| LoveToHate a întrebat:

Cum va imaginati raiul?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

"nu vad de ce n-ar exista si in alta parte de cosmos"
Noi aici nu vorbim de univers, de cosmos, evident ca exista aur si in alte locuri de pe Pamant, dar aici vorbim de existenta unei alte realitati. Cosmosul nu are legatura cu raiul, pentru ca raiul nu se afla in cosmos.
intrebarea era cum ne imaginam raiul, eu imi imaginez raiul dintr-o opinie diferita de cea biblica.

37 răspunsuri:
| danut a răspuns (pentru Inferno):

Raiul, iadul nu fac parte din "alte realitati" ci din cea de toate zilele. Nu exista lumi paralele sau "alte realitati", asta apartine SF-ului. Dumnezeu, religia, raiul si iadul (candva in viitor), toate fac parte FIZICA din aceasta lume, alta nu exista.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

"Raiul, iadul nu fac parte din "alte realitati" ci din cea de toate zilele."
Tu vrei sa spui ca raiul si iadul se afla in univers, poate chiar pe o alta planeta si ne asteapta sa le vizitam. Cum poate face parte raiul din realitatea asta, dimensiunea asta, lumea asta? Unde sa s ascunda, din moment ce oamenii de stiinta au reusit sa cartografieze mari zone din univers si au ajuns la concluzia logca ca fenomenele sunt ciclice astfel incat daca aici se formeaza o planeta dintr-o nebuloasa la 100 sau 1000 de ani lumina distanta se produce acelasi fenomen dar cu o alta planeta. Asta inseamna ca pretutindeni in spatiu au loc aceleasi fenomene. nu exista loc si pentru rai.
"...asta apartine SF-ului."
Dupa cum ma asteptam vorbesti in necunostinta de cauza. Din punct de vedere matematic existenta lumilor paralele este dovedita.
Iar cabala, ne invata ca sunt 10 dimensiuni, cea de a 10 fiind chiar Dumnezeul ezoteric, 1 si 0. Perfectiunea.
Iar Kabalah nu vad de ce ar avea mai putina dreptate decat Biblia, avand in vedere ca ambele sunt fara dovezi.
In timp ce Cabala bate campii cu 10 dimensiuni, stiinta demonstrat (matematic) existenta a 11 dimensiuni.

| RAY a răspuns:

Eu traiesc intro lume nebuna sau rationala?

in lumea mea rationala nu exista rai/iad

| LoveToHate explică (pentru RAY):

Cand pronunti cuvantul "rai" la ce te gandesti?

| RAY a răspuns (pentru LoveToHate):

La imaginatia omului de a vrea o a doua viata mai buna dupa moarte, lucru aparut in multe mitologi

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Hei, ai incercat sa citesti TOT mesajul? Ai aici copy & paste din mesajul meu ANTERIOR: "raiul si iadul (candva in viitor), toate fac parte FIZICA din aceasta lume, alta nu exista." Asa ca vorbaria multa, spatiu consuma. Apropos eu cred ca-s vreo 45 de dimensiuni, poti demonstra ca n-am dreptate?

| viataesuper a răspuns:

Un loc in care nu exista rautate, un loc pe care noi, oamenii nu il putem percepe, un loc ce nu se poate descrie cu cuvinte omenesti, un loc de nedescris.