| Dorugar a întrebat:

Cum va explicatii ca profetii Vechiului Testament au asteptat venirea unui messia, si iata ca nu a venit un messia ci a venit Isus care nu era Messiah ci insusi Dumnezeu Junior, adica Fiul, fapt pe care nu-l profeteau nici prorocii Vechiului Testament si nu-l anunta nici Dumnezeu Creatorul, ba chiar din contra, si nu il asteptau nici evreii?
De unde naiba a aparut Isus, cand nu il astepta nimeni, si de unde naiba povestea nasterii sale dubioase dintr-o Treime din care facea si el parte, daca o asemenea poveste socanta nu se gaseste niciunde in Biblie?

19 răspunsuri:
| anonim4565 a răspuns:

Ok...mesia=unsul Lui Dumnezeu.acest termen de uns era dat profetilor, regilor si preoti....deci Isus este cel mai mare profet, marele preot si Rege =>Isus este Mesia.

| Dorugar explică (pentru anonim4565):

Deci sa intelegem ca Isus nu este un Dumnezeu ci doar un mare profet, adica Marele Preot, Regele sau Imparatul Mustelor?

| anonim4565 a răspuns (pentru Dorugar):

Ba este

| Alikke a răspuns:

Http://www.lecturirecenzate.ro/2010/12/19/biblia-11-nasterea-lui-iisus/
http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_din_Nazaret
http://www.liceulcatoliciasi.ro/......us-cristos
http://www.crestinortodox.ro/......s-Hristos/

1. NASTEREA LUI IISUS (MESIA, MIELUL, EMANUEL):

"23.
Iata, Fecioara va purta in pantece si va naste Fiu si-L vor chema cu numele de Emanuel, care se talcuieste: Cu noi este Dumnezeu.
Ies 7:14, Ies 8:8, Ies 8:10, Lc 1:31
24.
Si trezindu-se Iosif din somn, a facut asa cum i-a poruncit ingerul Domnului si a luat-o la sine pe femeia sa.
25.
Si nu a cunoscut-o pana ce ea L-a nascut pe Fiul ei 8. Si I-au pus Acestuia numele Iisus.
Mt 1:21, Lc 1:31, Lc 2:7, Lc 2:21"

De retinut:

"Iata, slujitoarea Domnului: fie mie dupa cuvantul tau (Lc 1, 38)."

2. RELIGIA BIBLICA (NU CEA ORTODOXA, CATOLICA ETC. ETC.), O RELIGIA E IUBIRII
REFERIRE LA IISUS CA FIU AL LUI DUMNEZEU (IN PARALEL):

Iubirea nu face rau aproapelui; iubirea este deci implinirea legii. (Romani 13:10)

Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se

trufeste. (Corinteni 13, 4)

Fiti dar urmatori ai lui Dumnezeu, ca niste fii iubiti, si umblati intru iubire, precum si Hristos ne-a iubit

pe noi si S-a dat pe Sine pentru noi, prinos si jertfa lui Dumnezeu, intru miros cu buna mireasma.

(Galateni 5:1-2)

Iar nadejdea nu rusineaza pentru ca iubirea lui Dumnezeu s-a varsat in inimile noastre, prin Duhul

Sfant, Cel daruit noua. (Romani 5:5)

Imbracati-va, dar, ca alesi ai lui Dumnezeu, sfinti si prea iubiti, cu milostivirile indurarii, cu bunatate,

cu smerenie, cu blandete, cu indelunga-rabdare,
Ingaduindu-va unii pe altii si iertand unii altora, daca are cineva vreo plangere impotriva cuiva; dupa

cum si Hristos v-a iertat voua, asa sa iertati si voi.
Iar peste toate acestea, imbracati-va intru dragoste, care este legatura desavarsirii. (Coloseni 3:12-14)

Porunca noua dau voua: Sa va iubiti unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, asa si voi sa va iubiti

unul pe altul.
Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii. (Ioan

13:34-35)

Aceasta este porunca Mea: sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu.
Mai mare dragoste decat aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui sa si-l puna pentru prietenii sai. (Ioan

15:12-13)

Dragostea sa fie nefatarnica. Urati raul, alipiti-va de bine.
In iubire frateasca, unii pe altii iubiti-va; in cinste, unii altora dati-va intaietate. (Romani 12:9-10)

Nimanui cu nimic nu fiti datori, decat cu iubirea unuia fata de altul; ca cel care iubeste pe aproapele a

implinit legea. (Romani 13:8)

SI CEL MAI IMPORTANT:

Iubitilor, sa ne iubim unul pe altul, pentru ca dragostea este de la Dumnezeu si oricine iubeste este

nascut din Dumnezeu si cunoaste pe Dumnezeu.
Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire.
Intru aceasta s-a aratat dragostea lui Dumnezeu catre noi, CA PE FIUL SAU UNUL NASCUT LA TRIMIS

DUMNEZEU IN LUME, ca prin El viata sa avem.
In aceasta este dragostea, nu fiindca noi am iubit pe Dumnezeu, ci fiindca El ne-a iubit pe noi si a

trimis pe Fiul Sau jertfa de ispasire pentru pacatele noastre.
Iubitilor, daca Dumnezeu astfel ne-a iubit pe noi, si noi datori suntem sa ne iubim unul pe altul.
Pe Dumnezeu nimeni nu L-a vazut vreodata, dar de ne iubim unul pe altul, Dumnezeu ramane intru

noi si dragostea Lui in noi este desavarsita.
Din aceasta cunoastem ca ramanem in El si El intru noi, fiindca ne-a dat din Duhul Sau.
Si noi am vazut si marturisim ca Tatal a trimis pe Fiul, Mantuitor al lumii.
Cine marturiseste ca Iisus este fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu ramane intru el si el in Dumnezeu.
Si noi am cunoscut si am crezut iubirea, pe care Dumnezeu o are catre noi. Dumnezeu este iubire si

cel ce ramane in iubire ramane in Dumnezeu si Dumnezeu ramane intru el.
Intru aceasta a fost desavarsita iubirea Lui fata de noi, ca sa avem indraznire in ziua judecatii, fiindca

precum este Acela, asa suntem si noi, in lumea aceasta.
In iubire nu este frica, ci iubirea desavarsita alunga frica, pentru ca frica are cu sine pedeapsa, iar cel

ce se teme nu este desavarsit in iubire.
Noi iubim pe Dumnezeu, fiindca El ne-a iubit cel dintai.
Daca zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele sau il uraste, mincinos este! Pentru ca cel ce nu

iubeste pe fratele sau, pe care l-a vazut, pe Dumnezeu, pe Care nu L-a vazut, nu poate sa-L iubeasca.
Si aceasta porunca avem de la El: cine iubeste pe Dumnezeu sa iubeasca si pe fratele sau. (1 Ioan

4:7-21)

3.REFERIRE LA PROOROCI MINCINOSI (CARE SUNT MAI MARII BISERICII SI BISERICILE CELE MAI MARI):

BIBLIA SPUNE: „Caci se vor scula Hristosi mincinosi ai prooroci mincinosi; vor face semne mari si

minuni, pana acolo incat sa insele, daca va fi cu putinta, chiar si PE CEI ALESI."
Care e singura cale prin care putem fi paziti de puterea amagitoare a vrajmasului? loan 8, 32.

BIBLIA SPUNE: „... veti cunoaste adevarul, si adevarul va va face liberi."
Ce spune Scriptura despre faptul de a ne pune increderea în oameni, în vederea mantuirii? Psalmul

146, 3.

BIBLIA SPUNE: „Nu va incredeti in cei mari, in fiii oamenilor, in care nu este ajutor."
Cine reprezinta singura sursa a mantuirii? Isaia 45, 22.

BIBLIA SPUNE: „intoarceti-va la Mine, si veti fi mantuiti toti cei ce sunteti la marginile pamantului! Caci

Eu sunt Dumnezeu, si nu altul."
Ce a spus Isus despre aprecierea invataturilor omenesti mai presus de Cuvantul lui Dumnezeu? Marcu

7, 7.

BIBLIA SPUNE: „Degeaba Ma cinstesc ei, dand invataturi care nu sunt decat niste porunci omenesti."
Cum subliniaza Biblia necesitatea libertatii de alegere? Iosua 24, 15;

BIBLIA SPUNE: „Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta (mantuirea) este darul lui Dumnezeu.' «...

darul fara plata al lui Dumnezeu este Viata vesnica in Isus Hristos, Domnul nostru."
Din ce cauza multi oameni din lumea de azi vor fi inselati de sectele tot mai numeroase?

2Tesaloniceni 2, 10-12.

BIBLIA SPUNE:... si cu toate amagirile nelegiuirii pentru cei ce sunt pe calea pierzarii, pentru ca n-au

primit dragostea adevarului ca sa fie mantuiti. Din aceasta pricina, Dumnezeu le trimete o lucrare de

ratacire, ca sa creada o minciuna: pentru ca toti cei ce n-au crezut adevarul, ci au gasit placere in

NELEGIUIRE, sa fie osanditi"

Si uitete si aici... arata prooroci mincinosi (cei mai mari ai bisericii nu Iisus, Dumnezeu sau credinta

care o ai):

Efeseni 4:25. Nu va mai mintiti unii pe altii; spuneti adevarul, fiindca avem partasie unii cu altii si

atunci cand ne mintim unii pe altii ne facem rau noua insine.

Psalmul 101:7. Cel ce se da la inselaciune nu va locui in casa mea; cel ce spune minciuni nu va sta

inaintea mea. (Nici unul care practica inselaciunea nu va locui in casa Mea; nici unul care spune

minciuni nu va sta in prezenta Mea)

1Ioan 2:4. Poate va zice cineva: Eu il cunosc. Dar daca nu face ceea ce ai spune Cristos (PRIN DUHUL SFANT SI DUMNEZEU), atunci este

un mincinos.

Iacov 3:14. NU CUMVA SA VA LAUDATI CA SUNTETI INTELEPTI SI BUNI, DACA,

DIMPOTRIVA, SUNTETI PLINI DE INVIDIE SI EGOISM; AR FI CEA MAI JOSNICA DINTRE MINCIUNI.

4. REFERIRE LA SFANTA TREIME (TATAL, FIUL SI SFANTUL DUH) IN BIBLIE:

"""Întrebare:

In Biblie nu este mentionat termenul "Sfânta Treime". Când si cum a aparut el? Cum dovedeste Biblia trinitatea dumnezeirii, adica ce spune Biblia despre Sfânta Treime? Trebuie acest adevar înteles si logic sau doar

crezut?
Cum a aparut termenul "Sfânta Treime"?

Da, este adevarat, Biblia despre Sfânta Treime nu men? ioneaza dar aceasta este o doctrina clar prezentata atât în Vechiul cât si Noul Testament.

Diagrama care prezinta rela? ia persoanelor Sfintei Treimi

În secolul IV al erei crestine a fost un predicator pe nume Arie care a început sa învete împotriva celor scrie în Scripturi si anume ca Domnul Isus Hristos nu este de aceeasi fiinta divina cu Dumnezeu Tatal. Erezia

aceasta a început sa ia mare amploare, pâna acolo ca împaratul Constantin s-a vazut nevoit sa adune episcopii din Imperiul Roman de Rasarit (Bizant) pentru a rezolva aceasta problema a Bisericii. La acest primul

consiliu al Bisericii, care a avut loc la Nicea, a fost adoptat termenul homoousis (? µ? s?) care defineste relatia între Tata si Fiu si a fost declarat ca Tatal este de aceeasi fiinta cu Fiul.

În 381, la al doilea Sinod ecumenic, tinut la Constantinopol, în hotarârile adoptate a fost folosit pentru prima data termenul de treime în formula "Dumnezeu cel viu, unic în fiinta si întreit in Persoane".
Ce argumente prezinta Biblia despre Sfânta Treime?

Adevarul acesta este unul profund si pe larg abordat în Sfintele Scripturi. Primul verset din Biblie spune:

La început Dumnezeu a creat cerurile si pamântul. (Geneza 1:1)

Cuvântul tradus în limba româna "Dumnezeu" este ebraicul Elohim care este un cuvânt unic. Pentru ca prima parte a cuvântului se refera la Dumnezeu iar a doua parte este terminatia de plural a cuvintelor. Dar, aici

este un moment interesant. În limba Ebraica exista singular, dual (pentru doi) si plural. Cu alte cuvinte, daca am vrea sa spunem în româna am zice: o mâna, doua mâini si trei mâiniuri (am inventat si eu o terminatie).

Deci, de la trei în sus, în limba Ebraica exista o alta terminatie. Si iata, în primul verset al Bibliei Numele lui Dumnezeu este însotit la urma de aceasta terminatie a pluralului. Astfel, acelasi cuvânt Elohim este la singular

si la plural în acelasi timp.

Tot în acelasi prim capitol din Biblie gasim apoi urmatoarele:

Apoi Dumnezeu a zis: „Sa facem om dupa chipul Nostru, dupa asemanarea Noastra; el sa stapâneasca peste pestii marii, peste pasarile cerului, peste vite, peste tot pamântul si peste toate târâtoarele care se misca pe

pamânt." Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau, l-a facut dupa chipul lui Dumnezeu; parte barbateasca si parte femeiasca i-a facut. (Geneza 1:26-27)

Iar în Evanghelia dupa Ioan Domnul Isus este numit "Cuvântul" si este prezentat astfel:

La început era Cuvântul, si Cuvântul era cu Dumnezeu, si Cuvântul era Dumnezeu. El era la început cu Dumnezeu. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El. În El era viata, si

viata era lumina oamenilor. (Ioan 1:1-4)

Deci, Domnul Isus este numit Dumnezeu si este prezentat ca si Cel prin care au fost create toate lucrurile si în care era viata.

Învatatura biblica despre divinitatea Duhul Sfânt este foarte clar prezentata în Sfintele Scripturi. Aici vreau sa fac referinta la un text din cartea Faptele Apostolilor unde Duhul Sfânt este numit Dumnezeu:

Dar un om, numit Anania, a vândut o mosioara, cu nevasta sa Safira, si a oprit o parte din pret, cu stirea nevestei lui; apoi a adus partea cealalta si a pus-o la picioarele apostolilor. Petru i-a zis: „Anania, pentru ce ti-a

umplut Satana inima ca sa minti pe Duhul Sfânt si sa ascunzi o parte din pretul mosioarei? Daca n-o vindeai, nu ramânea ea a ta? Si, dupa ce ai vândut-o, nu puteai sa faci ce vrei cu pretul ei? Cum s-a putut naste un

astfel de gând în inima ta? N-ai mintit pe oameni, ci pe Dumnezeu." (Faptele apostolilor 5:1-4)
Trebuie înteles acest adevar si logic sau doar trebuie crezut?

Înteleptul Solomon a spus despre Dumnezeu astfel:

Orice lucru El îl face frumos la vremea lui; a pus în inima lor chiar si gândul vesniciei, macar ca omul nu poate cuprinde, de la început pâna la sfârsit, lucrarea pe care a facut-o Dumnezeu. (Eclesiastul 3:11)

Deci, omul nu poate cuprinde cu mintea lucrarea lui Dumnezeu de la început pâna la urma si cu atât mai mult natura lui Dumnezeu.

Am auzit despre un mare om a lui Dumnezeu ca ar fi spus: "Daca va încerca cineva sa înteleaga pâna la urma Sfânta Treime poate sa-si piarda mintea, dar daca o va tagadui – îsi va pierde mântuirea." Au existat multe

încercari ale oamenilor sa prezinte acest adevar, cum ar fi trei stari ale apei (vapori, gheata si apa) dar care în esenta sunt una. Mi se pare foarte putin reusita aceasta paralela sau explicatie.

Când le-a dat ucenicilor Marea Însarcinare, Domnul Isus le-a spus:

Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei si le-a zis: „Toata puterea Mi-a fost data în cer si pe pamânt. Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatalui si al Fiului si al Sfântului Duh. Si învatati-i

sa pazeasca tot ce v-am poruncit. Si iata ca Eu sunt cu voi în toate zilele, pâna la sfârsitul veacului." Amin. (Matei 28:18-20)

Doresc sa închei acest articol asa cu aceleasi cuvinte care a încheiat Apostolul Pavel Epistola II catre Corinteni:

Harul Domnului Isus Hristos si dragostea lui Dumnezeu, si împartasirea Sfântului Duh sa fie cu voi cu toti! Amin. (2 Corinteni 13:14)""". Sursa:

http://www.moldovacrestina.net/......e-biblica/

5. DIN CELE MAI VECHI TIMPURI SE STIE CA BISERICA! CATOLICA! A FOST UNA DINTRE CELE MAI VIOLENTE BISERICI. IN BISERICILE MAI MARILOR EXISTA PROOROCI MINCINOSI, MENTIONATI DE IISUS (FIUL,

MESIA, EMANUEL, MIELUL) INSUSI. SE CUNOASTE SI FAPTUL CA BISERICILE S-AU LUPTAT PENTRU PUTERE. INCALCAND ASTFEL PORUNCILE DATE DE DUMNEZEU.

REPET:

BIBLIA SPUNE: „Degeaba Ma cinstesc ei, dand invataturi care nu sunt decat niste porunci omenesti."
Cum subliniaza Biblia necesitatea libertatii de alegere? Iosua 24, 15;

| Dorugar explică (pentru Alikke):

Se pare ca ai luat=o razna rau de tot si nu iti mai dai seama ce postezi!
Fecioare se nasc toate femeile pamantului si majoritatea lor au nascut prunci si i-au botezat cum le-a placut. Dar sa fii atat de zevzec incat sa crezi ce zic niste oamenii primitivi necivilizati nespalati si analfabeti, dar in acelasi timp sa nu bagi in seama ce zice Dumnezeul, asta mi se pare cea mai inalta culme a prostiei.

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Se pare ca incerci sa o dai tot in avantajul tau desii ti-am aratat unde scrie in Versete. Asta mi-ai cerut si ti-am aratat. rolling on the floor
Well Done Troll. Du-te si cauta-ti de joaca pe afara.tongue
Acuma Bafta. Chiar nu am ce vorbii cu un Troll. laughing
Ce crezi tu ca zice Dumnezeu? Nici tu nu stii.
Acuma Pa. Apropo, observa "PA" ca pana acum nu l-ai observat. Numai am ce vorbi cu tine.
Mi-am dovedit dreptatea.winking

| Dorugar explică (pentru Alikke):

Versetele tale nu spun nimic despre Isus si fecioara Maria ci poate eventual de zeita Isis si pruncul Horus, dar si asta doar eventual, ceea ce este sigur este ca au existat sute de miliarde de fecioare pe lumea asta, deci nu se face o referire distincta la minciuna pe care vrei tu sa o scoti in evidenta, mai ales din cauza ca profetii unei religii nu fac profetii pentru o alta religie, in spetza acei profeti iudei nu fac profetii pentru crestini ci pentru religia lor!
2 Dumnezeul crestinilor nu poate zice nimic la fel cum nici Pinocchio si nici Greuceanu, pentru ca acest "dumnezeu" cu copii a fost inventat la un conciliu de sarlatani, asta spre deosebire de Dumnezeul Yahwe care i s-a aratat lui Moise si i-a dat tablitele cu legi si scriptura Torah. deci la crestinii nu a venit niciun Dumnezeu ca sa dea crestinilor ceva, motiv pentru care crestinii l-au inventat pe Dumnezeu tot asa cum P. Ispirescu l-a inventat pe Greuceanu!

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Frate. Mi-ai zis sa iti arat unde scrie asta in Biblie. Ti-am aratat Acuma termina-te. happy
Crestinii vorbesc tot de Dumnezeul ce a daruit acele tablite. Daca vrei sa stii crestinii sunt de acord cu faptul ca D-zeu a oferit acele tablite lui Moise.
Si sa o luam asa: De unde stii ca acele tablite nu au fost si ele facute tot de cineva, doar asa, sa se afle in treaba. Si in biblie se gasesc aceleasi legi ca pe tablite. Toti stiu de ele.

| Dorugar explică (pentru Alikke):

1 Puteai sa-mi arati la fel de bine si ABC-darul, in niciunul din versetele tale nu reiese explicit ca este vorba de Cristos si de stoarfa soldatului roman Tiberius Abdes Pandira.
2 Dumnezeu care a daruit acele tablite nu are copii nici in ziua de azi in religia tablitelor date de acel Dumnezeu, si nu exista niciun semn ca si El va are pe voi cei care-i fecalizati legile si poruncile.
3 Aia cu Moise este o alta poveste ce tine de faraonul egiptean Akenathon cel care a inventat religia monoteista in care el insusi era Dumnezeul!

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Ai spus ca:
"spre deosebire de Dumnezeul Yahwe care i s-a aratat lui MOISE si i-a dat tablitele cu legi si scriptura"
Dumnezeu a scris in acele tablite numai cum trebuie sa se comporte oamenii.
Si in Biblie scrie despre asta:
http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/14

| Alikke a răspuns (pentru Dorugar):

Apropo. Esti Evreu, asa-i?

| mihaitaLGP a răspuns:

Pasi, daca faci pasi intelegi. Pasi tata pasi. Cum iti explici tu ca profetii stiau de venirea unui zeu? In ce tampenii lipsite de logica, mesaje de indoctrinare evidente.

| Dorugar explică (pentru mihaitaLGP):

Esti dus cu pluta bebelush, profetii nu stiau nimic despre venirea unui zeu, pentru ca Zeul lor deja a facut legamant/vorbit cu Avram si Moise, ci doar profetzeau despre venirea unui Messiah.
Esti oare tu atat de indobitocit de credinta ca nu mai esti capabil sa rationezi?

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Dorugar):

Nu am mai intrat demult pe acest site pentru ca sunt satul de perosane indoctrinate cu un neuron si ala julit, din aceasta cauza iti raspund tocmai acum. Nu ai nici macar capacitatea sa intelegi o simpla fraza, asta pentru ca esti prea orb sa vezi dincolo de propriul tau adevar. Eu accept ca suntem categorii de oameni cu evolutii mentale si spirituale diferite, categorii de oameni care reactioneaza in functie de proprile prejudecati. Prejudecati diferite. Asta se intampla mereu in cazul credinciosilor, va aparati propriul adevar indiferen cum, chiar si prin jigniri. Nu va puteti imagina o lume fara zeul vostru bun si milostiv. De unde stiau profetii tai intr-un mod logic si palpabil ca vor venii zei? Stiu de la zana maseulta. Mda, ai dreptate. Pentru tine Dorugar a fost creat tot acest univers, infinit in spatiu si posibil si in timp. Tu contezi cu adevarat la scara universala si totul se termina cu tine. Pentru tine ( atat de putin) zeii au construit atat de mult. Terra e o planeta speciala, ai dreptate. Cu toate ca la fiecare tasta care o apas se nasc si mor planete (asta doar in cele 200 de miliarde de galaxii descoperite pana acum).Ai dreptate, daca Terra explodeaza timpul nu o sa mai curga prin univers. Raman la ideea mea, exista zei si in acelasi timp nu exista zei iar daca esti prea prost sa intelegi stiinta, treci la religie.

| Dorugar explică (pentru mihaitaLGP):

1 Se are ca totusi nu intelegi ca scrantitul esti doar tu si asta se vede clar in faptul ca nu te-a dus mintea sa intelegi intrebarea

| Cosmin86 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Mai bine intri in sectiunea "sport" si mai vorbim despre culturism, sport, nutritie, etc. Aici pierzi vremea cu toti retardatii.

| Dorugar explică (pentru Cosmin86):

In sectiunea sport intra doar retardatii care n-au cultura sau nu au capacitaea sa analizeze marile probleme ale existentei.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dorugar):

Felicitari, esti idiot.

| DigitalRammstein a răspuns:

Salut Tovarase ce faci da-mi Add pe mess sa discutam de Religii daca esti pasionat despre chestiile astea Schwarze_Sonne1994@yahoo.com