| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Cum simțim durerile și pedepsele din Iad dacă Spiritul nu are sistem nervos? Sau are?

33 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Ne-am obisnuit doar cu ideea de viata purtata de ceva material. La fel ca si cu informatia transmisa doar printr-un fir, chipset, cablaj...

| danay72 a răspuns:

Omul când moare nu mai simte nimic.Asa spune Biblia în Eclesiastul 9:5, 6,10

| milan9 a răspuns:

In acel moment, DESPARTIREA OMULUI DE DUMNEZEU, sau cum o mai numesti tu metaforic, "iad", va fi resimtita la nivel spiritual, la nivelul CONSTIINTEI vinovate. Tristetea de a-L fi pierdut pentru eternitate pe Dumnezeu si ceea ce El avea sa-ti ofere.
Asta nu se poate compara cu nimic altceva... sad

| Holiday a răspuns:

Discutii fara sens. Cand mori ai terminat-o cu totul. Restu-s povesti...

| Holiday a răspuns:

Nu trebuie sa mananci rahat ca sa stii ca nu e bun. Au murit destui pana acum si in afara de niste fantasmagorii care au picat cu succes la teste adevarate nu exista absolut nici o evidenta a existentei vietii dupa moarte.

| Holiday a răspuns:

Exact, povestile cu spirite, suflete si vieti vesnice sunt doar rahaturi, ca vrei tu sau nu.

| vocea a răspuns:

AI auzit de dureri sufletesti, eele sunt pedepsele.

| VelaJohnny a răspuns:

N-are. Eclesiastul 9:5, 10
„Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită."
„Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol (iad), locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune."
Psalmul 146:4 „Spiritul lui iese, el se întoarce în pământ şi în aceeaşi zi îi pier şi gândurile"

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru VelaJohnny):

„Spiritul lui iese, el se întoarce în pământ şi în aceeaşi zi îi pier şi gândurile"

Eu nu stiu de unde ai luat asta.

| iurii75 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Este o carte biblică care se numeşte Psalmii, în ea la ps. 146 scrie - 3 Nu vă puneţi încrederea în nobili,
nici în fiul omului pământean, în care nu este salvare.
 4 Spiritul lui iese, el se întoarce în pământ
şi în aceeaşi zi îi pier şi gândurile

| VelaJohnny a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Biblia Ortodoxa, Psalmul 145:4
„ Ieşi-va duhul lor şi se vor întoarce în pământ. În ziua aceea vor pieri toate gândurile lor."

sursa
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=65&cap=145

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Si tarana sa se intoarca in pamant, cum a fost, iar sufletul sa se intoarca la Dumnezeu care l-a dat" (Ecl., 12, 7). "Nu va temeti de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot sa-l ucida; temeti-va mai de graba de acela care poate si sufletul si trupul sa le piarda in gheena" (Matei, 10, 28).

| VelaJohnny a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

„poate si sufletul si trupul sa le piarda" - cauta in dictionar cuvantul „piarda". O sa iti dea ca sinonim cuvantul „distruga".
„iar sufletul sa se intoarca la Dumnezeu" - corect era „spiritul sa se intoarca", pentru ca, si in ebraica, si in greaca, exista cuvinte diferite si pentru spirit/duh, si pentru suflet. Cuvantul care apare in acel context e corespondendul cuvantului „spirit". S-a creat confuzie, si majoritatea cred ca spiritul e acelasi lucru cu sufletul, iar multi traducatori au fost influentati de asta. Asa cum arata si Evrei 4:12, nu sunt acelasi lucruri.

„Căci cuvântul lui Dumnezeu (...) este mai ascuţit decât orice sabie cu două tăişuri şi pătrunde până acolo încât desparte sufletul de spirit..."

Procedezi la fel ca milan, si nu e bine. Nu mai ignora versetele care arata ca e gresit un lucru in care crezi, si cauti apoi in toata Biblia versete care, prin interpretare, sa argumenteze catusi de putin. Biblia nu se contrazice cu privire la nici o doctrina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu simtim, iadul crestin nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce este iadul? Sa stiti ca iadul este imoaratia morii. Iadul este acela unde se chinuiesc, dupa dreptatea lui Dumnezeu, dracii si toti care lau imaniat pe Dumnezeu si au facut voiile lor in aceasta lume. Pedepsele din iad sunt mai aspre de mii de ori decat sunt scrise si nu mai poti bea sau manca in iad in vecii vecilor.

| Idris a răspuns:

Pentru ca omul va fi refacut la trup. Vor fi refacute pana si amprentele sale, dupa cum Allah ne spune in Quran. El, ne va reface complet in Ziua Judecatii, iar cat despre Iad, cei ce vor arde in foc, vor fi lasati sa arda, iar cand pielea va arda si nu vor mai simti durere, pielea va fi inlocuita cu o alta noua pentru a simtii in mod continuu. Daca nu ma crezi pe cuvant si doresti versete, iti pot oferii, insa cred ca asa ti-am raspuns la intrebare. O zi buna!

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

Bine că justiţia umană nu aplică acelaş principiu, căci ar însemna că hoţul carea furat un kg de orez să fie chinuit pentru asta tot restul vieţii sau omorât.

| Idris a răspuns (pentru iurii75):

Sa inteleg ca mai nou ai inceput sa incurajezi hotia? Daca acel kg de orez furat de hot este ratia de mancare a unei familii cu multi copii pentru ziua respectiva, ce parere ai avea? Analogia pe care o faci nu este corecta. Pentru hot, nu exista o astfel de pedeapsa nici in aceasta viata, nici in viata de apoi. Acea pedeapsa este pentru cei care mor necredinciosi si care nu se caiesc pentru faptele lor pana in clipa mortii sau pana in Ziua Judecatii (pentru cei care vor fii vii atunci).

| iurii75 a răspuns (pentru Idris):

" Pentru hot, nu exista o astfel de pedeapsa nici in aceasta viata, nici in viata de apoi. " -asta şi este ideea, de aceia şi este potrivită analogia!
Dumnezeu, care este drept, cere o pedeapsă corespunzătoare cu fărădelegea comisă - Leveticul 27:17 Dacă un om omoară vreun suflet de om, trebuie să fie omorât negreşit. 18 Iar cine a omorât un suflet de animal domestic să dea despăgubire pentru el, suflet pentru suflet. 19 Dacă un om îl vatămă pe semenul său, să i se facă aşa cum a făcut el. 20 Fractură pentru fractură, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte; aceeaşi vătămare pe care o cauzează el omului trebuie să-i fie cauzată lui. 21 Cine a omorât un animal să dea despăgubire pentru el, dar cine a omorât un om trebuie să fie omorât negreşit.
Al chinui pe cineva veşnic ca pedeapsă pentru greşelile comise în câţiva zeci de ani nu este nicidecum în conformitate cu dreptatea lui Dumnezeu. Chiar este o insultă la adresa Dumnezeului iubirii.

| gemeni6226 a răspuns (pentru iurii75):

Eu asta inteleg ce nu inteleg atunci este faptul ca dupa ce murim si nu mai avem ginduri inseamna ca moartea e ca un somn fara vis adica nu e absolut nimic, murim si gata nu e iad nu e rai nu e absolut nimic? Mori si atit? Nu trebuie sa te framinti ce te asteapta dincolo ca nu te asteapta hapt nimic?

| iurii75 a răspuns (pentru gemeni6226):

Anume aceasta şi spune Biblia (Eclesiastul 9:5, 10
„Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită."
„Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol (iad), locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune."
Psalmul 146:4 „Spiritul lui iese, el se întoarce în pământ şi în aceeaşi zi îi pier şi gândurile")
" inseamna ca moartea e ca un somn fara vis adica nu e absolut nimic," - interesant că şi Isus a asemănat moartea cu somnul. Când a aflat că Lazăr, un prieten al său, a murit, Isus le-a spus discipolilor: „Lazăr, prietenul nostru, se odihneşte". Din cuvintele lui Isus, discipolii au înţeles greşit că Lazăr dormea pentru a se reface după o boală. De aceea, Isus le-a spus clar: „Lazăr a murit" (Ioan 11:11–14). După cum ai remarcat, Isus a comparat moartea cu odihna şi cu somnul. Lazăr n-a mers în cer şi nici n-a fost chinuit în focul iadului. El nu s-a întâlnit cu îngerii sau cu strămoşii săi şi nici nu s-a născut din nou cu alt corp omenesc. Pur şi simplu s-a odihnit în moarte, ca şi cum ar fi dormit adânc, fără să viseze. Şi alte versete biblice compară moartea cu somnul. De exemplu, despre discipolul Ştefan, care a fost omorât cu pietre, Biblia spune că „a adormit" (Faptele 7:60). În mod asemănător, apostolul Pavel a scris că unele persoane din zilele lui „au adormit în moarte" (1 Corinteni 15:6).
Speranţa pe care o nutrim totuşi faţă de cei dragi care au decedat este învierea. Apostolul Pavel a spus: „Va fi o înviere atât a celor drepţi, cât şi a celor nedrepţi" (Faptele 24:15).

| milan9 a răspuns (pentru gemeni6226):

Moartea NU conduce la inexistenta, asa cum considera una din cele 30000 de secte (iehovistii). Si asta pentru ca după moartea BIOLOGICĂ, sufletele îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE:

- "Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
- "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
- "Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...

- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4.

| gemeni6226 a răspuns (pentru milan9):

Multumesc din cate am citit eu in ultimii 20 de ani, acest lucru se afirma, caci trupul moare dar sufletul nu, am dorit ca cineva sa-mi confirme si cu psalmuri din biblie, multumesc.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Toate sufletele sunt vesnice!
Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| iurii75 a răspuns (pentru gemeni6226):

Mă bucur că doreşti ca confirmare dovezi din Biblie. (" am dorit ca cineva sa-mi confirme si cu psalmuri din biblie, ") Dar cum crezi, dacă sensul pe care ar părea să-l aibă un verset contrazice ceea ce afirmă restul scripturii despre acest subiect, care ar putea fi cauza? Să fie oare Biblia o carte ce se contrazice? Cu siguranţă că nu! Mai degrabă înseamnă că acel verset n-a fost înţeles corect. I-am răspuns de mai multe ori lui milan argumentînd cu biblia că nu spune ceea ce el ar dori să pară doar că el preferă să se prefacă că nu vede ceea ce nu-i convine. Totuşi viaţa şi viitorul nostru depinde de înfăptuirea voinţei lui Dumnezeu, iar pentru aceasta trebuie s-o cunoaştem.
Reproduc o explicaţie la versetele pe care le copie fără tolc.
Luca 16:22 lazar - este o parabolă, este vorba despre două clase de oameni nu de 2 persoane iar moartea simbolizează o schimbare de situaţie şi nicidecum nu arată că sufletul ar supraveţui morţii. Altfel ar însemna că cei bogaţi vor fi pedepsiţi pentru simplu fapt că au avut de toate, cei săraci - drepţi doar pentru că au dus lipsuri, cei din "iad" şi "rai" pot comunica, o picătură de apă ar stinge focul... Plus la asta această explicaţie ar contrazice ce spune restul scripturii despre starea morţilor.
Luca 23:43 varianta corectă este -Iar el i-a zis: „Adevărat îţi spun astăzi: Vei fi cu mine în Paradis! -. În manuscrisele biblice originale în limba greacă nu există niciun fel de punctuaţie. The Encyclopedia Americana (1956, vol. XXIII, p. 16) afirmă: „În cele mai vechi manuscrise şi în inscripţiile greceşti nu se observă nicio încercare de a folosi semne de punctuaţie". Numai din secolul al IX-lea e.n. a început să fie folosită punctuaţia. Ca dovadă că este redarea corectă, - Biblia nu susţine ideea că Isus şi răufăcătorul au mers în cer în ziua în care Isus i-a vorbit acestuia. Abia după patruzeci de zile de la învierea sa, discipolii l-au văzut ridicându-se de pe pământ şi dispărând de sub privirile lor, în timp ce se înălţa la cer. — Fap. 1:3, 6–11.
Ecleziastul 12:7 -" iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu,"- l-am atenţionat nu o dată că "sufletul" şi "spiritul" sunt 2 lucruri diferite, iar aici este vorba de spitit! - Ecl. 12:7: „Atunci ţărâna se întoarce în pământ, cum a fost, iar spiritul [sau forţa de viaţă; în ebraică rúach] se întoarce la adevăratul Dumnezeu, care l-a dat". (Să remarcăm că termenul ebraic pentru „spirit" este rúach; dar cuvântul tradus prin „suflet" este néphesh. Acest verset nu vrea să spună că, la moarte, spiritul călătoreşte până ajunge în prezenţa lui Dumnezeu, ci transmite ideea că speranţa de viaţă a persoanei respective depinde de Dumnezeu. Noi ne exprimăm în mod asemănător atunci când spunem că, dacă un cumpărător nu achită preţul bunului achiziţionat, acesta „se întoarce" la vechiul proprietar, adică îi este returnat.) (BC redă termenul rúach prin „duh", iar BS prin „suflare".)
Luca 12:4 - corespunde cu Matei 10:28 (care redă mai amplu). "28 Să nu vă fie frică de cei care ucid corpul, dar nu pot ucide sufletul, ci temeţi-vă mai degrabă de cel care poate să distrugă atât sufletul, cât şi corpul în Gheenă! "
Isus i-a avertizat pe ascultătorii săi ‘să se teamă de cel care poate să distrugă atât sufletul, cât şi corpul în Gheenă’. Ce înseamnă aceste cuvinte? Să reţinem că aici nu este vorba despre chinuri în focul Gheenei; dimpotrivă, el spune ‘să se teamă de cel care poate să distrugă... în Gheenă’. Menţionând „sufletul" separat, Isus a arătat că Dumnezeu poate să distrugă orice perspectivă de viaţă a unei persoane; în acest caz, nu mai există nicio speranţă de înviere pentru persoana respectivă. Aşadar, ‘focul gheenei’ are aceeaşi semnificaţie ca „lacul de foc" din Revelaţia 21:8, adică distrugerea, „moartea a doua".
Păreri?

| gemeni6226 a răspuns (pentru iurii75):

Poate ca biblia asta zice dar eu de 25 de ani traiesc cu convingerea ca sufletul supravietuieste mortii si asta e o palma cumplita primita inseamna ca viata mea nu are mare rost in afara de acela de a da viata la altii si ajuta pe altii sau a fi o rotita neinsemnata in marele Univers, atunci nu suntem cu nimic mai presus ca o planta sau un animal atunci nu suntem nimic altceva decat un fir de praf fara importanta si e doar spre distractia noastra daca stim sau citim mai multe dar nu ne foloseste la prea mare lucru, caci daca nu se pastreaza dupa ce murim atunci vom fi ca si un calculator care se strica si isi pierde toata memoria.

| iurii75 a răspuns (pentru gemeni6226):

Da, înţeleg. În privinţa aceasta mie mi-a fost mai uşor, aveam 30 de ani cînd am făcut o schimbare în viaţă, mai înainte eram ateu. Totuşi consider că e mai bine să cunoşti adevărul decât să-ţi pui încrederea întro speranţă deşartă. Mai ales că ceea ce ne rezervă adevărul întrece cu mult acea speranţă iluzorie.
" atunci nu suntem cu nimic mai presus ca o planta sau un animal atunci nu suntem nimic altceva decat un fir de praf... dar nu ne foloseste la prea mare lucru," - da deloc. happy
Dacă citeşti primele capitole din Biblie poţi să-ţi dai seama cum a dorit Dumnezeu să fie viaţa pe pământ. Gen. 1:27, 28: „Dumnezeu a creat omul după chipul său, l-a creat după chipul lui Dumnezeu; i-a creat de sex bărbătesc şi de sex femeiesc. Apoi Dumnezeu i-a binecuvântat şi Dumnezeu le-a zis: «Fiţi roditori, înmulţiţi-vă şi umpleţi pământul, supuneţi-l şi stăpâniţi peste peştii mării, peste creaturile zburătoare ale cerurilor şi peste orice creatură vie care se mişcă pe pământ»". Dumnezeu a arătat deci că scopul său era ca descendenţii lui Adam şi ai Evei să umple pământul, să-l transforme în paradis şi să aibă grijă de el. Şi nici moartea nu făcea parte din scopul lui Dumnezeu cu privire la oameni, ei au fost avertizaţi că aveau să moară doar dacă încălcau porunca primită geneza 2:17 Dar din pomul cunoaşterii binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, în mod sigur vei muri". Cu părere de rău Adam şi Eva n-au apreciat ceea ce au primit şi sau lăsat înşelaţi de Satan, ca rezultat - Rom. 5:12, 17, 19: „Printr-un singur om [Adam] a intrat păcatul în lume şi prin păcat moartea, şi astfel moartea s-a extins la toţi oamenii, fiindcă toţi au păcătuit... Prin greşeala aceluia singur, moartea a domnit... şi prin neascultarea aceluia singur mulţi au ajuns păcătoşi". 1 Cor. 15:22: „Toţi mor prin Adam".
Dar oare Oare a renunţat Creatorul la scopul său, lăsându-l pentru totdeauna neîmplinit din cauza păcatului lui Adam, după ce a proiectat într-un mod atât de minunat acest pământ ca locuinţă pentru om? Biblia arată că nu. Isaia 55:11 tot aşa va fi şi cuvântul meu, care iese din gura mea. Nu se va întoarce la mine fără rezultat, ci va face negreşit ce-mi place şi va reuşi în lucrul pentru care l-am trimis. De aceea, Isus a zis: „Fericiţi sunt cei blânzi, căci ei vor moşteni pământul. Psalmul 37:10 Încă puţin şi cel rău nu va mai fi,
te vei uita la locul unde era şi nu va mai fi.
11 Dar cei smeriţi vor stăpâni pământul
şi îşi vor găsi desfătarea în belşug de pace... 29 Cei drepţi vor moşteni pământul
şi vor locui pentru totdeauna pe el. Iar prin profetul Isaia sunt prezentate binecuvîntările de care vom avea parte isaia 33:24 Niciun locuitor nu va spune: „Sunt bolnav". 35:5 Atunci ochii orbilor se vor deschide şi urechile surzilor se vor destupa. 6 Atunci şchiopul va sări ca un cerb şi limba mutului va striga de veselie. Căci în pustiu vor ţâşni ape, iar în câmpia aridă torente. 7 Pământul ars de căldură se va preface într-un iaz cu trestii, iar pământul însetat, în izvoare de apă. În locuinţa şacalilor, în locul lor de odihnă, va fi iarbă verde cu trestii şi papirus. Revelaţia 21:4 El va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut".
5 Cel ce stătea pe tron a zis: „Iată! Eu fac toate lucrurile noi!" Şi mai zice: „Scrie, pentru că aceste cuvinte sunt demne de încredere şi adevărate!"
" dupa ce murim atunci vom fi ca si un calculator care se strica si isi pierde toata memoria." - nu deoarece pentru Dumnezeu moartea nu este o problemă - Ioan 3:16 16 Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credinţă în el să nu fie distrus, ci să aibă viaţă veşnică. Iar cei care au murit deja au speranţa învierii. Fap. 24:15: „Am în Dumnezeu speranţa... că va fi o înviere atât a celor drepţi, cât şi a celor nedrepţi". (Vor fi înviaţi atât oamenii care au trăit în armonie cu căile drepte ale lui Dumnezeu, cât şi cei care, din neştiinţă, au făcut lucruri nedrepte. Biblia nu ne răspunde la toate întrebările pentru a şti dacă anumite persoane care au murit vor fi înviate sau nu. Dar putem avea încredere că Dumnezeu, care cunoaşte toate faptele, va acţiona fără părtinire. Dreptatea sa presupune îndurare, iar aceasta nu va încălca normele sale drepte. Compară cu Geneza 18:25.) Ca dovadă că aceasta este posibil Isus a înviat mai multe persoane, unele decedate recent, altele aflate deja în stare de putrefacţie.
Depinde doar de noi dacă dorim să avem parte de toate acestea.
Eu zic că merită de aflat care este scopul lui Dumnezeu cu privire la oameni, nu?! happy

Răspuns utilizator avertizat
| AnonimSuprem1 a răspuns:

Iadul nu trebuie interpretat asa cum il interpreteaza majoritatea. Aceasta este o metafora care reprezinta locul unde se strang toate faptele rele ale oamenilor [nu oamenii] spre a fi osandite.
Pai, se stie ca cel mai mare dusman al omului e chiar psihicul lui...

| KenNine a răspuns:

In primul rand nu stii sigur daca ai spirit.Si adoua in biblie se contrazice singura ca sufletul este indistructibil si a doua oara ca nu exista.(nu sunt sigur)Si cred ca spiritul daca a plecat din corpul omului el gandeste tot ca un om si chiar daca el nu ar simti durerea dar se gandeste ca ar fi ca pe pamant. Opinia mea.

Răspuns utilizator avertizat
| TabletaSB a răspuns:

Simplu: te doare cand te desparti de iubita sau cand esti trist?
cam asa ceva e si acolo, despartit de cei iubiti si Creator, singur si trist forever.