| Moisie a întrebat:

Nu vi se pare ca crestinii mint cand spun ca vechii proroci din Biblie, au prevestit venirea lui Isus Christos, cand ei au prorocit doar venirea lui Messia, adica a unui UNS intr-o functie de Rege?
De ce neaparat UNS rege? Pentru ca numai un rege/conducator le putea aduce mantuirea lor pe lumea asta si in viata asta! (deci NU pe lumea aialalta)
A fost cumva dulgherul Isus UNS in functia de rege?
Sau poate a fost el acel rege al mustelor... si nu a oamenilor, fapt care ar justifica si modul in care s-a sacrificat?
In plus de asta prorocii au prorocit VENIREA unui Messiah, si nu PLECAREA lui Messia pe lumea aialalta, din care nu s-a intors nimeni sa spuna cati a mantuit?
Nu vi se pare ca povestea asta e cusuta cu ata alba a minciunii?

10 răspunsuri:
| razvanadriann a răspuns:

Ai putea sa citesti, sau sa vezi filmul Codul lui Da Vinci, este un film superb care are ceva adevar in el. Subliniaza si ce ascunde biserica cu adevarat.
Bafta!

| Moisie explică (pentru razvanadriann):

Ce te face sa crezi ca nu am citit cartea si vazut filmul?

| razvanadriann a răspuns:

Ti-am spus doar parerea mea, doamne fereste.

| SunOfThe a răspuns:

Nu vreau sa fac vreo blasfemie, dar multe chestii din Biblie nu au sens. De ce era neaparat rege? pentru a-l asculta lumea...si uns nu se refera la pus... cred. Maintuirea nu o poti primi pe lumea ailalta, ci doar pe pamant, cat esti om si nu doar spirit. Cu toate ca tot prin Biblie scria "ne nastem in pacat, murim tot in pacat"(sau ceva de genul asta).
Da, si mie mi se pare cusuta cu ata alba, da nu ca alba, ci foarte alba... dar nah, acum bisericile castiga mult de pe urma celor care cred chestiile astea. Eu una nu suport preotii, pot spune chiar ca aii urasc. Cum ne baga noua minciuni pe gat, doar pentru a primi bani.
Apropo, Messia nu e cumva Iisus Hristos? doar ca Messia e un fel de (nu stiu cum se spune) cumva o functie. in fine... e bine ca ai asemenea intrebari. Si eu am una pe care ma chinui sa-i gasesc raspunsul de ceva timp, dar nu am discutat-o cu nimeni... dar o voi face!

| Moisie explică (pentru SunOfThe):

1 Neaparat Rege pentru ca numai un Rege ii putea scapa de sub ocupatia straina si putea sa le aduca fericire si bunastare, asa cum asteapta si romanii de la Regele Basescu din aceeasi familie cu Regele Cioaba!
2 Evident ca mantuirea se primeste aici pe pamant, dar Isus nu a mantuit pe nimeni in timp ce SMURD-ul mantuieste in fiecare zi xeci de oameni
3 Biblia FURATA MINTE, pentru ca textul original numit Tanach NU se mentioenaza nimic de pacate, deci pacat NU exista, dar exista greseli tipic umane.
4 Bingo! Te-ai prins, religia are 4 scopuri principale, 1 extorcatul banilor, 2 Autodenuntul prin Spovada, 3 Promisiuni de sperante desarte celor pe care ii beleste si ii tine in saracie, 4 Manipularea prostimii degradate astfel incat sa se creada singuri niste oi smerite!
5 Sa zici despre Isus Christos ca este Messiah, este un fel de cacofonie, Christos NU este un nume ci este un atribut care se refera la cei UNSI intr-o functie de rege, iar Messiah inseamna acelasi lucru dar in alta limba tot asa cum si UNSUL este exact acelasi lucru dar in limba romana!
Cum ar fi sa ma intrebi pe mine la intrebarea care te framanta?

| CrinaCorban a răspuns:

Bine, deci in primul rand ce religie esti tu? Scuza-ma ca iti reprosez, dar mai intai informeaza-te mai bine in privina religiei crestine! Nu se scrie Isus Christos, ci Iisus Hristos. Prooroci au vestit venirea lui Mesia, da! Dar nu un rege pamantesc! ci unul ceresc! Cand s-a rastignit nu a fost pentru a se da mare, el stia de ce a venit pe pamant de la inceput: Ca sa se sacrifice pentru noi! si nu el s-a omorat de fapt, ci acei oameni care nu credeau in Dumnezeu! Religia Crestin-Ortodoxa este una care nu poate fi explicata prea usor, dar nu e frumos sa te dai tu mare filozof orice varsta ai avea in legatura cu oricare religie!

| Moisie explică (pentru CrinaCorban):

1 In primul rand intrebarea nu se referea la persoana mea, daca te intereseaza persoana mea iti pot spune si cati centimetrii am la ...pantofi, dar pe privat!
2 Nu se scrie Iisus ci Isus UNSUL, pentru ca nu l-a chemat Christos si nici nu a fost UNS ca rege, ca sa fie numit UNSUL lui Dumnezeu!
3 Prorocii au prevestit venirea unui Messia, adica a unui UNS ca Rege pamantesc care sa-i mantuiasca, pentru ca in cer numai e necesar sa fi mantuit pentru ca te-a mantuit deja moartea de toate necazurile. si grijile!
4 Ca Isus este REGE in cer si nu un curatator de WC-uri se va dovedi atunci cand se va intorce cineva din cer!
5 El stia ca a venit pe pamant NU ca sa se sacrifice ca o vaca, ci sa-si faca biserica sa, si asta o recunoaste chiar el si o recunoaste si apostolul Petru!
6 Religia crestina si chiar si cea ortodoxa, este o religie FARA Dumnezeu, motiv pentru care ei se inchina cu totii Dumnezeului veacului acesta, adica celui pe care Biblia il numeste Diavol.
7 Religia crestina fie ea de orice fel este explicata foarte usor de oricine se documenteaza serios in loc sa creada a proasta tot cr i se spune.
8 Pentru tine nu o fi frumos, dar altii gasesc ca e si frumos si mai ales sanatos sa lasi sa-ti intre lumina cunoasteriii in suflet si sa alungi din suflete intunericul adus de Seful Iadului care se da drept Dumnezeu.

| marYmaraYa a răspuns:

Nu prea inteleg ce vrei sa zici cu aceste afirmatii dar tot ce scrie Biblia despre Mesia s-a implinit in persoana lui Isus Cristos

| Moisie explică (pentru marYmaraYa):

Ce s-a implinit? Nu s-a implinit nimic!
Isus nu este Christosul, adica UNSUL ci era doar un amarat de dulgher!
Ca sa fie UNS trebuia sa fie rege, si nu dulgher.
In plus de asta a mantuit Isus vreun singur om?
Daca DA atunci pe cine? si pe cati?