| TraianIImperator a întrebat:

Cum se numește tipul de satanism în care se sacrifică oameni, inclusiv copii?

24 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Satanistii normali la cap nu sacrifica oameni. Iar majoritatea satanistilor nici macar nu cred ca exista Satana, asa ca n-are rost sa aduci sacrificii unui personaj care nu exista.

Intotdeauna vor exista bolnavi psihici care dau vina pe satanism pentru ororile pe care le-au comis.

| LPCTSTR a răspuns:

Dacism. Dacii sacrificau copii si oameni ca sa duca doleantele catre Zalmoxis.
Lasand istoria la o parte, din cate stiu nu exista cult care sa sustina sacrificari umane, deci cam tot dincolo de cultul religios se clasifica in categoria sectelor barbare.

| Holiday a răspuns:

Iudaism. N-ai citit Vechiul Testament?

| TraianIImperator explică (pentru Holiday):

Au fost sacrificați oameni în iudaism?

| Holiday a răspuns (pentru TraianIImperator):

„Ia-l pe fiul tău Isaac, pe singurul tău fiu, fiul pe care-l iubești, du-te în ținutul Moria și jertfește-l acolo ca ardere de tot pe unul dintre munții despre care îți voi spune."

| TraianIImperator explică (pentru Holiday):

În final nu s-a făcut jertfa, Dumnezeu a trimis un înger care l-a oprit pe Avraam să îl jertfească pe Isaac. Dumnezeu a vrut doar să îi testeze credința lui Avraam.

| Holiday a răspuns (pentru TraianIImperator):

Irelevant, daca Avraam s-a conformat fara sa se mire, inseamna ca era o practica intalnita, o cerinta comuna a spiridusului crestin, nu a fost o exceptie. Intamplator, de data asta spiridusul s-a razgandit, dar repet, e irelevant.

In alta ordine de idei, daca spiridusul e atotstiutor, cum spune povestea, ce rost avea sa testeze ceva ce deja stia cum se va intampla?! O imbecilitate.

| TraianIImperator explică (pentru Holiday):

Avraam a avut încredere deplină în Dumnezeu și de asta a acceptat să își sacrifice fiul. Nu înseamnă că astfel de sacrificii s-au mai întâmplat. În biblie nu ni se spune ce reacție a avut Avraam când a auzit că trebuie să îl jertfească pe Isaac.

| Holiday a răspuns (pentru TraianIImperator):

"În biblie nu ni se spune ce reacție a avut Avraam..."

Adica sugerezi ca Avraam si-ar fi bagat-o in mortii spiridusului, dar totusi, de frica, a acceptat sa-l omoare pe fiu-su?!

"Nu înseamnă că astfel de sacrificii s-au mai întâmplat."

Sunt o gramada de lucruri care s-au intamplat o singura data in poveste, dar adeptii ei considera ca ele sunt o normalitate, ba mai mult, o obligativitate.

"Avraam a avut încredere deplină în Dumnezeu..."

Incredere...ca ce?!

| TraianIImperator explică (pentru Holiday):

Vreau să spun că Avraam îl iubea atât de mult pe Creator, în cât ar fi fost în stare să facă orice pentru El, știind că acest Creator i-a spus să îl jertfească pe Isaac având un scop.

| Holiday a răspuns (pentru TraianIImperator):

"acest Creator i-a spus să îl jertfească pe Isaac având un scop."

Discutia nu era daca povestea asociaza vreun scop jertfei, sau cat de tampit e scopul, ci era doar despre faptul ca exista jertfe umane in Biblie. Deviezi de la subiect.

| doctorandus a răspuns (pentru TraianIImperator):

Fata lui Iefta a fost sacrificata lui Iehova, lucru 100% ortodox si redat de Biblie drept fapta de isprava.

| Mayhem666 a răspuns:

"Cum se numește tipul de satanism în care se sacrifică oameni, inclusiv copii?"

Crestinism.
Mai ales cel de acum cateva mii de ani.

| CostinAlamariu a răspuns:

De obicei în limbajul popular se numește avort happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca exista un tip de satanism. Probabil au existat niste secte care s-au dus la aceasta extrema si au mai fost criminali care au folosit satanismul ca pretext.
Vrei sa vorbesti de sacrifici oamenesti in scopuri religioase? Crestinismul este plin de evenimente de genul: cruciade, inchizitii, etc.

| Teddy1517 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici cruciadele, nici inchizitia nu au fost concepute cu scopul de a sacrifica oameni sau de a-i aduce ca jertfa lui Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teddy1517):

Am spus eu ceva de jertfe? Am spus "sacrifici oamenesti in scopuri religioase".

| TraianIImperator explică (pentru anonim_4396):

Mă refeream la jertfe pe altar, ca în vechime...

| TraianIImperator explică (pentru anonim_4396):

O, secte sigur au existat... Atenție! Detalii care pot afecta emoțional:
https://ziare.com/......ia-1031856

| dany1988122 a răspuns:

HyperboreaSchizoPosting, esti varza

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru dany1988122):

Cum ar fi sa afle ca satanismul nu are nicio treaba cu Lucifer)))) si ca desi in trecut or fi existat culte satanice malefice in ziua de azi e doar un curent anti religie si ca ofera legi morale si care te pun pe tine in centrul universului.)))

| dany1988122 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Pai da.

| BBJHHRUGs a răspuns:

Cruciade si Inchizitia.

| ReeaVermeer a răspuns:

Se numește inexistent. Că Satanismul adevărat (adică cel spiritual) descurajează sacrificiile, iar animalele și copii sunt sacri.
Toți ăștia care se prefac că sunt Sataniști pentru că omoară animale și ascultă rock habar n-au cine e Satan. Bucuria lui Satan sau Joy of Satan în engleză e un site de Sataniști Spirituali și nu face nimeni sacrificii.