| SaveTheNature a întrebat:

Cum va explicati faptul ca exista oameni foarte inteligenti, chiar si cu parinti atei care ajung credinciosi?
Pun aceasta intrebare luand in calcul faptul ca, credinciosii sunt considerati mai "prostuti"

14 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

N-am intalnit vreun caz.Parintii atei se comporta exact ca si cei crestini, oricum, si ei isi indoctrineaza copiii de la varste fragede.

| Hope77 a răspuns:

Au lasat lenea si ignoranta la o parte si s-au pus pe sapaturi pentru a afla care este adevarul. Cine cauta gaseste.
Si eu stiu multi asemenea oameni, care din atei convinsi au devenit crestini autentici, nu doar cu numele.
"MA VETI CAUTA SI MA VETI GASI, DACA MA VETI CAUTA DIN TOATA INIMA "Ieremia 29:13

| dracu14 a răspuns:

In momentul in care obligi copilul sa creada/nu creada in ceva el va face cu totul invers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am mai spus-o şi o spun în continuare: Fiecare om este liber să aleagă. Dacă vrea crede, dacă nu, nu. N-avem noi ce " să explicăm ".

| Inferno a răspuns:

Lasand gluma si prejudecatile, ideea ca un om care crede in ceva incomprehensibil este mai putin inteligent, este o absurditate. Pentru ca acel ceva nu are legatura cu inteligenta. Nu poti sa faci afirmatii apodictice in care sa spui ca cei credinciosi sunt inteligenti iar cei necredinciosi sunt mai putin inteligenti sau viceversa.
Poti sa faci afirmatia, dar nu ramane decat o afirmatie nefondata.
Pentru ca:
1.) Daca analizezi istoria omenirii de la inceputuri pana in prezent NU ai sa gasesti nici macar un singur tipar ca dovada in sprijinul acestei afirmatii. Nu ai sa gasesti. Pur si simplu, au existat oameni foarte inteligenti atei si oameni foarte inteligenti teisti,asa cum au existat oameni foarte inteligenti care erau panteisti,deisti, etc. Se vede clar ca inteligenta nu are legatura cu credintele in transcendent.
De ce? Simplu, pentru ca subiectul "divinitate incomprehensibila" este un subiect ce se vrea a fi detasat de lumea empirica. Asa ca nu ai nici-un sprijin atnci cand vorbesti de el. Nu poti aplica nici-un rationament, deoarece toate, sau aproape toate (sa nu se supere Kant) rationamentele au la baza empiricul. Asa ca inteligenta sau prostia nu te ajuta cu nimic.
Tot ce trebuie sa faci este sa presupui ca dincolo de lumea empirica mai exista si o alta, nu neaparat de natura divina. In momentul in care ai plecat de la premisa asta poti face ABSOLUT orice fel de speculatii despre cum arata acea lume.

| MMihai a răspuns:

Nu este chiar așa!

| RAY a răspuns:

Poti demonstra cele afirmate?

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

Depinde ce intelegi tu prin demonstra.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

A afirma că credinţa în Dumnezeu limitează gândirea cuieva este mai degragă o prejudecată decât o dovadă.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Au avut sansa de-al cunoaste pe Dumnezeu prin intermediul altora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e ma.sant otelar de 30 de ani,am familie, trei copii mari, respomsabilitati, ma ocup si cu munca pamantului la tara, si ma descurc bine.ma mai pricep si la alte multe lucruri, da sant cam prostut.tu ce faci? din ce traiesti? ce produci? esti destept? ca din intrebare nu prea pot deduce?

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

De-ai fi inteles intrebarea macar.

| 3xfemeie a răspuns:

"Niciodata sa nu spui niciodata. "
Poate au realizat ca dovezile pe care le doreau erau acolo, doar ca nu in forma pe care si-au imaginat-o.
Fiecare om are drumul lui in viata si Dumnezeu ne tot da semne cand trebuie sa schimbam ceva, dar ne incapatanam sa nu acceptam. Si atunci ne arata iar si iar, pana vom intelege.
Mai pe romaneste :" Ne da in freza pana pricepem" ( sunt cuvintele cuiva referitor la Duhul Sfant si Adevar )