| LoveToHate a întrebat:

Cum va imaginati raiul?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

"nu vad de ce n-ar exista si in alta parte de cosmos"
Noi aici nu vorbim de univers, de cosmos, evident ca exista aur si in alte locuri de pe Pamant, dar aici vorbim de existenta unei alte realitati. Cosmosul nu are legatura cu raiul, pentru ca raiul nu se afla in cosmos.
intrebarea era cum ne imaginam raiul, eu imi imaginez raiul dintr-o opinie diferita de cea biblica.

37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Raiul este ceea ce ochi de om nu a vazut si la urechile omului nu s-a auzit.Vom umbla pe strazi de aur.

| millyca a răspuns (pentru EmaS):

Face mai multa placere sa umblu pe o strada din Berceni decat mi-ar putea face sa umblu pe "strada de aur", asta daca nu e vreo figura de stil la mijloc.

| Wøodenpints a răspuns (pentru EmaS):

Visul oricărui manelist.

| Inferno a răspuns:

Presupunand ca ar exista raiul:
Raspunsul lui EmaS nu mi se pare unul realist. Ce sa caute aurul in rai si de ce ar avea aceisasi valoare ca pe Pamant?
Daca in rai sunt strazi de aur, atunci inseamna ca raiul e un loc la fel de superficial ca Pamantul, pentru ca intr-un asemenea loc totul ar trebui sa fie egal, sa nu avem grade de comparatie. Din raspunsul lui EmaS se intelege ca raiul contine cam aceleasi materiale ca pe Pamant si au aceiasi valoare cum a estimat-o omul aici.
Legat de raspunsul utilizatoarei Kate13 este unul chiar mai superficial decat cel al doamnei EmaS, nu e de mirare ca a devenit atee, pentru ca raiul este perfectiune. Perfectiunea nu are legatura cu plictiseala si starile de acest gen. Ce sa caute starile trupesti intr-un loc asemeni raiului? Plictiseala este un sentiment atribuit fiintelor materiale in special oamenilor, ori cand ajungi in rai, deja totul se schimba. Tu nu mai esti om, automat se schimba si perspectiva ta despre realitate.
Daca ar exista Raiul, probbil ca nu ar putea fi imaginat si perceput din realitatea noastra. E ca un cum cu 4 dimensiuni, poti macar sa te gandesti cum ar arata asa ceva?

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Dupa cate stiu si navele cosmice (modulele de coborare) sunt acoperite cu o folie de aur. De ce aur, deoarece este indistructibil si totodata FARA valoare in orasele ceresti. Cat despre "plictiseala", habar n-aveti ce activitate dinamica exista in univers, pamantul este o lesinatura fata de ceea ce vor gasi oameni pe noile taramuri. Sa nu uitam ca pamantul, dupa ardere si refacere v-a deveni capitala universului. Ce vor face oamenii, in special vor calatori in tot universul deoarece rolul acestora va fi de ambasadori ai lui Dumnezeu, acestia lL vor reprezenta pe toate planetele locuite, apoi in fiecare sfarsit de saptamana vor veni in capitala pentru a lua parte la masa si sarbatoarea care are loc saptamanal avandu-L pe Dumnezeu drept gazda si iar voi merge in alte locuri si alte planete, isi vor satisface pasiunile nealterate de pacat si aspiratile pe care nu le-au putut avea sau finalizat pe pamantul atat de jinduit de voi. Oameni vor avea fiecare o locuina in capitala universului dar si o casa la "tara" pe care o vor face asa cum isi vor imagina si vor creste tot felul de pomi si plante si se vor bucura de munca lor fara ca nimeni sa nu-i speculeze sau sa profite de ei.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

"Dupa cate stiu si navele cosmice (modulele de coborare) sunt acoperite cu o folie de aur. De ce aur, deoarece este indistructibil si totodata FARA valoare in orasele ceresti. "
Nici n-am ce sa comentez la asta... Imi dai un exemplu de pe Pamant in care aurul este indestructibil, ori noi aici plecam de la premisa ca exista rai, ori raiul este perfectiune, iar perfectiunea este indestructibila ceea ce inseamna ca Raiul este indestructibil. Nu pot exista aceleasi materiale ca pe Pamant este cea mai mare imbecilitate sa ne imaginam Raiul cum este Pamantul, cu campii si rauri, etc.
E ca si cand tu mi-ai spune ca fiinteșe din a 4-a dimensiune sunt cam grase. Asta faci si tu aici.
"Cat despre "plictiseala", habar n-aveti ce activitate dinamica exista in univers, pamantul este o lesinatura fata de ceea ce vor gasi oameni pe noile taramuri."
O alta afirmatie nefondata si desigur putin probabila. Se vede clar indoctrinarea Mass Mediea ce si-a facut efectul.
iti imaginezi raiul ca in filmele SF, in care americanii au o casa plictisitoare, iar in spatele peretilor casei se ascunde un taram plin de distractii, animale ciudate, etc.
"Sa nu uitam ca pamantul, dupa ardere si refacere v-a deveni capitala universului. "
Alt lucru nefondat, probabil este tot unul Biblica. Eu iti spun ca Pamantul dupa ardere se va dezintegra si se va contopii cu Soarele.
Si cand ma gandesc ca inceppusei asa bine, cu importanta aurului in industria spatiala si o termini cu o poveste ilogica.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

DACA privesti din perspectiva TA nu-mi pot creia o opinie, dar DACA privesti din perspectiva crestina tot ce am scris eu CORESPUNDE scrierilor Biblice. Ca o subliniere am sa-ti explic problema aurului, aurul este un material, o substanta creiata, produsa de Dumnezeu asa ca nu vad de ce n-ar exista si in alta parte de cosmos cat despre pamant ai dreptate dar si soarele se v-a dezintegra iar asa cum SCRIE in Biblie Dumnezeu va face un pamant NOU iar de soare nu v-a mai fi nevoie, de ce, poti citi sa afli.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Raiul, iadul nu fac parte din "alte realitati" ci din cea de toate zilele. Nu exista lumi paralele sau "alte realitati", asta apartine SF-ului. Dumnezeu, religia, raiul si iadul (candva in viitor), toate fac parte FIZICA din aceasta lume, alta nu exista.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

"Raiul, iadul nu fac parte din "alte realitati" ci din cea de toate zilele."
Tu vrei sa spui ca raiul si iadul se afla in univers, poate chiar pe o alta planeta si ne asteapta sa le vizitam. Cum poate face parte raiul din realitatea asta, dimensiunea asta, lumea asta? Unde sa s ascunda, din moment ce oamenii de stiinta au reusit sa cartografieze mari zone din univers si au ajuns la concluzia logca ca fenomenele sunt ciclice astfel incat daca aici se formeaza o planeta dintr-o nebuloasa la 100 sau 1000 de ani lumina distanta se produce acelasi fenomen dar cu o alta planeta. Asta inseamna ca pretutindeni in spatiu au loc aceleasi fenomene. nu exista loc si pentru rai.
"...asta apartine SF-ului."
Dupa cum ma asteptam vorbesti in necunostinta de cauza. Din punct de vedere matematic existenta lumilor paralele este dovedita.
Iar cabala, ne invata ca sunt 10 dimensiuni, cea de a 10 fiind chiar Dumnezeul ezoteric, 1 si 0. Perfectiunea.
Iar Kabalah nu vad de ce ar avea mai putina dreptate decat Biblia, avand in vedere ca ambele sunt fara dovezi.
In timp ce Cabala bate campii cu 10 dimensiuni, stiinta demonstrat (matematic) existenta a 11 dimensiuni.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Hei, ai incercat sa citesti TOT mesajul? Ai aici copy & paste din mesajul meu ANTERIOR: "raiul si iadul (candva in viitor), toate fac parte FIZICA din aceasta lume, alta nu exista." Asa ca vorbaria multa, spatiu consuma. Apropos eu cred ca-s vreo 45 de dimensiuni, poti demonstra ca n-am dreptate?

| Inferno a răspuns (pentru danut):

"nu vad de ce n-ar exista si in alta parte de cosmos"
Noi aici nu vorbim de univers, de cosmos, evident ca exista aur si in alte locuri de pe Pamant, dar aici vorbim de existenta unei alte realitati. Cosmosul nu are legatura cu raiul, pentru ca raiul nu se afla in cosmos.
intrebarea era cum ne imaginam raiul, eu imi imaginez raiul dintr-o opinie diferita de cea biblica.

| Polaris a răspuns:

Raiul e locul pe care Tyler Durden-ul din noi l-ar arunca în aer.

| costis a răspuns:

Un loc unde nu s-ar pune intrebari imbecile (poate iti amintesti de cea cu doi caini care faceau sex in fata bisericii si de autoarea ei minunata; bine ca nu facea si ea!).

| LoveToHate explică (pentru costis):

Ce intrebare imbecila am pus? Eu doar v-am povestit ce am vazut.
Am si eu mandria mea.

| Toluk19 a răspuns:

Persoanele care au vazut raiul > Lia Rusu, Ioan Gabor, Gavril Barnutiu, Cristina!
Cum au prezis lumina din rai > Lia Rusu > O culoare alba, alba n-am vazut un alb pe pamint < > Cristina > O lumina foarte foarte pura < Ioan Gabor > Daca am vedea noi lumina cea cu ochii nostri am orbi imediat toti < Gavril Barnutiu > Cum straluceste acolo asa de tare si pot sa privesc limpede <
Toti lau vazut pe Iisus Hristos.

| Toluk19 a răspuns:

Acele persoane care au vazut realitatea Raiului, asteapta cu nerabdare moartea plingind!
Ioan Gabor a spus > Daca nu credeti ce va spun o sa va convingeti in clipa mortii <

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

(1 Corinteni 2:9).
Si cum spunea EmaS, vom umbla pe strazi de aur.
Pace.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu mi-l imaginez.Nu ma intereseaza..de ce sa imi pierd timpul cu lucrul asta? Daca intr-adevar exista, nu as putea schimba/alege nimic.Nu ar avea rost sa-mi formez o parere dinainte. Daca nu exista ar fi doar timp pierdut imaginandu-mi cai verzi pe pereti.

| sabin89 a răspuns:

Mi-l imaginez ca o gradina cu tot felul de pomi placuti la vedere si buni la mancare si cu pomul vietii in mijlocul gradinii.

| thegatekeeper a răspuns:

Sunt atee, insa presupunand ca ar exista asa ceva, mi-l imaginez ca pe un loc plictisitor, destul de pustiu si mult prea linistit.

| Archdaemon a răspuns (pentru thegatekeeper):

Mda,iadul e mai amuzant happy

| RAY a răspuns:

Eu traiesc intro lume nebuna sau rationala?

in lumea mea rationala nu exista rai/iad

| LoveToHate explică (pentru RAY):

Cand pronunti cuvantul "rai" la ce te gandesti?

| RAY a răspuns (pentru LoveToHate):

La imaginatia omului de a vrea o a doua viata mai buna dupa moarte, lucru aparut in multe mitologi

| WR104 a răspuns:

Daca as putea sa-mi imaginez raiul nu ar mai avea niciun farmec.
Nu poti sa-ti imaginezi ceva ce nu a vazut nimeni, poate vrei sa intrebi cum ne-ar placea sa fie raiul pentru fiecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci cand ajung in Rai, intai trec printr-un ritual sa ma spele de pacate

http://adsoftheworld.com/files/images/axe-1.preview.jpg

si Raiul cam asa mi-l imaginez
http://www.atlantis.com/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am încercat până acum să îmi imaginez Raiul, dar mă întreb cum ar suna o piesă symphonic metal cântată de îngeri. thinking

| Silviuloan a răspuns:

Un loc luminat, cu verdeata cu odihna, de unde a fugit toata durerea si intristarea si suspinul, ci viata fara de sfarsit.

| Silviuloan a răspuns:

Biserica nu deosebeste pe cei adormiti de cei vii, ci se roaga pentru tot sufletul, cu scopul de a se mantui toti. Dupa despartirea sufletului de trup - ce se petrece in clipa mortii si urcarea lui catre tronul Ceresc pentru a se uni din nou cu Cel caruia Ii apartine, trupul se asaza in pamantul din care provine - nu inceteaza comunicarea cu cei adormiti dintre noi.
Rugaciunea pentru cei ce au plecat din viata aceasta si se odihnesc trupeste este o stare izvorata din interesul si dragostea noastra pentru ei. Caci o legatura stransa intre mine si cel ce a plecat la Domnul nu poate fi impiedicata de clipa mortii. Legatura mama - fiu, frate - sora, sot - sotie, prieten - iubita sau duhovnic - fiu duhovnicesc nu poate fi invinsa de clipa mortii prin care suntem despartiti trupeste. Ai inteles acum?

| danut a răspuns (pentru Silviuloan):

Iertare Silviuloan dar am si eu cateva nelamuriri din cele scrise de tine: "Biserica nu deosebeste pe cei adormiti de cei vii, ci se roaga pentru tot sufletul, cu scopul de a se mantui toti. Dupa despartirea sufletului de trup - ce se petrece in clipa mortii si urcarea lui catre tronul Ceresc pentru a se uni din nou cu Cel caruia Ii apartine, trupul se asaza in pamantul din care provine - nu inceteaza comunicarea cu cei adormiti dintre noi." 1) Unde scrie asa ceva in singura carte inspirata de Dumnezeu, Biblia? 2)De ce-l mai asteptam pe Hristos sa vina a doua oara (conform Crezului) daca tot suntem DEJA la El? 3) De ce se mai asteapta o REINVIERE asa cum scrie in Crez daca Dumnezeu comunica cu MORT-ul, tu asisderea (Caci o legatura stransa intre mine si cel ce a plecat la Domnul nu poate fi impiedicata de clipa mortii ), nu cumva Crezul nu mai este Crez ci doar asa ceva acolo? Si daca tot s-au reunit Dumnezeu cu Mortul unde se duc cei ce NU se unesc cu Dumnezeu si CAND v-a avea loc si JUDECATA FINALA daca deja mortii au fost JUDECATI?

| danut a răspuns (pentru Silviuloan):

Te asteptam pe tine sa-mi explici aceasta himera, cum se armonizeaza ea cu doctrina, crezul ortodox si nu despre pomenirea mortilor.

| roxaa15 a răspuns:

Eu imi imaginez ca Raiul e un loc de o frumusete pe care aici nu am vazuto.Cu o natura desavarsita perfecta.Acolo unde oameni traiesc impreuna cu animalele in pace, unde nu mai simti nici un fel de sentiment negativ si unde esti cu toti cei dragi tieDoamne ajutane tuturor

| TheTigerX a răspuns:

Strazile de aur de care pomenea EmaS sunt probabil metaforice, nimeni nu a mai fost in Rai pana acum sa ne spuna cum e acolo (poate unii oameni care au fost in moarte clinica, dar si acestia au fost dusi pana la "marginile" Raiului sa le spun asa, si de asemenea, asa cum s-a mai spus, e ceva ce omul cu mintea sa nu poate percepe -ganditi-va ca in Rai o sa-L vedem in toata grandoarea Sa pe Insusi Dumnezeu, Creatorul Universului!

| charonmario a răspuns:

DontGiveUp un baietel de 5 ani a fost in coma mult timp cand si-a revenit a inceput sa spuna ca a fost in Rai a spus exact ce s-a intamplat in timpul operatiei si a descris cu lux de amanunte instrumentele chirurgicale pe care nu avea cum sa le descrie atat de bine a spus lucruri neimaginabile pentru noi oamenii cartea exista poti sa o cumperi se numeste Raiul exista

| дфтф a răspuns:

Raiul sau Gradina Eden, nu poate fi imagina sub orice chip, noi niste pacatosi fara cusur, nici mintea omului celui mai inzestrat nu poate gasi cuvintele potrivite pentru a descrie, imagina raiul.Raiul din spusele bibliei si a apostolilor reprezinta eterna liniste, unde nu va exista boala si tristete, in care Domnul Isus Hristos sade de-a dreapta Tatalui, alaturi de Duhul Sfant.In lumea asta pacatoasa Dumnezeu va gasi 50 de oameni vrednici de a locui si de a exista o eternitate alaturi de Dumnezeu.Raiul este liniste!

| Vesta a răspuns:

Pamintul va fi plin de plante si animale frumoase si bune.Omul va trai vesnic fara sa se inbolnaveasca sau sa sufere.Revelatia 21:4; Psalmul 72:7; Isaia 45:18; Isaia 9:6, 7

| viataesuper a răspuns:

Un loc in care nu exista rautate, un loc pe care noi, oamenii nu il putem percepe, un loc ce nu se poate descrie cu cuvinte omenesti, un loc de nedescris.