| timoteidoi a întrebat:

Oare din ce cauza Biblia crestina este o carte pe care NICI Dumnezeu si nici Isus nu o recomanda NICIODATA NIMANUI?

O fi din cauza ca Isus le-a dat evanghelistilor care au scris-o putere si stapanire peste demioni?

"Luca 9.1. Şi chemând Isus pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii!?

44 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ioan 5:39,, Cercetaţi Scripturile, pentru că socotiţi că în ele aveţi viaţa veşnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine. ''

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Toata Scriptura este insuflata de Duhul Sfant.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Aha! Si cu restul Bibliei ce facem? Stii ce spune Apocalipsa 22:19?
Iti spun eu ca sa nu zici ca nu ti-am spus!
,, Şi, dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei prorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieţii şi din cetatea sfântă, scrise în cartea aceasta."

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Fiecare va da socoteala in dreptul sau pentru modul in care isi traieste viata.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Nu am de ce sa fug, pentru ca eu am primit iertarea si mantuirea. ''Unde ma voi ascunde departe de Fata Lui?''

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Oricine se caieste si se intoarce la Dumnezeu se pocaieste si paraseste pacatul, primeste mantuirea.,, Domnul Iisus Hristos a proclamat: "Eu le dau viaţa vecinică, în veac nu vor pieri, şi nimeni nu le va smulge din mâna Mea. Tatăl Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decât toţi; şi nimeni nu le poate smulge din mâna Tatălui Meu" (Ioan 10:28-29). Atât Iisus cât şi Tatăl ne-au prins strâns în mâinile lor. Cine ar putea să ne separe din mâna Tatălui şi a Fiului?

Efeseni 4:30 ne spune că credincioşii sunt "pecetluiţi pentru ziua răscumpărării". Dacă credincioşii nu ar avea siguranţa mântuirii, pecetluirea nu ar putea fi păstrată pentru ziua răscumpărării, ci numai până la ziua păcatului, a apostaziei şi a absenţei credinţei. Ioan 3:15-16 arată că oricine crede în Iisus Hristos va "avea viaţa veşnică". Dacă unei persoane i s-a promis viaţa veşnică, însă după aceea i se ia înapoi, înseamnă că încă de la început nu era vorba despre ceva "veşnic". Dacă siguranţa mântuirii pentru veşnicie nu este adevărată, promisiunile din Biblie în ce priveşte viaţa veşnică ar fi eronate.

Cel mai puternic argument în ceea ce priveşte siguranţa mântuirii se găseşte în Romani 8:38-39: "Căci sunt bine încredinţat că nici moartea, nici viaţa, nici îngerii, nici stăpânirile, nici puterile, nici lucrurile de acum, nici cele viitoare, nici înălţimea, nici adâncimea, nici o altă făptură, nu vor fi în stare să ne despartă de dragostea lui Dumnezeu, care este în Isus Hristos, Domnul nostru." Siguranţa mântuirii pentru eternitate este bazată pe dragostea lui Dumnezeu pentru aceia pe care El i-a răscumpărat. Siguranţa mântuirii noastre este plătită de Hristos, promisă de Tatăl şi pecetluită de Duhul Sfânt.''

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

El m-a rascumparat cu sangele Lui sfant.

| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Tu esti orb d.p.d.vedere spiritual.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Biblia este la fel de actuala ca si acum 2000 de ani. Au fost oameni buni cu frica de Dumnezeu si sunt inca. Au fost oameni rai care practicau pacatul sunt si astazi oameni care hulesc pe Dumnezeu si inverseaza ordinea prioritatilor pun pacatul la loc de cinste.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Sigur ca Da! Exista multe profetii care vorbesc despre venirea Domnului Isus. Si chiar Dumnezeu spune despre Domnul Isus: ''Acesta este Fiul Meu in care imi gasesc placerea.''

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Eu ma intreb ce o sa te faci tu care ai propovaduit minciuni si ai adus blasfemie lui Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Isus este Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin El.Nu este alt nume sub soare in care sa capeti mantuirea.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Domnul Isus a zidit Biserica Lui si portile mortii nu o vor birui.„Tu eşti Petru, şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea, şi porţile Locuinţei morţilor nu o vor putea birui." (Matei 16:18)

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Sunt multe surse dar una singura este adevarata. Cuvantul Tau este Adevarul. Hristos in noi nadejdea slavei.Semanati potrivit cu neprihanirea si veti secera potrivit cu indurarea.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Vorbeste gura fara tine. Hristos elibereaza de cel rau. El are autoritate asupra celui rau.,, Când a văzut pe Isus de departe, a alergat, I s-a închinat
7 şi a strigat cu glas tare: „Ce am eu a face cu Tine, Isuse, Fiul Dumnezeului celui Preaînalt? Te jur în Numele lui Dumnezeu, să nu mă chinuieşti!"
8 Căci Isus îi zicea: „Duh necurat, ieşi afară din omul acesta!"
9 „Care-ţi este numele?", l-a întrebat Isus. „Numele meu este „legiune", a răspuns el, „pentru că suntem mulţi."
10 Şi Îl ruga stăruitor să nu-i trimită afară din ţinutul acela. ''

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Pe vremea lui Iisus Noul Testament încă nu era scris dar Iisus a prevestit că întâmplările din viața Lui vor ajunge la cunoștința întregii lumi.-Când i se toarnă mir pe picioare de exemplu, El spune-Adevărat vă spun că oriunde va fi propovăduită Evanghelia aceasta, în toată lumea, se va spune și ce a făcut femeia aceasta, spre pomenirea ei.(Matei 26-13).

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din noul testament ceia ce are relevanta crestinismul e doar cele 4 evanghelii, restul a fost schimbat mult de Pavel.

Răspuns utilizator avertizat