| Dorugar a întrebat:

Cum va explicati faptul ca desi stiinta, cu posibilitatile ei extraordinare de a cerceta realitatea, nu a descoperit niciun indiciu al existentei lui Dumnezeu, si cu toate acestea exista atat de multi tineri convinsi de existenta Lui!
Cine credeti ca este pe partea gresita?
Tineri care nu au cercetat fenomenul ci doar cred asa a proasta?
sau
Stiinta pentru ca nu este capabila se descopere ceva ce pina si ignoranti din lumea aceasta stiu?

12 răspunsuri:
| fllu07 a răspuns:

A descoperit, dar nu vor sa recunoasca.
daca te gandesti acum, ca stiinta, prin aparatele cu, care urmareste si observa universul, a vazut pe undeva pe Dumnezeu, te inseli. Stiinta l-a descoperit pe Dumnezeu, in sensul ca a studiat si a imitat multe din creatia divina. daca vrei iti dau cate exemple iti pofteste inima de oameni de stiinta care recunosc ca Dumnezeu exista si detine controlul. dar ca general nu o sa recunoasca niciodata, oamenii de stiinta ca Dumnezeu exista. in particular, cei sinceri cu ei, o fac.

| Dorugar explică (pentru fllu07):

Ce prostii vorbesti! Noroc ca nu te aude catelul meu ca ar turba de atata ras!

Stiinta afirma ca legile fizicii chimiei si ale naturii sunt atat de complexe si se itrepatrund atat de perfect incat NU este loc (si nici nevoie) de interventia unui Creator!
Cu alte cuvinte Lumea asta nu avea nevoie de niciun Creator sa o creeze!
Cauta in DEX definitia cuvantului a exista, si da.mi si mie varianta de definitie care corespunde existentei lui Dumnezeu.
Daca nu faci asta, te consider ignorant si analfabet. asa ca astept sa-mi dovedesti ca nu esti cum cred eu

| fllu07 a răspuns (pentru Dorugar):

Ti se pare ca sunt catelul tau sa actionez la comanda?
hai, adu-mi batul.
tu trebuie sa te convingi nu eu. deci spor.

| Dorugar explică (pentru fllu07):

Nu nu mi se pare ca ai evoluat atat de mult!
Eu nu incerc sa conving niste statui facute din noroi, adica din acelasi material din care se face oala de noapte sau scoica de la WC, pentru ca stiu ca o oala de noapte nu se lasa convinsa cu argumente stiintifice, pentru ca pentru ea stiinta este ceva total strain si inexistent

| BogdantheDreamer a răspuns:

Cum sa descopere existenta a unui lucru care exista deja si este consemnat in negura istoriei(i.hr; d.hr).
Este un lucru rau ca tinerii cred in El? Ca poate, prin mijlocul acesta se abtin de la diverse fapte antisociale?

Cu cat aflam mai mult, cu atat ne dam seama ca de fapt nu stim nimic.

Putem noi oare sa cuprindem intreg universul in mintile noastre minuscule?

| CinevaNou a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Daca e sa ne luam dupa ultimele fraze, ce rost mai are sa invatam ceva sau sa facem scoala? de ce nu ne facem toti preoti?

| Dorugar explică (pentru BogdantheDreamer):

Ce sa fie existent?
Credinta in Mos Cocosul numit de unii din comuna primitiva Dumnezeu?
Pai cat de emancipat esti tu ca ai ajuns la mintea unor humanoizi din epoca bronzului?
Atat ai fost in stare sa progresezi acum cand stiinta iti ofera atea raspunsuri incat si Dumnezeu pare un retardat prin ce ne spune El in Biblie?

Pai daca Dumnezeu ar exista din p de v stiintific, crezi ca nu ar fi sost studiat intr-asa o masura incat Dumnrzru nu ar mai fi fost Credinta ci o ramura a Stiintei.
2 Este foarte foarte rau ca tineri cred in el si ca nu pot fi oamenii daca nu sunt santajati cu El, si asta este o dubla tragedie, pentru ca cu tineri retardati nu poti face progres tehnico stiintific, ci cel mult o tara de oi proaste fara minte si fara constiinta necesara sa faca bine din proprie initiativa fara sa astepte sa fie mintiti ca vor fi rasplatiti dupa moarte.
Da putem cuprinde un Univers cu mintile noastre si stiinta astrofizicii a dovedit clar ca omul poate face acest lucru

| BogdantheDreamer a răspuns:

Da, dar nu a refuzat nimeni stiinta in favoarea lui Dumnezeu.
Stiinta este lucrul mainilor omului, si ne folosim de ea zi de zi. Chiar si Biserica se foloseste de ea.

Stiinta este folositoare trupului, iar Dumnezeu sufletului. Stiinta si Dumnezeu nu se afla in antiteza.

Ce ai vrea sa renunt la Dumnezeu si ce sa fac sa casc gura la vastitatea domeniilor universului, eu nu pot sunt prea "mic", ii las pe alti.

Oamenii din vechime au reusit sa traiasca si sa se perpetueze si fara stiinta si gadgeturi. Oricum, nu ne folosim de ele mai mult de 70-80 de ani.

| Dorugar explică (pentru BogdantheDreamer):

Ba da, foarte multi, chiar aici pe TPU vedem tineri care contesta adevarurile dovedite de stiinte pentru minciunile "credintei"!
Crezi ca in societatile dezvoltate din occident statul descurajeaza pe degeaba tinerii indepartandu-i de religie si cerandu-le sa nu -si mai piarda timpul cu ea ci mai bine in locul acelui timp pierdut sa se pregateasca temeinic cu informatii care iti pot folosi in viata si in progresul profesional.
Da fara stiinta poti trai foarte bine in pesteri ca oamenii primitivi. si daca ar fi dupa mine as face niste rezervatii in care sa aveti viata pe care a dus-o si Isus din Nazareth, adica fara gadgeturi, apa curenta pasta si perie de dinti sau dus, dar rugaciuune si jeg atat cat cuprinde credinta, si as fi convins ca prin acest tip de rezervatii am salva viitorul planetei

| Gabbriell a răspuns:

Nu incerca sa negi ceea ce este evident.
Dumnezeu este real.
Unele lucruri nu sunt date omului sa le cunoasca.

| Dorugar explică (pentru Gabbriell):

Pai daca acele lucruri nu sunt date omului sa le cunoasca...atunci de ce sa ne batem capul cu Dumnezeu si cu religia?
Numai asa ca sa-i facem in ciuda lui Dumnezeu?

| AnniaAKN a răspuns:

Nu pot demonstra pentru că nu avem acces la absolut totul, nu avem noi controlul deplin.
Nu putem sa cercetam totul, ne irosim viata.
Eu nu as condamna un tanar pentru că nu cerceteaza religia ci pentru că nu o cunoaste si nu-și dă seama de adevarata putere a credintei.