| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Cum simțim durerile și pedepsele din Iad dacă Spiritul nu are sistem nervos? Sau are?

33 răspunsuri:
| Idris a răspuns:

Pentru ca omul va fi refacut la trup. Vor fi refacute pana si amprentele sale, dupa cum Allah ne spune in Quran. El, ne va reface complet in Ziua Judecatii, iar cat despre Iad, cei ce vor arde in foc, vor fi lasati sa arda, iar cand pielea va arda si nu vor mai simti durere, pielea va fi inlocuita cu o alta noua pentru a simtii in mod continuu. Daca nu ma crezi pe cuvant si doresti versete, iti pot oferii, insa cred ca asa ti-am raspuns la intrebare. O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu simtim, iadul crestin nu exista.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Iadul nu trebuie interpretat asa cum il interpreteaza majoritatea. Aceasta este o metafora care reprezinta locul unde se strang toate faptele rele ale oamenilor [nu oamenii] spre a fi osandite.
Pai, se stie ca cel mai mare dusman al omului e chiar psihicul lui...

| VelaJohnny a răspuns:

N-are. Eclesiastul 9:5, 10
„Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită."
„Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol (iad), locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune."
Psalmul 146:4 „Spiritul lui iese, el se întoarce în pământ şi în aceeaşi zi îi pier şi gândurile"

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru VelaJohnny):

„Spiritul lui iese, el se întoarce în pământ şi în aceeaşi zi îi pier şi gândurile"

Eu nu stiu de unde ai luat asta.

| iurii75 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Este o carte biblică care se numeşte Psalmii, în ea la ps. 146 scrie - 3 Nu vă puneţi încrederea în nobili,
nici în fiul omului pământean, în care nu este salvare.
 4 Spiritul lui iese, el se întoarce în pământ
şi în aceeaşi zi îi pier şi gândurile

| milan9 a răspuns:

In acel moment, DESPARTIREA OMULUI DE DUMNEZEU, sau cum o mai numesti tu metaforic, "iad", va fi resimtita la nivel spiritual, la nivelul CONSTIINTEI vinovate. Tristetea de a-L fi pierdut pentru eternitate pe Dumnezeu si ceea ce El avea sa-ti ofere.
Asta nu se poate compara cu nimic altceva... sad

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

Bine că justiţia umană nu aplică acelaş principiu, căci ar însemna că hoţul carea furat un kg de orez să fie chinuit pentru asta tot restul vieţii sau omorât.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce este iadul? Sa stiti ca iadul este imoaratia morii. Iadul este acela unde se chinuiesc, dupa dreptatea lui Dumnezeu, dracii si toti care lau imaniat pe Dumnezeu si au facut voiile lor in aceasta lume. Pedepsele din iad sunt mai aspre de mii de ori decat sunt scrise si nu mai poti bea sau manca in iad in vecii vecilor.

| Idris a răspuns (pentru iurii75):

Sa inteleg ca mai nou ai inceput sa incurajezi hotia? Daca acel kg de orez furat de hot este ratia de mancare a unei familii cu multi copii pentru ziua respectiva, ce parere ai avea? Analogia pe care o faci nu este corecta. Pentru hot, nu exista o astfel de pedeapsa nici in aceasta viata, nici in viata de apoi. Acea pedeapsa este pentru cei care mor necredinciosi si care nu se caiesc pentru faptele lor pana in clipa mortii sau pana in Ziua Judecatii (pentru cei care vor fii vii atunci).

| TabletaSB a răspuns:

Simplu: te doare cand te desparti de iubita sau cand esti trist?
cam asa ceva e si acolo, despartit de cei iubiti si Creator, singur si trist forever.

| VelaJohnny a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Biblia Ortodoxa, Psalmul 145:4
„ Ieşi-va duhul lor şi se vor întoarce în pământ. În ziua aceea vor pieri toate gândurile lor."

sursa
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=65&cap=145

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

" Pentru hot, nu exista o astfel de pedeapsa nici in aceasta viata, nici in viata de apoi. " -asta şi este ideea, de aceia şi este potrivită analogia!
Dumnezeu, care este drept, cere o pedeapsă corespunzătoare cu fărădelegea comisă - Leveticul 27:17 Dacă un om omoară vreun suflet de om, trebuie să fie omorât negreşit. 18 Iar cine a omorât un suflet de animal domestic să dea despăgubire pentru el, suflet pentru suflet. 19 Dacă un om îl vatămă pe semenul său, să i se facă aşa cum a făcut el. 20 Fractură pentru fractură, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte; aceeaşi vătămare pe care o cauzează el omului trebuie să-i fie cauzată lui. 21 Cine a omorât un animal să dea despăgubire pentru el, dar cine a omorât un om trebuie să fie omorât negreşit.
Al chinui pe cineva veşnic ca pedeapsă pentru greşelile comise în câţiva zeci de ani nu este nicidecum în conformitate cu dreptatea lui Dumnezeu. Chiar este o insultă la adresa Dumnezeului iubirii.

| gemeni6226 a răspuns (pentru iurii75):

Eu asta inteleg ce nu inteleg atunci este faptul ca dupa ce murim si nu mai avem ginduri inseamna ca moartea e ca un somn fara vis adica nu e absolut nimic, murim si gata nu e iad nu e rai nu e absolut nimic? Mori si atit? Nu trebuie sa te framinti ce te asteapta dincolo ca nu te asteapta hapt nimic?

| iurii75 a răspuns (pentru gemeni6226):

Anume aceasta şi spune Biblia (Eclesiastul 9:5, 10
„Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită."
„Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol (iad), locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune."
Psalmul 146:4 „Spiritul lui iese, el se întoarce în pământ şi în aceeaşi zi îi pier şi gândurile")
" inseamna ca moartea e ca un somn fara vis adica nu e absolut nimic," - interesant că şi Isus a asemănat moartea cu somnul. Când a aflat că Lazăr, un prieten al său, a murit, Isus le-a spus discipolilor: „Lazăr, prietenul nostru, se odihneşte". Din cuvintele lui Isus, discipolii au înţeles greşit că Lazăr dormea pentru a se reface după o boală. De aceea, Isus le-a spus clar: „Lazăr a murit" (Ioan 11:11–14). După cum ai remarcat, Isus a comparat moartea cu odihna şi cu somnul. Lazăr n-a mers în cer şi nici n-a fost chinuit în focul iadului. El nu s-a întâlnit cu îngerii sau cu strămoşii săi şi nici nu s-a născut din nou cu alt corp omenesc. Pur şi simplu s-a odihnit în moarte, ca şi cum ar fi dormit adânc, fără să viseze. Şi alte versete biblice compară moartea cu somnul. De exemplu, despre discipolul Ştefan, care a fost omorât cu pietre, Biblia spune că „a adormit" (Faptele 7:60). În mod asemănător, apostolul Pavel a scris că unele persoane din zilele lui „au adormit în moarte" (1 Corinteni 15:6).
Speranţa pe care o nutrim totuşi faţă de cei dragi care au decedat este învierea. Apostolul Pavel a spus: „Va fi o înviere atât a celor drepţi, cât şi a celor nedrepţi" (Faptele 24:15).

| KenNine a răspuns:

In primul rand nu stii sigur daca ai spirit.Si adoua in biblie se contrazice singura ca sufletul este indistructibil si a doua oara ca nu exista.(nu sunt sigur)Si cred ca spiritul daca a plecat din corpul omului el gandeste tot ca un om si chiar daca el nu ar simti durerea dar se gandeste ca ar fi ca pe pamant. Opinia mea.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns (pentru gemeni6226):

Moartea NU conduce la inexistenta, asa cum considera una din cele 30000 de secte (iehovistii). Si asta pentru ca după moartea BIOLOGICĂ, sufletele îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE:

- "Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
- "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
- "Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...

- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Si tarana sa se intoarca in pamant, cum a fost, iar sufletul sa se intoarca la Dumnezeu care l-a dat" (Ecl., 12, 7). "Nu va temeti de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot sa-l ucida; temeti-va mai de graba de acela care poate si sufletul si trupul sa le piarda in gheena" (Matei, 10, 28).

| vocea a răspuns:

AI auzit de dureri sufletesti, eele sunt pedepsele.

| costis a răspuns:

Ne-am obisnuit doar cu ideea de viata purtata de ceva material. La fel ca si cu informatia transmisa doar printr-un fir, chipset, cablaj...

| VelaJohnny a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

„poate si sufletul si trupul sa le piarda" - cauta in dictionar cuvantul „piarda". O sa iti dea ca sinonim cuvantul „distruga".
„iar sufletul sa se intoarca la Dumnezeu" - corect era „spiritul sa se intoarca", pentru ca, si in ebraica, si in greaca, exista cuvinte diferite si pentru spirit/duh, si pentru suflet. Cuvantul care apare in acel context e corespondendul cuvantului „spirit". S-a creat confuzie, si majoritatea cred ca spiritul e acelasi lucru cu sufletul, iar multi traducatori au fost influentati de asta. Asa cum arata si Evrei 4:12, nu sunt acelasi lucruri.

„Căci cuvântul lui Dumnezeu (...) este mai ascuţit decât orice sabie cu două tăişuri şi pătrunde până acolo încât desparte sufletul de spirit..."

Procedezi la fel ca milan, si nu e bine. Nu mai ignora versetele care arata ca e gresit un lucru in care crezi, si cauti apoi in toata Biblia versete care, prin interpretare, sa argumenteze catusi de putin. Biblia nu se contrazice cu privire la nici o doctrina.

| gemeni6226 a răspuns (pentru milan9):

Multumesc din cate am citit eu in ultimii 20 de ani, acest lucru se afirma, caci trupul moare dar sufletul nu, am dorit ca cineva sa-mi confirme si cu psalmuri din biblie, multumesc.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Toate sufletele sunt vesnice!
Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| Holiday a răspuns:

Discutii fara sens. Cand mori ai terminat-o cu totul. Restu-s povesti...

| Holiday a răspuns:

Nu trebuie sa mananci rahat ca sa stii ca nu e bun. Au murit destui pana acum si in afara de niste fantasmagorii care au picat cu succes la teste adevarate nu exista absolut nici o evidenta a existentei vietii dupa moarte.

| Holiday a răspuns:

Exact, povestile cu spirite, suflete si vieti vesnice sunt doar rahaturi, ca vrei tu sau nu.

| danay72 a răspuns:

Omul când moare nu mai simte nimic.Asa spune Biblia în Eclesiastul 9:5, 6,10