| xByte a întrebat:

Cum se procedeaza cu inmormantarea unei persoane atee? Mai exact, unde si cum ar trebui sa fie ingropat/a?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Nu are importanta cum, ateismul nu este o dogma care sa spune ce sa faca familia cu tine dupa ce ai murit

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine nu vrea inmormantare crestina asa cum fac spalatii aia pe creier de-i costa 5000 de lei sa ingroape un mort, poate fi incinerat. In India asa se face.

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

O ruda a platit 7000 lei doar petrecerea la restaurant dupa.Ei ii zic pomana. Pomana pentru patronul restaurantului care a reciclat tot ce se apropia de data expirarii de prin magazie.

| AFR81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Putin respect pentru valorile religiei crestin-ortodoxe, atat de utile in societatea de astazi, pentru oamenii traditionalisti sau conservatori, pentru "promotorii" ei din trecut precum Stefan cel Mare, Constantin Brancoveanu, Mihai Viteazul si multi altii, nu ti-ar strica. Ti-o spune un om deloc bisericos. Ce-i drept, parerea ta este egala cu 0, mai ales avand in vedere ceea ce sustii, insa, incearca, pentru tine, pentru bunastarea ta, sa fii mai tolerant. Apropo, nu isi ingroapa nimeni pe banii tai, deci nu inteleg de unde vehementa asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Putin respect pentru tine insuti si nu mai lua in serios toate aberatiile crestine.

"atat de utile in societatea de astazi"
Daca tie iti place sclavia sau ideea de a fi sclav, atunci da, pentru tine principiile lipsite de sens ale crestinismului sunt "valori".

"pentru oamenii traditionalisti sau conservatori"
Nu mai suntem in evul mediu unde rebeliunea se platea cu viata. Lumea evolueaza si realizeaza ca nu mai tine vraja cu religia crestina. Daca omul are nevoie de "spiritualitate" sau, pe de alta parte, de raspunsuri concludente cu privire la origini sau evolutie, in niciun caz nu le va gasi in religia crestina pentru ca varianta ei de "spiritualitate", "creatie" si "evolutie" este lipsita de sens si nu dispune de nicio dovada credibila.

"Apropo, nu isi ingroapa nimeni pe banii tai"
Omul a vrut o alternativa la inmormantarea crestina si i-am sugerat una mult mai ieftina si mai convenabila. Tu zici ca eu nu sunt tolerant, eu zic ca am zis doar adevarul. Sufletul unui mort nu are nevoie de pomeni si "un loc de veci" in cimitirul bisericii, cu atat mai putin de rugaciuni crestine sau de mii de lei cheltuiti pe o inmormantare doar pentru ca asta le zice oamenilor cu fumuri in cap traditia religioasa.

| AFR81 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Valorile crestine sunt altele. Probabil, nu le stii din cauza faptului ca esti indoctrinat sau n-ai studiat in detaliu acest domeniu sau esti, pur si simplu, prea inversunat. Cauta la originile crestinismului daca vrei sa gasesti valorile pure, valorile crestine care sunt folositoare societatii de astazi. Ceea ce vezi astazi pe la unii preoti nu este reprezentativ pentru ceea ce a insemnat Iisus Hristos si pentru ceea ce promoveaza aceasta religie. Nu confunda.

2. Fiecare e liber sa creada in ceea ce doreste. Problema e ca trebuie sa fim toleranti si sa acceptam parerea, cat si crezul celuilalt fara sa il privim diferit, fara sa il blamam sau sa incercam sa-i schimbam opinia. Tu esti foarte vehement la adresa crestinilor, ceea ce nu e in regula. Daca ti-ai fi exprimat parerile civilizat, fii sigur ca n-as fi intervenit.

3. Fiecare e liber sa aleaga cum va fi inmormantat. Daca el nu o face, atunci ramane la latitudinea familiei. Tu nu ai oferit o alternativa, tu ai criticat si ai jignit pe oamenii care fac ceva cu care tu nu esti de acord. Si eu mi-am ingropat ambii bunici, am facut totul conform traditiei, m-a costat cate 30 de milioane, dar nu cred ca sunt spalat pe creier. Chiar daca, evident, ne modernizam, progresam, ne emancipam, pentru ca asta e cursul obisnuit al lucrurilor, daca renuntam la traditii si daca uitam de origini, atunci nu ne indreptam intr-o directie buna. Crede-ma, sunt putine lucruri la fel de frumoase precum nuntile sau botezurile din Bucovina, Maramures si chiar si Moldova. Nu mai vorbesc de obiceiurile de Craciun, de Paste si nu numai. Peste cativa ani, ma astept sa aud oameni spunand, la vederea unor calusari: de ce sar prostii aia asa? Sunt beti, sunt drogati, sunt spalati pe creier, n-au altceva mai bun de facut acasa?
Desigur, nu trebuie sa exageram nici in acest sens si sa cadem in cealalta extrema. Ceea ce am vazut prin unele parti, anume oameni care erau calcati in picioare de preoti sau care mergeau nu stiu cat in genunchi sau mai stiu eu ce, aceste lucruri nu sunt reprezentative, cel putin pentru mine. Nu ii critic pe acei oameni, insa nu impartasesc aceleasi idei ca si ei. Toate datinile ce tin, in schimb, de nastere, nunta si inmormantare ar trebui, pe cat se poate, sa nu dispara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

"Probabil, nu le stii din cauza faptului ca esti indoctrinat"
Tu esti crestin si ma faci pe mine indoctrinat? Este ca si cum ai fi beat si m-ai considera tot pe mine beat fara sa realizezi ca tu esti deja.

As vrea sa-mi dai si mie niste exemple de valori crestine care sunt utile societatii moderne.

Cat despre obiceiuri si datini, mai toate sarbatorile crestine (si nu doar astea, ci si o gramada de alte aspecte ale crestinismului) au fost furate si corupte din paganismul antic. Pastele se numea in paganism "Ishtar" si era o sarbatoare dedicata unei Zeite cu acelasi nume iar ce se sarbatorea atunci era fertilitatea si echinoctiul de primavara. Ce a facut crestinismul din aceasta sarbatoare? Un masacru de miei in intregul sens al cuvantului, si asta nu intamplator, ci datorita faptului ca la echinoctiul de primavara Soarele intra in berbec, deci dupa mine suna mai mult a blasfemie a crestinismului la adresa paganilor si a religiilor pagane care venerau Soarele. Craciunul, la fel, este furat din Sezonul Yule, sarbatoare ce marca echinoctiul de iarna. Ghici ce era specific acestei sarbatori? Bradul impodobit, ghirlande etc. Ce a facut crestinismul din asta? Un masacru de porci atribuit drept ofranda lui Yehova si mai ales "fecioarei" Maria (are si sens a naibii sa nasti si sa ramai fecioara). Mai pe scurt, tu, precum majoritatea crestinilor,. habar n-ai ce religie urmezi.
Daca ar disparea crestinismul si ar invia paganismul antic, aceste datini nu ar disparea pentru ca, in fond, sunt de origine pagana.

| AFR81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu iti vorbesc de valorile pe care le promoveaza crestinismul, tu tot de oameni imi spui. Romaneste vorbesc, chiar destul de bine, nu stiu de ce nu ma intelegi. Ce reprezinta, de fapt Craciunul si Pastele? Nasterea si Invierea Domnului. Explicatiile pe care mi le dai nu prea ma intereseaza. Cand ma refeream la traditii, nu ma gandeam nicidecum la ceea ce mananca romanii. Era vorba, de colindatori, care vestesc ceva si de slujba de Inviere, cand oamenii merg la biserica, iau lumina si asa mai departe. Astea-s traditiile, nu mancatul de toba, lebar, soric, drob, friptura de miel, cozonac si asa mai departe. Esti foarte prost informat si foarte "sarac cu duhul", ca sa folosesc o expresie deseori regasita in limbajul religios, daca crezi asta. De Patriarhul Daniel nu-mi zici ca umbla in limuzine si imbracat in aur? E om, e pacatos, nu el reprezinta religia si nu e un exemplu pentru mine. De Cruciade nu-mi zici, de devastarea Constantinopolului sau de neregulile pe care le faceau cruciatii nu-mi zici? Cum ramane si cu ereziile templierilor sau cu temuta Inchizitie? Da, omule, oamenii astia au gresit si nu sunt reprezentativi pentru mine cand vorbesc de religie. Ma dezic de ei si nu au nicio valoare. Dumnezeu sau Iisus Hristos, cat si ceea ce ei "promovau" nu sunt compatibili deloc cu oamenii. Denaturarea la care a fost supusa religia dupa moartea lui Iisus este opera oamenilor de rand.
E jenant sa ma intrebi care sunt valorile crestine utile societatii. Decalogul ce este?
Ai citit in viata ta o carte care tine de spiritualitate sau vorbesti din ceea ce vezi pe TPU, auzi la televizor si citesti pe internet? Am mai vazut eu oameni ca tine, cand aud de Coran, fug ca de dracu si-l asociaza cu ISIS, teroristi, Saddam Hussein, Osama Bin Laden, etc. Daca stai, in schimb sa-l deschizi, gasesti invataturi extrem de utile chiar si in ziua de azi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

"Eu iti vorbesc de valorile pe care le promoveaza crestinismul, tu tot de oameni imi spui"
Despre ce oameni ti-am vorbit bre? laughing
Citeste ce ai scris mai sus si o sa vezi ca de fapt tu vorbesti despre oameni, nu eu.

"Ce reprezinta, de fapt Craciunul si Pastele? Nasterea si Invierea Domnului."
Da, asta vrea religia crestina sa crezi. Iti dai seama, daca scrie asta in calendar inseamna ca asta si este cu adevarat.

"Explicatiile pe care mi le dai nu prea ma intereseaza"
Asta inseamna sa fii *ignorant*. Sa desconsideri niste informatii *adevarate* doar pentru ca nu corespund cu credintele tale, foarte specific crestinilor.

"Esti foarte prost informat si foarte "sarac cu duhul"
Esti si tu unul din crestinopatii aia care se folosesc de insulte sa-si impuna punctul de vedere? Tipic. Nici nu e de mirare ca cei de alte religii va desconsidera atat pe voi cat si pe religia voastra.

"De Cruciade nu-mi zici, de devastarea Constantinopolului sau de neregulile pe care le faceau cruciatii nu-mi zici? Cum ramane si cu ereziile templierilor sau cu temuta Inchizitie? "
Ma, tu nu intelegi o chestie. Acesti oameni au comis crime in masa pentru a proteja religia crestina si pentru a-i asigura continuitatea. Cand ii vezi ce rele au facut, normal nu-i consideri un model drept de urmat, dar acei oameni de fapt nu actionau decat pentru dezvoltarea si protejarea religiei crestine care era atunci la inceputurile ei. Ei sunt oameni care "greseau" dureros de intentionat pentru a sprijini o religie la fel de gresita precum atrocitatile comise de ei.

"Decalogul ce este?"
Iti dai seama bre, trebuia sa vina crestinismul sa le spuna oamenilor sa nu fure si sa nu ucida, de parca ei nu stiau ca asta nu e bine. Religia crestina a fost motivul pentru care au fost masacrati probabil sute de mii sau milioane de oameni in evul mediu. Decalogul nu este decat un set de legi care nici macar nu apartine crestinismului, ci a fost furat, sucit si corupt din Codul lui Hamurrabi. In crestinism decalogul reprezinta niste comenzi date de un stapan (Yehova) sclavilor săi (crestini, iudei). O porunca asta si reprezinta. Si este cam ciudat sa "pui botu" la decalog cand vezi cum sunt incalcate mai toate poruncile de catre Yehova si Cristos, in biblie. Yehova le zice oamenilor sa nu ucida dar tot el curma in biblie milioane de vieti.

"Ai citit in viata ta o carte care tine de spiritualitate sau vorbesti din ceea ce vezi pe TPU, auzi la televizor si citesti pe internet?"
Probabil ca o sa ma inveti tu spiritualitate. Ce o sa ma inveti, sa pup moaste? laughing
Eu zic sa nu vorbesti de spiritualitate ca te asigur ca esti la fel de paralel de ea ca si religia crestina.

"Am mai vazut eu oameni ca tine, cand aud de Coran, fug ca de dracu si-l asociaza cu ISIS, teroristi,"
Jalnic, dar ca sa-ti raspund si tie cu aceeasi moneda, tu cand auzi de "dracu" de care ziceai probabil chemi popa sa-ti sfinteasca locuinta.

| AFR81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Rareori se intampla sa fiu siderat, citind un raspuns de pe TPU. Nu pot sa te caracterizez decat ca un om care are mari carente si mari lipsuri intelectuale, dar care nu are nici macar un minim de inteligenta care sa-l determine sa constate asta. Desteptaciunea nu-si are loc de aroganta, de prostie si de incapatanare la tine. Vorbesti in lozinci, inventezi teorii ale conspiratiei, pe care tu le crezi corecte doar pentru ca le-ai vazut nu stiu unde si esti atat de inversunat incat ma mir ca nu te-ai inecat pana acum cu propriul venin. Am pretentia sa vorbesc aici cu oameni capabili sa inteleaga ceea ce li se spune, care nu anticipeaza si fac o afirmatie doar cand sunt 100% siguri de ea despre un om si capabili sa formuleze argumente civilizate si concrete, bazate pe dovezi reale, probate si nu pe altceva. Pentru viitor, desi ti-am mai spus deja: citeste cu atentie o fraza, iar daca este nevoie, fa-o de mai multe ori pentru ca nu ai inteligenta necesara sa desprinzi ideea principala citind printre randuri. Asta e cea mai mare problema la tine si de aia nici nu merita sa-mi ocup timpul incercand sa-ti explic ceva. Legat de spiritualitate, da n-am cunostinte deloc. Am citit si eu cateva (mai multe de fapt) amarate de carti si am ascultat, datorita facultatii pe care o urmez, diferite idei si prelegeri ale profesorilor universitari. Cat de ridicol si cat de jenant este raspunsul tau, de la inceput pana la sfarsit. Nu doresc sa continuam discutia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Deci in mesajul asta n-ai facut decat sa-mi arunci insulte stupide in faţă fara niciun fel de dovada. Asa faci cand nu mai argumente? Daca ai de dat un raspuns care sa aiba legatura cu ultimul mesaj postat de mine bine, daca nu, la fel de bine.
Tuturor ne este usor sa criticam, doar ca la voi critica este folosita ca o arma cand nu mai stiti ce sa raspundeti. Esti printre cei mai jalnici crestini cu care am discutat vreodata, te felicit. Cred ca pot numara pe degetele de la o mana dovezile date de tine pentru a-ti sustine afirmatiile. Mare dovada de intelectualitate ai dat cu raspunsul de mai sus care nu transmite decat frustrare. Eu in locul tau nu mai raspundeam deloc, "omule cu facultate".

| AFR81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea imi sta caracter sa injur sau sa insult pe cineva, nici fata de tine n-am facut asta, ba chiar sunt tolerant atunci cand cineva mi se adreseaza urat si incerc, pe cat se poate, sa-l educ. Trebuie sa fac, in schimb, portretul unui om, din ce am dedus aici pe TPU (e posibil sa ma insel), care ma ataca fara sa ma cunoasca, unul care, cel mai grav, e incapabil sa inteleaga ceea ce i se scrie si care aduce argumente false, bazate pe teorii ale conspiratiei, regasite in articolele de pe internet (din nou banuiesc si e posibil sa ma insel, insa mi-e greu sa cred ca asemenea ineptii sunt scrise in carti). Lasa istoria asa cum e, asa cum au convenit oamenii de cultura. Daca ai fi fost mai putin vehement, n-as fi fost nevoit sa scriu nici acest raspuns, nici cel anterior. As fi procedat la fel cum am facut-o cu un utilizator care imi spunea ca Hitler era mana in mana cu americanii, ca Holocaustul este inventie si dezinformare ruseasca si asa mai departe, l-as fi lasat in plata lui. As fi foarte interesat sa-mi lasi sursele tale de informare.

| RoxanaY a răspuns:

In primul rand cred ca un ateu nu merita sa fie ingropat. Ateii se ingroapa in pamant ca oricare persoana care a murit, doar ca fara slujba religioasa si fara tractorul/masina aceea care duce mortul la groapa(cred).
Sper ca te-am ajutat! Funda?

| xerxes1 a răspuns (pentru RoxanaY):

" cred ca un ateu nu merita sa fie ingropat"
Cred ca ti-au plecat neuronii in concediu.

"fara tractorul/masina aceea care duce mortul la groapa"
Credinciosii au monopol si pe motoarele cu combustie interna?