| HerrManelig a întrebat:

Cum isi explica credinciosii faptul ca Stiinta cu posibilitatile ei imense de cunoastere a realitatii, totusi nu a gasit nici cea mai mica dovada a existentei a vre-unui Dumnezeu?

22 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu poţi demonstra că Dumnezeu există sau că nu există. Poţi doar arăta că orice idee umană despre un eventual creator e greşită.

| HerrManelig explică (pentru Gizăz):

Gandesti eronat.
Faptul ca Dumnezeu NU exista, nu trebuie demonstrat pentru ca este usor de constatat, tot asa cum nu este nevoie sa dovedesti ca Greuceanu nu exista, iar faptul ca ar exista trebuie dovedit.
Eu ca si ateu informat dovedesc cu argumente ca Dumnezeul Crestinilor NU exista si ca ei crestnii il au ca Dumnezeu pe Lucifer!

| Gizăz a răspuns (pentru HerrManelig):

Tu gândeşti prost şi deviezi rău. În primul rând, nu a zis nimeni că DUmnezeul creştinilor există. Dimpotrivă. Dar se pare că nu ai înţeles ce-am scris. Analogia cu Greuceanu e exact pe lângă în tipul de "zeu" descris de mine.

Ce spui e ilogic. Din punct de vedere logic, un burden of proof pică pe oricine care afirmă ceva. Chit că afirmă că există sau nu. Trebuie dovedite chestiile astea. Iar să demonstrezi că religiile sunt prostii poţi. Să arăţi fără echivoc că nu există niciun fel de "zeu" nu ai cum. Nici că da, nici că nu.

| HerrManelig explică (pentru Gizăz):

Ca sa gandesti destept trebuie sa ai datele corecte ale problemei, asta pentru ca in viata este la fel ca si in aritmetica, si anume prin credinta a proasta nu poti rezolva nicio problema.
Analogia cu credinta in Greuceanu este la fel ca si aceea cu credinta in Dumnezeu pentru ca ambele personaje sunt fictive si existente doar in cartile de povesti.
Logica ta este stramba, ce nu exista sau nu se manifesta cu nimic NU trebuie dovedit tot asa cum nici existenta nimicului nu trebuie dovedita pentru ca nimicul = inexistenta. De dovedit trebuie dovedita doar EXISTENTA, chiar daca vorbim de zei

| ania a răspuns:

Depinde cine decide ce e dovadă și ce nu.Mulți oameni de știință, fondatori a diverse ramuri au fost creștini.Sunt și autori care susțin că știința a apărut în Europa occidentală tocmai datorită perspectivei creștine asupra realității privită ca distinctă de Creatorul ei și deci studiabilă( un indian n-ar fi îndrăznit să facă disecție pe o vacă sfântă). După mine, aducând de exemplu dovezi în favoarea big-bang-ului, știința a făcut maximul posibil.A dovedit că universul are un început deci necesită un Creator. Dacă la un moment dat nu ar fi existat nimic nici n-ar fi început să existe ceva. Nimicul nu cauzează ceva. Știința descrie interrelațiile timp- materie spațiu și nu are cum să aducă dovezi materiale despre ce a fost înainte de materie sau ce a cauzat materia.

| dragos38 a răspuns (pentru ania):

Ba se stie materia a fost cauzata de energie, insa apare o alta intrebare, oe care nici oamenii de stiinta nu o stiu, inca, si anume de unde a aparut aceea energie?

| OnuOnulică a răspuns:

Amice, tehnologia nu a ajuns atat de departe incat sa ajunga la asa ceva...un lucru daca nu se arata asta nu inseamna neaparat ca nu exista!

| HerrManelig explică (pentru OnuOnulică):

Ce ar fi amice sa vezi mai intai frumos in DEX ce inseamna cuvantul "a exista", si apoi te rog sa-mi arati care definitie de acolo corespunde existentei lui Dumnezeu.
In plus de asta, tehnologia a ajuns mult mai departe decat crezi tu, si cu toate acestea NU a gasit nici cel mai mic semn al existentei lui Dumnezeu asta desi radiotelescoape moderne cerceteaza ca se intampla in Univers iar microscoapele moderne permit vizualizarea atomilor

| Inferno a răspuns (pentru OnuOnulică):

Auzi aici exprimare, cica:
"... tehnologia nu a ajuns atat de departe incat sa ajunga..."
A?
Tehnologia nu a ajuns incat sa ajunga, a?

| milan9 a răspuns:

Pentru cei care vor sa "vada", stiinta are nenumarate dovezi care indica existenta "Sacrului"...

Un argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei...

| HerrManelig explică (pentru milan9):

Ah ...deci nu de dovezi stiintifice vorbim in legatura cu Dumnezeu ci de suporturi sincere inventate de niste mincinosi!
Si ce legatura are teoria lui Erwin Schrödinger cu Dumnezeul religiei crestine?
A dovedit el cumva ca e vorba de particulele unui Dumnezeu Crestin?
Pai poate ca acele particule erau budiste, ca doar se stie ca toate buzile sunt pline de "binecuvantari" cu particule de Duh "sfant".
Cand o sa reusesti sa imi arati ca Stiinta a descoperit clar existenta unei Divinitati si ca aceasta divinitate descoperite de stiinte este o divinitate crestina si nu una hiduista sau budistai sa ma anunti si pe mine...dar sincer sa fiu am mari dubii in privinta "sacralitatii unei o religii care are la baza minciuna si furtul Bibliei, una care s-a impus prin milioane de omucideripentru ca daca avea in ea ceva SACRU, si nu ceva diabolic, atunci ar fi purces de la o divinitate si nu de la ucigas ca Pavel si Constantin cel Mare inconjurati de bandele lor de sarlatani.

| HerrManelig explică (pentru milan9):

Stiinta este ea insasi SACRA pentru ca ea prin MINUNILE ei mantuieste de necazuri oamenii, de ex. cei din spitale zilnic de zeci de milioane de ori, indiferent de religia lor. Ceea ce Dumnezeul tau NU face pentru ca pare -se ca a disparut ca magarul in ceata de nu-l vede nimeni si nici nu si manifesta cu ceva existenta, probabil de rusine ca oamenii au ajuns mai Dumnezei ca El.
In schimb bisericile in care se intampla zilnic doar Marea Minune a sarlataniei ...nu ajuta oamenii cu nimic altceva decat cu minciuni si promisiuni dar si alea intotdeauna mincinoase!

| milan9 a răspuns:

Deci stiinta poate demonstra existenta Dumnezeului din religia ta, dar nu poate sa demonstreze existenta Divinitatii crestine? Asta vrei tu sa spui... thinking

| HerrManelig explică (pentru milan9):

Degeaba iti spun ca vad ca nu pricepi nimic! Stiinta nu a demonstrat existenta niciunui Dumnezeu si cu atat mai putin va putea demonstra existenta Dumnezeului crestin ...pentru simplul motiv ca asa cum ziceau stramosii latini "Scientia potentia est" adica toata puterea sta in Stiinte ...si nu in minciuna voastra crestina, asa ca Dumnezeu este personificarea Stinbtei si Adevarului pentru ca Stiinta=Adevar tot asa cum Religia = Minciuna!

| MskDesign a răspuns:

Sunt prea indoctrinati pentru a-si da seama.Nu am nimic cu cei credinciosi dar eu am fost, sunt si voi fi pe latura stiintei.Cred in inteligenta umana si in puterea acesteia de a evolua. Divinitatile au fost create de inteligenta umana si sunt inexistente.

| fllu07 a răspuns:

„Găsesc bucurie şi împlinire în domeniul meu ştiinţific mai ales în acele clipe în care descopăr ceva nou şi-mi zic: «Deci aşa a făcut Dumnezeu lucrul acesta!»." (HENRY SCHAEFER, PROFESOR DE CHIMIE)
ŞTIINŢA ne ajută în mare măsură să înţelegem lumea naturală, revelând o ordine, o precizie şi o complexitate ce, în opinia multora, vădesc existenţa unui Dumnezeu de o inteligenţă şi de o putere nemărginite. După părerea lor, ştiinţa dezvăluie nu doar detalii referitoare la lumea vie, ci şi aspecte ale gândirii lui Dumnezeu.
Acest punct de vedere este susţinut în totalitate de Biblie. Iată ce citim în Romani 1:20: „Calităţile. . . nevăzute [ale lui Dumnezeu], da, puterea sa eternă şi dumnezeirea sa, se văd clar de la crearea lumii, deoarece sunt percepute prin lucrurile făcute". Iar în Psalmul 19:1, 2 se spune: „Cerurile anunţă gloria lui Dumnezeu, întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor sale. O zi revarsă cuvinte altei zile şi o noapte dezvăluie cunoştinţa altei nopţi". Cu toate acestea, deşi impresionează prin nenumăratele-i frumuseţi, natura nu scoate la iveală decât unele faţete ale personalităţii Creatorului nostru.
Biblia — exactă din punct de vedere ştiinţific
În perioada scrierii Bibliei, mulţi oameni credeau că pământul era şi locuinţa zeilor. Totodată, credeau că aceştia, nu legile naturii, exercitau control asupra Soarelui, a Lunii, a vremii, a fertilităţii şi a altor fenomene naturale. Însă nu la fel gândeau şi profeţii evrei ai lui Dumnezeu din Antichitate. Ei ştiau că Iehova Dumnezeu putea exercita un control direct asupra elementelor naturii şi că el chiar a făcut acest lucru în unele situaţii (Iosua 10:12–14; 2 Regi 20:9–11). John Lennox, profesor de matematică la Universitatea Oxford (Anglia), a făcut observaţia că acei profeţi „nu au fost nevoiţi să renunţe la credinţa în zei. . ., deoarece nu au avut niciodată o astfel de credinţă. Ceea ce i-a ferit de superstiţii a fost credinţa într-un singur Dumnezeu adevărat, Creatorul cerului şi al pământului".
Cum a fost posibil acest lucru? Dumnezeul adevărat le-a dezvăluit că el este cel ce guvernează Universul prin intermediul unor legi precise. De pildă, cu peste 3 500 de ani în urmă, Iehova Dumnezeu l-a întrebat pe slujitorul său Iov: „Ştii tu oare legile cerurilor?" (Iov 38:33). Iar în secolul al VII-lea î.e.n., profetul Ieremia a amintit în scrierile sale „legile cerului şi ale pământului" (Ieremia 33:25).
. O dovadă puternică a caracterului ei inspirat o constituie uimitoarea armonie cu faptele ştiinţifice. De unde se putea şti că Iehova „suspendă pământul pe nimic", când oamenii din vechime aveau cele mai ciudate idei despre modul în care este susţinut pământul? (Iov 26:7) O concepţie larg răspândită în trecut era că pământul se sprijină pe elefanţi, care, la rândul lor, stau pe o uriaşă broască ţestoasă marină. De ce în cartea Iov nu apare această concepţie absurdă? Evident, deoarece Iehova, Creatorul, a dezvăluit adevărul prin inspiraţie. Şi celelalte descrieri, multe la număr, privind pământul şi minunăţiile de pe el, animalele sălbatice, păsările şi mediul în care trăiesc ele sunt atât de exacte, încât numai Iehova Dumnezeu putea fi Autorul cărţii Iov, Cel care a inspirat scrierea ei.

| Metalheadforever666 a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu nu exista.

| HerrManelig explică:

Mare noroc pe capul nostru ca nu ne poti prinde si sa ne arati ca esti viteaz doar la gura!

| tikylau a răspuns:

Ce dovada mai mare vrei decat ca tot ce scrie in Biblie s a implinit si se implineste?

| HerrManelig explică (pentru tikylau):

Hahaha ...ma faci sa rad!
Nu s-a implinit nimic!
De ex. Unde in Biblie ai vazut tu prorocirea ca Dumnezeu va aveau un fiu facut cu o femeie si ca acest fiu va fi un Dulgher pe nume Isus?
In plus de asta prorocirile nu sunt o dovada cae dovedesc existenta lui Dumnezeu pentru ca ele pot fi facute si de Dracu!
Asa ca aici vorbim de dovezi STIINTIFICE clare ale existentei lui Dumnezeu si nu despre prorociri inspirate de Diavol!

| tikylau a răspuns:

Deci Diavol exista, si Dumnezeu nu exista?
Deci crezi in divinitate, doar ca nu crezi in Dumnezeu? Daca ar fi fost numa Diavolul, fi sigur ca n ai sta tu asa linistit in camera ta:d Ar fi fost numa prăpăd in lumea asta

| HerrManelig explică (pentru tikylau):

Exact! Diavoli sunt toti criminalii si mai ales in serie ca de ex sfinti crestini caCo nstantin cel Mare ca Hitler sau Stalin, Mao sau Pol Pot, si alte personificari vii ale RAULUI!
Dar nu exista nicio fiinta cu puteri supranaturale care sa poata fi numit Dumnezeu! Sau ma insel cumva si tu cunosti vreun om cu puteri supranaturale dar contesti ca exista oameni Diavoli care au ucis milioane de oameni nevinovati?
Daca ai cunoaste Biblia si ai stii versetul din Ioan 8 : 44 ai vedea acolo definita clar semenele prin care pot fi recunoscuti Diavoli si anume ca ii recunoastem prin faptul ca sunt ucigasi de oameni!
Asa ca ai pus gresit problema... Diavoli exista inca mult prea multi, dar nu exista niciun Dumnezeu!