni, de ex dupa Isus care a fost toata viata lui un om si nici macar o zecime de secunda un Dumnezeu?
3Biblia crestina NU este Cuvantul lui Dumnezeu ci este o forma mincinoasa a Cuvantului pe care Dumnezeu a inspirat Rabinii Religiei Mozaice sub atenta supraveghere a Duhului Sfant pentru ca acest Cuvant sa nu fie transcris gresit. Atunci cand modifici intentionat toata interpretarea acelui Cuvant se cheama ca ACESTA are un inteles denaturat si ca NU corespunde cu ceea ce a inspirat Dumnezeu!

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Dorugar trebuie nteles ca e evreu, si astfel, in religia lui este invatat sa-L nege pe Fiul lui Dumnezeu. sad

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Si intr-un fel are dreptate. Lasand la o parte faptul ca ambele povesti, adica atat VT cat si NT, sunt niste fantezii fara nici o baza reala, NT a fost conceput oarecum impotriva evreilor. Le-a cam taiat macaroana cu "poporul ales" si, prin schimbarea de atitudine a spiridusului, i-a blegit. Dar pana la urma si NT tot cu largul sprijin al unor evrei, cu diferite interese, a fost conceput, asa ca nu toata vina e a altora.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Unde ai citit tu ca Dumnezeu a desfintat legea lui Dumnezeu?
Nu eu am spus ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu ci Dumnezeu. Daca Dumnezeu este fara putere in a-si proteja Cuvantul atunci nici tu nu existi.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Sunt si evrei care doresc sa-l intalneasca pe Dumnezeu asa ca il accepta pe Dumnezeu Fiul ca Dumnezeul pe care l-au intalnit VREODATA in istoria lor altfel vor astepta un alt Mesia pana la sfarsitul omenirii. Amaratii inca nu-si dau seama ca Dumnezeu ia parasit ca natie.

| Dorugar a răspuns (pentru danut):

Ai inteles gresit, eu am spus ca Isus Cristos a desfintat legea lui Dumnezeu, ba chiar se mai si lauda ca i-a scos pe oameni de sub BLESTEMUL Legii lui Dumnezeu. Unde in Biblie scrie asta?
Uite aici: Romani 10, 4 Caci HRISTOS ESTE SFÎRSITUL LEGI!
Galateni 3:13 Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Hristos este sfarsitul legii ceremoniale, legea lui Moise nu legea Morala. O data cu jerfa Mielului Universal, legea lui Moise care indicacatre Isus Hristoș, Mielul universal, nu mai avea scoop. Legea Morala este vesnica. Isaia 66, 22 Caci dupa cum cerurile cele Noi si pamantul cel Nou pe care Le voi Face, vor dainui inaintea Mea zice Domnul, asa va dainui si samanta voastra si numele vostru.
23 In fiecare luna noua si in fiecare SABAT va veni orice faptura sa se INCHINE inaintea Mea, zice Domnul.
Uite cum Legea Morala este activa in Vesnicie (porunca a patra).

| doctorandus a răspuns:

Din edictul lui Teodosie reiese ca biserica crestina oficiala e Biserica Catolica.

| milan9 a răspuns:

Să-l lăsăm la o parte pe împăratul Constantin, care nu a avut nici o iniţiativă doctrinară în învăţătura creştină (nici nu era posibil),

Crestinismul trecuse déjà prin TREI SECOLE DE PERSECUTII, care nu l-au slăbit, ci dimpotrivă, l-au propulsat, l-au făcut mai puternic (sângele martirilor a reprezentat "sămânţa creştinismului"). Cum se putea înclina creştinismul (devenit deja UNIVERSAL în secolul IV) în faţa unor schimbări din afară? (asta pentru cei care presupun în mod greşit că împăratul Constantin ar fi influenţat cu ceva…)

Se pot scrie aici cărţi întregi pentru demonstrarea STĂRII NECLINTITE a BISERICII la sinodul I ecumenic, (bibliotecile de cărţi ale episcopilor din primele 300 de ani, dinainte de sinod, confirmă "parcursul" neschimbat al Bisericii înainte şi după anul 325):

- la sinod nu au fost doar 2-3 episcopi, ci sute (la cele sapte sinoade au fost de fiecare dată între 300 şi 600 de EPISCOPI)
- mulţi dintre episcopi aveau încă pe corpul lor urmele torturilor la care au fost supuşi pentru credinţa lor NECLINTITĂ! (cum aveau ei să "tremure" în faţa unor presupuse ameninţări?)
- Nu există în istorie NICI O SUSPICIUNE care să susţină teroriile tendenţioase ale sectanţilor (dezrădăcinaţi de Biserică…) în privinţa vreunui presupus "amestec" al lui Constantin!
- Se păstrează întacte TOATE actele sinoadelor, "stenogramele" de atunci cu tot ce s-a discutat în cel mai mic detaliu. TRANSPARENŢA ESTE TOTALĂ şi ea arată că împăratul a fost prezent doar onorific (de umplutură mai pe româneşte). Nu a avut nici o intervenţie!
- Nu putea împăratul să influenţeze lucrările sinodului pentru că TRANSPARENŢA era chiar scopul sinodului: clarificarea liberă prin consens general. Prezenţa împăratului era doar garanţia "democraţiei" şi libertăţii discuţiilor purtate (exact cum ar fi prezenţa presei la lucrările parlamentului happy );
- Nu există în TOATĂ ISTORIA OMENIRII teorii ale conspiraţiei în care să fie incluşi 300-400 de oameni... thinking

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în NOUL TESTAMENT.

NOUL TESTAMENT prezinta unicitatea Bisericii, cea pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină.

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg NOUL TESTAMENT: Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28;

| Mayar a răspuns:

Mai, tu ai habar de istorie? Mai pune mana si citeste, ca vad ca nici cunostintele de cultura generala nu le ai. nu te ma ifa de ras ca ma doare capul numai cand ma uit la ce iti poate mintea...

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Inchinarea adevarata este numai una. Ea se bazeaza pe Biblie. Nu are legatura cu traditii si obiceiuri. Este supusa lui Dumnezeu si lui Isus, sfinteste Numele lui Dumnezeu asa cum ne-a invatat Isus, Este neutra din punct de vedere politic, supusa legilor statului, pana unde nu contravin principiilor lui Dumnezeu, isi iubesc semenii, proclama vestea buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu ne cheamă la o religie.In Biblie nu spune, specifica de ce religie sa fim, religiile au fost inventate de oameni(satana trebuia sa aduca si el o duplicare, ca oamenii sa nu afle adevarul, sa ajunga in iad)Cuvantul lui Dumnezeu ne spune sa ne pocaim(doar atat, nu specifica religia)

| Memecy a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce înseamnă să mă pocăiesc? termenul este vag te rog ajută-mă să înțeleg mai bine happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Memecy):

Pocait=cait de pacatele pe care le facem prin post si rugaciune, sa plangi inaintea Domnului, sa-ti para rau de ce ai facut.

| Memecy a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulţumesc pentru răspuns ^^!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Memecy):

Cu placere! (Ai grijă de tine)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@FullofBeans, daca accepti veridicitatea premisei tale, atunci accepti si dogma care sta la baza crestinismului, dogma hristologica:
Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu intrupat. Observa cate culte o respecta!

Iehovistii zic ca Iisus este o creatura, deci ca si urmasi ai lui Arie, neaga dumnezeirea lui Iisus.
Ti se par deci iehovistii crestini?

Sunt alte culte care nu recunosc decat o fire a lui Iisus, zic ca-i doar Dumnezeu si ca a luat trup aparent, nu real. Astia sunt monofiziti. Ti se pare ca au dreptate?
Ia uite ce spune Sf Ap Pavel, si nu numai el:

Galateni 4:4 "Iar cand a venit plinirea vremii, Dumnezeu, a trimis pe Fiul Sau, nascut din femeie, nascut sub Lege".

Alte culte spun ca Duhul Sfant purcede nu numai de la Tatal ci si de la Fiul.
Astia sunt papistasii si ignora chiar vorbele lui Iisus: "Duhul Adevarului de la Tatal purcede" (Ioan 15, 26)
Deci Filioque nu numai ca huleste pe Duhul Sfant, dar desfiinteaza dogma Sfintei Treimi.
Sa nu mai zic ca ei se impartasesc cu azima, paine nedospita, botezul este prin stropire, nu cufundare, spovedania lor se face la ghereta, fara ca preotul sa faca epicleza (punerea mainilor si invocarea Duhului Sfant) etc

Din papistasi eretici s-au desprins protestantii si apoi neoprotestantii, dintre care unii, daca nu toti, hulesc pe Iisus, zic c-a avut frati trupesti, ca Maica Lui a fost nevasta lui Iosif si ca a nascut mai multi copii.
Sectantii neaga pe sfinti, cultul icoanelor, a inchinarii lui Dumnezeu reprezentat pe icoana sau a cinstirii sfintilor.
Stim ca sfinti sunt vase si temple ale Duhului Sfant (1 Corint 3, 16) si sfintenia lor e de la Dumnezeu. Ei mijlocesc ajutor pentru noi la Dumnezeu, se roaga pentru noi.
A le nega sfintenia, inseamna a nega puterea si harul Duhului Sfant, persoana a Sfintei Treimi.
Sectantii n-au cele 7 sfinte Taine si n-au succesiune apostolica.

Numai Biserica Ortodoxa de Rasarit crede si marturiseste in Duh si in Adevar, conform Scripturii, Traditiei dar si sinoadelor ecumenice, ca Iisus Hristos e Fiul lui Dumnezeu intrupat. Citeste Crezul sau Simbolul credintei:
http://www.bisericasfantatreime.com/crezpopup.html

| Lucică1998 a răspuns:

Am eu așa o bănuiala ca ăla înființat prin anul 33-34 d.HR. de Isus Hristos prin intermediul ucenicilor lui. Dar eu nu am de unde sa știu exact. Si acum serios, nu m-a refer la nici una din confesiunile religiei creștine, ci la un creștinism in conformitate cu Biblia.

| Cojanu_Oana_Maria_1990 a răspuns:

Cine ma ajuta cu niste vizualizari, am mare nevoie va pup https://www.youtube.com/watch?v=lYXXKJi9Mmg