| Dorugar a întrebat:

Cum va explicati faptul ca vechii proroci au prevestit venirea unui Mesia, adica a unui UNS in functia de Rege al Iudeilor, si crestinii nu il slavesc pe adevaratul Messia (care era Simon Bar Kochba) ci pe un rabin evreu, adica pe un "fiu de Dumnezeu" ca alte sute de mii de rabini, care nici nu a fost UNS ca sa devina un Mesia adica un UNS in functia de Rege, si nici fiul lui Dumnezeu nu putea fi din moment ce cei care-i cunosteau familia au sustinut ca Isus a fost fiul din flori al soldatului roman Tiberius Abdes Pandira cu nefecioara Maria pe care Iosif a salvat-o de la lapidare, pedeapsa data celor care raman gravide fara sa fie casatorite?

4 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Acest Bar Kochba n-a fost decat un razboinic. Nu s-a bucurat de popularitatea pe care a avut-o Iisus, din simplul motiv ca n-a avut niciun fel de invataturi de transmis. Daca-i tragi unuia ghioage in cap, nu inseamna ca esti Mesia. Esti doar unul dintre multi altii.

| Dorugar explică (pentru Alcyon):

Nu ai inteles nimic!
Aici nu vorbim despre Bar Kochba ci de faptul ca prorocii au prevestit un UNS, adica un Mesia, iar Isus nu a fost UNS, si nici din Biblie nu rezulta ca a fost UNS in functia de rege ca in el sa se implineasca profetia.
Aici nu vorbim de popularitatea cuiva si nici de ce mesaj a lasat, ci de faptul ca Bar Koch´ba a fost UNS in functia de rege si cei care l-au uns au recunoscut in persoana lui pe cel profetit de proroci, si nu in persoana dulgherului Isus care nu a fost un UNS. Si in plus de asta dulgheru Isus nu a lasat absolut nicio invatatura crestinilor ci celor din secta sa, secta interzisa si macelarita chiar de crestini! Asaca nici tu nu te deosebesti prin absolut nimic de alti traitori in nestiinta sau minciuna!

| Alcyon a răspuns (pentru Dorugar):

Cred ca ti-am dat un raspuns clar. Tu ai intrebat de ce acest Bar Kock nu este slavit, si eu ti-am raspuns de ce nu e. Daca a fost uns in nu stiu ce functie, asta nu insemna ca toata lumea trebuia sa-l venereze. In afara de asta, n-am specificat cui a transmis Iisus invataturile sale, ci doar am spus ca mult iubitul tau razboinic n-a lasat niciun fel de invataturi. Mi se pare o dovada de lipsa de bun-simt, sa jignesti niste persoane necunoscute pe un forum. Iar asta nu face decat sa confirme ceea ce am spus deja, si anume ca anumiti atei nu sunt cu nimic superiori fanaticilor religiosi. Nu sunteti decat aceeasi Marie, cu o alta palarie. Nu te obosi sa-mi mai raspunzi, n-am de gand sa intru in polemici cu tine, pentru ca este evident ca asta-ti doresti. Sa ai o zi buna.

| Dorugar explică (pentru Alcyon):

1 Intr-adevar ai dat un raspuns, dar ai dat un raspuns gresit. Si anume ca acest Bar Kochba a fost UNS ca Rege al Iudeilor si a fost recunoscut de poporul sau ca fiind UNSUL profetit de proroci, asta in timp ce Isus NU a fost UNS, deci nu el este UNSUL, iar prorocii nu au profetit altceva decat un personaj UNS ca REGE care sa elibereze poporul iudeu si nu un dulgher care se dadea Rabin desi nu era. Asa ca un adevarat Messaih NU trebuia sa lase invataturi dar trebuia sa fie Regele providential care aduce poporului sau eliberarea de sub ocupatia straina, ceea ce stiau si romanii care l-au arestat pe Isus cand a intrat in Ierusalim ca sa fie recunoscut de poporul sau ca rege, dar din pacate nu a mai putut deveni rege pentru ca l-au eliminat romanii rapid de pe scena politica crucificandu-l.
2 Eu nu tin minte sa te fi jignit cu ceva, ci doar am preluat in raspuns afirmatia ta jignitoare la adresa mea.
Un ateu si un credincios nu pot sta sub aceiasi palarie tot asa cum un ateu nu poate sta sub aceiasi palarie cu personajul (literar) "Calaretzul fara Cap".
Eu nu tie iti raspund, pentru ca tu pentru mine tu nici nu existi decat ca personal virtual, eu raspund cu argumente celor care ne citesc si care poate isi inchipuie ca poate fi corecta postarea cuiva care este prea lipsit de cultura ca sa cunoasca si sa inteleaga realitatea istorica a acelor vremuri.