| Moisie a întrebat:

Oare din ce cauza crestinii de azi, considera ca Isus din Nazareth este Fiul lui Dumnezeu, atunci cand filozoful Kelsos, contemporan cu Isus a aratat ca Isus era fiul din flori al soldatului roman Tiberius Iulius Abdes Pandira.
Sa fi fost acel simplu soldat un Dumnezeu nestiut de nimeni?
Sau oameni de acum cunosc mai bine realitatea de acum 2000 de ani decat cei care au trait in acea realitate?

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Tot felul de lucruri neadevarate vor fi spuse despre Isus.Dar un crestin care analizeaza cu atentie Biblia, nu e indus usor in eroare.

| Moisie explică (pentru danay72):

Pesemne ca acel crestin este un incult care nici atat nu stie ca Biblia nu este scrisa pentru crestini!

| milan9 a răspuns:

Câteva din versetele care definesc NATURA DIVINĂ a Fiului lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN El AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Niciunul dintre ERETICI să nu Îl confunde pe Dumnezeu cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos),, Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

| Moisie explică (pentru milan9):

Unde vezi tu ca e vorba despre Isus din nazareth?
Pai tu nu stii nici macar sa silabisesti numele de Isus?
Eu aici nu vorbeam despre Christos, cidespre Isus din Nazareth, asa ca nu mai bate campii cu fixurile si cu parantezele tale scoase din ciur!

| milan9 a răspuns:

Ca sa faci astfel de afirmatii inseamna ca nu stii niste lucruri esentiale...
Oare nu stii ca sufletul tau este mai valoros, mult mai valoros decat pretul pe care ţi l-a oferit Diavolul, Sursa ta de inspiratie, căruia vrei să-i încredintezi pentru veşnicie sufletul tău? sad sad

| Moisie explică (pentru milan9):

Pai tocmai din cauza asta eu spun adevaruri...dar daca tu stii asta, de ce tot minti intr-una ca de exemplu minciunile cu paratezele inexistenta in Biblie dar probabil existe in ciurul tau de unde ni le cerni noua cu atata darnicie... diabolica!

| HDeNiSaR a răspuns:

Imi place de tine cand vad ca incerci sa demonstrezi un nimic!

| Moisie explică (pentru HDeNiSaR):

Nimicul are legatura directa cu credinta a proasta, si eu nu incerc altceva decat sa dovedesc ca ei cred in nimicul de care spui tu

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Moisie):

Si asa de curiozitate cu ce te incalzeste pe tine sau din contra te raceste daca vrei sa demonstrezi exact opusul a ceea ce cred crestinii?

| Moisie explică (pentru HDeNiSaR):

Se pare ca dintr-un motiv pe care tu nu esti in stare sa-l intelegi, si anume din constiinta civica!
Si apropo de curiozitate, oare din ce cauza tinerii din era informatiei sunt atat de neinformati si isi dedica viata celei mai bicisnice institutii mafiote din istoria omenirii care a adus omenirii cel mai mare rau posibil, si anume pe langa milioanele de oameni pe care i-a ucis biserica, a mai si intarziat progresul omenirii cu cca 1000 de ani, cam atat a trecut de cand Heron din Alexandria a inventat mecanismele actionate de aburi si pina cand Stephenson a inventat locomotiva cu aburi, si incearca sa te gandesti une eram noi astazi cu civilizatia daca nu era crestinismul intunecat care a interzis stintele si a ucis oamenii de stiinta!

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Moisie):

Ce perfecta dreptate ai! oare cum nu m-am gandit
ajungeam sa colonizam si luna, sa nu mai imbatranim si te mai miri puteai trai si vesnic cu oamenii astia de stiinta.
ma amuzi teribil.

| Moisie explică (pentru HDeNiSaR):

Vad ca de desteapta ce te crezi, nu esti capabila sa intelegi nici macar trecutul, si ca esti rupta si de realitatea in care esti prezenta asa ca lasa tu deocamdata viitorul deoparte pina cand vei creste mai mare si vei fi capabila sa le intelegi macar pe acestea doua. sau macar faptul ca inca de la inceputurile ei, sarlatania bicisnica crestina a oprit dezvoltarea stiintelor si filozofiei care au luat avant in Grecia antica, si acest lucru ar fi trebuit sa-l stii daca aveai un pic de cultura generala, sau macar daca ai fi urmarit filmul Hypathia, prezentat si la TV romana!

| HDeNiSaR a răspuns:

Frumosule pe mine nu ma impresionezi stand in fata monitorului si batand in tastatura vorbindu-mi pe tonul asta.
da dovada de bun simt...pardon daca-l ai.
stii trei cuvinte despre stiinta si esti mare nu stiu cine.am vrut sa purtam o discutie civilizata dar se pare ca civilizat la tine in dictionar nu exista!
multumesc de complimente.
o zi buna!