| Dorugar a întrebat:

Tinand cont de faptul ca stiintele naturii sunt o forma moderna de "cautare a lui Dumnezeu", pentru ca sunt mereu in cautarea acelor motive cauzale sau legi universale care stau la baza cauzalitatii vietii, cum va explicati faptul ca aceasta stiinta moderna nu a descoperit nici un indiciu despre existenta lui Dumnezeu, dar un pocait analfabet STIE totul despre Dumnezeu, ba chiar si ce gandeste, ce crede, si ce vrea?
Nu vi se pare ca aici este ceva ce pute a anormal?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Fiecare credincios are Dumnezeul lui și, la nivel psihologic, se identifică cu el, îl mulează după propriul său fel de a fi.

Cei credincioși spun că știu totul despre Dumnezeu, referindu-se de fapt la Dumnezeul din ei (chiar dacă se mai dau și citate din Biblie).

Iar în cazul unui rod al imaginației nici nu se putea să fie altfel.
Și eu știu totul despre prietenii mei imaginari și ei... există!
În imaginația mea.

4 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

Nu, pentru ca pana si un credincios analfabet stie mai multe decat toti omamenii de stiinta vor sti vreodata. Dumnezeu nu iti cere sa inveti, sa studiezi si sa cauti iti cere doar sa crezi si o sa traiesti vesnic. Si pana la urma doar asta conteaza, cat o sa traiesti TU. Daca Dumnezeu are nevoie de tine ca sclavul lui personal o sa traiesti mult si bine, o sa maturi prin rai cantand de bucurie. Daca ai ales sa traiesti bazandu-te pe stiinta si mijloace stiintifice o sa putrezesti in iad.

| Loora a răspuns (pentru Zenicide):

Totusi nu cred asa departe incat sa pot spune ca o sa ajung sclava luilaughing Traiesti atat cat traiesti. Eu nu am mai auzit de maturat prin Rai laughing e tare oricum

| Loora a răspuns:

Sa-ti spun ceva... Nici un om nu poate stii cum arata D-zeu. Tablourile sunt doar niste " imitatii "! Nu ai de unde sa stii ce gandeste D-zeu sau ce vrea. E ca si cum i-ai cere cuiva lunalaughing. Oricum acest subiect ramane un mister si tot ce e legat de D-zeu

| Dorugar explică (pentru Loora):

Si cum se explica faptul ca Pocaitii STIU totul despre Dumnezeu in timp ce Stiinta nu stie nimic?