| Dorugar a întrebat:

Cum vi se pare calea catre mantuire recomandata de Biblie?
Una corecta sau una falsa?
Vi se pare normal ca preotii sa ii indeamne pe credinciosii crestini sa incalce Legea lui Dumnezeu pe motivul ca e VECHE si sa ii atraga catre o Lege Noua scrisa de un criminal ca Pavel ajutat de niste sarlatani care aveau puterea sa lucreze cu diavolii? (vezi Luca 9.1. Şi chemând Isus pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii )!
Oare ce valoare morala si mai ales spirituala are o asemenea carte?

6 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

Baga-le si link-ul ala scris de doctori docenti de toata paparuda! happy

| Dorugar explică (pentru martzian):

De ce nu raspunzi la intrebare?
Te simti cumva ranit in aripa, sau recunosti ca esti sah mat?

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

Mai simt ranit - you're right. In gramatica si logica... cu care sunt abuzat. Pentru ca raspunsul la intrebare l-ai primit deja, avand in vedere ca folosesti aceleeasi... (zi-le tu, sa nu fac eu slujba ingrata) happy

PS: Sah-mat se face pe tabla de joc! Tu nu joci... laughing

| Dorugar explică (pentru martzian):

M-as simti si eu ranit, daca tu ai vorbi limba mea materna asa cum vorbesc eu limba ta materna si asta in conditiile in care eu de 25 de ani nu mai locuiesc in Romania.
Sah - Mat?
Sau nu mai jucam ca pina acum?

| FuckTWorld a răspuns:

Niste povesti mitice de fictiune in care Dumnezeu ii cel mai rau personaj din toata fictiunea literara.Biblia este lipsita de orice moralitate si spiritualitatehappy.Nu pot crede in niste povesti mitice, cu zei serpi si toate prostiile si mai o numiti si Cuvantul lui Dumnezeu. Avraam, primul proxenet al umanitatii apare in bibliehappyOmul preferat al lui dumnezeu cel din care "s-au nascut toate semintiile pamantului" era un proxenet! Daca asta ii moralitate dati-mi biblia sa ma sterg cu ea la fund.As putea sa ma lungesc pe mizeria aia de carte ieftina de prostire a oamenilor, 5 ore sa scriu despre ea.Numai bine!

| martzian a răspuns (pentru Dorugar):

Exact, sah-mat. Din fericire ti l-ai dat singur, inca de la primele mutari, atunci cand nu ai inteles ca logica nu are legatura cu limba materna. Ce, nu ai vazut prostii pe site-urile in germana? Te mai si si lauzi cu ei... laughing

Am inteles ca tii cu orice pret sa stie lumea ca ai plecat din tara. Am luat la cunostinta. Te simti mai bine cu tine insuti acum? Iti creste stima de sine? Te face mai om?

Hai sa iti vand un pont: subiectele tale sunt din ce in ce mai neinteresante pentru crestini. De ce? Pentru ca nu sunt incercari inteligente de a stimula o discutie (chiar si de pe pozitii diferite) ci provocari ieftine si de toata jena, la un nivel nu doar suburban dar de speta clasei pregatitoare la care nu s-a gasit invatator (aia din satul unde nu au ajuns nici acum cu electricitatea); prin urmare preda femeia de serviciu. Ati ramas doi trei postaci, comentandu-va singuri postarile, sub mai multe nick-uri. Tu insuti te-ai dat de gol, aseara. Nu am timp de pierdut asa ca ma retrag din fata intelighentiei domniei voastre. Savurez deja momentul in care te vei bucura in mod caraghios ca ai "invins"... happy

PS: Nu mi-am propus sa ti-o retez. Dar nici nu mi-o reprosez.