| fllu07 a întrebat:

Cum vedeți viitorul?
Cum vedeți viitorul religiei? Ce se va întâmpla cu oamenii religioși?

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Viitorul va fi la fel, credinciosii deoparte, ateii de cealalta. Nu crezi ca lumea asta ar fi mai anosta daca nu ar exista interminabilele discutii intre credinciosi si atei? happy

| fllu07 explică (pentru cristi202):

Da, sa spune că ar fi nițică sare si piper datorită acestor discuții. Dar realitatea din teren arată că ateismul crește simțitor în procente cam peste tot, iar ipocriza religioasă a ajuns la cote nemaiîntâlnite. Așadar e cam greu spre imposibil să sa continue situația in acelasi fel.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Odata cu progresul stiintei si a educatiei, religia va fi lasata usor usor in urma. Asa cum se intampla in statele nordice deja care sunt civilizatiile cele mai avansate din punct de vedere social.

| fllu07 explică (pentru suntserios):

Este adevarat. Acesta este un proces în derulare. Cum crezi ca va fi finalul lui? O lume atee?

| suntserios a răspuns (pentru fllu07):

Nu ma chinui sa imi imaginez. Nu prind eu finalul.
Dar probabil ca da, va fi o lume a tehnologiei nu a imaginatiei.

| cristi202 a răspuns (pentru suntserios):

Asta spunea si Voltaire. El a mers chiar mai departe, a avut curajul sa zica ca in secolul XXI religia nu va mai exista. Stii care e ironia "sortii", eu zic ca a lui Dumnezeu? Locul unde a zis acest lucru e un centru de raspindire a Bibliei, un depozit unde se string Biblii tiparite gata pentru a fi distribuite.

| fllu07 explică (pentru cristi202):

Mai exact, unde e locul ala?

| cristi202 a răspuns (pentru fllu07):

Nu stiu exact, undeva in Paris.

| mentholinks a răspuns:

"Toti veti pieri la fel." I. C. Deci nu prea conteaza pentru cei ce cred in el. Dar cei care cred in adevaratul Dumnezeu stiu ca vor fi mantuiti de acesta.

| aditimus a răspuns:

Cu toate ca omenirea merge in jos unele lucruri o sa ramana in sus.

Roaga-te, e tot ce ne-a ramas.

| fllu07 explică (pentru aditimus):

Cui? Sfinților?

| aditimus a răspuns (pentru fllu07):

Raspunsul il cunosti si singur.

| fllu07 explică (pentru aditimus):

Da. E adevărat. Dar mereu mi-a plăcut să aflu cum gândesc cei cu care interacționez.

| FreddieM a răspuns:

1.Nu putem vedea viitorul.
2.Idem 1
3. Sper ca se vor deștepta în curând.
Cheers

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Unii oameni se vor ruga la Dumenzeu, iar alti oameni nu se vor ruga deloc tinand cu diavolul. De fapt asa a fost, asa este si asa va fi mereu mai mult ca sigur. Unii oameni nici nu cred in existenta lui Dumenzeu, pacat.

| Laura1969 a răspuns:

Lucrurile simple sunt frumoase... happy cele simple și smerite, nu tehnologii avansate și fără de emoții, fără simplitate, fără rușine, fără credința, fără inocenta...