| arminius a întrebat:

Oare din ce cauza Dumnezeu nu ne cere sa citim Biblia, dar ne invata in Deuternom 13.1 sa-l respingem pe cei ca Isus si sa-i ucidem pe cei care i-l asculta?
O fi din cauza ca stia ca Isus lucra cu puterile Diavolului si ca Biblia a fost scrisa de apostolii sai care lucrau cu aceleasi puteri?
Luca 9.1. Şi chemând Isus pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii!

Credeti ca acest pasaj din Biblie se refera la un alt Isus si la alti Apostoli care au scris o alta Biblie?

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu,credem ca aceasta Biblie este Cuvantul lui Dumnezeu si apostolii sunt cei originali.

| EmaS a răspuns:

Cum sa nu, El ne indeamna sa cercetam Scripturile socotind ca in ele gasim viata vesnica.

| Allrc24 a răspuns:

Evreule..cand te vei invata minte... INAPOI IN ISRAEL

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că în Duternonom se face referire la evreii care erau încă expuşi riscului de a cădea sub influenţa credinţelor politeiste din Egipt. Iisus Hristos este proorocit în multe versete din Vechiul Testament.
Iar în Luca 9.1 Iisus Hristos îi binecuvântează pe apostoli cu daruri tămăduitoare nu cu putere demonică.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru navarre):

Eu îţi spun să mai citeşti odată "încă expuşi riscului de a cădea în politeism
adică, de a reveni la politeism.

| arminius explică (pentru anonim_4396):

1)Evident ca s-a facut referire la riscul de a-l crede pe Isus ca fiind Dumnezeu, si prin aceasta tocmai la politeismul de care zici tu!
2) In niciun verset din nicio Biblie nu este prorocita nasterea lui Dumnezeu Fiul, ci doar venirea lui Simon Bar Kochba care era messia evreilor!
3) Interesant mod de a binecuvanta cu puteri daruind puterile demonilor!
De ce nu a "binecuvantat" daruind puterea lui Dumnzeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru arminius):

1.Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar obârşia Lui este dintru început, din zilele veşniciei." (Miheia 5:1) Kochba s-a născut în Betheleem?
Nu avea cum să se refere la riscul de a crede în Iisus deoarece evreii nici nu se aşezaseră pe pământul Israelului, pentru a primi proorociile cele noi despre Mântuitor care au venit mai târziu după ce s-au aşezat în Israel nu atunci când erau rătăcitori. Se referea strict la realitatea Antichităţii talionice, când evreii erau încă sub influenţele politeiste.
3 Kochba este din seminţia lui Hilel, Mântuitorul Hristos este din seminţia lui David aşa cum a proorocit Isaia :
"13 Şi a zis Isaia: "Ascultaţi voi cei din casa lui David! Nu vă ajunge să obosiţi pe oameni, de veniţi să obosiţi şi pe Dumnezeul meu?
14.Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată, Fecioara va lua în pântece şi va naşte fiu şi vor chema numele lui Emanuel." (Isaia cap.7: 13-14)
3. Puterea lui Dumnezeu este tămăduitoare pentru suflet şi trup în Luca 9 se face clar referire că le-a dat putere să scoată demonii că să vindece sufletele. Dar tu extragi din context numai ce îţi convine.
"1.Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii şi să vindece bolile.
2.Şi i-a trimis să propovăduiască împărăţia lui Dumnezeu şi să vindece pe cei bolnavi." (Luca 9: 1-2)
Să VINDECE nu să ia în stăpânire!

| arminius explică (pentru anonim_4396):

1) Deci ii negi calitatea de messiah lui Bar Kochba si i-o atribui lui Isus?
OK, dar asta nici pe departe nu inseamna ca Isus este un Dumnezeu ci un alt om ca si Bar Kocba!
Miliarde de fecioare au nascut fii si multi dintre acesti fii s-au numit Emanuel, dar NICIUN Emanuel nu este DUMNEZEU, pentru ca Dumnezeu este YAHWE!
3)Pentru a tamadui oamenii Isus putea sa le deie ucenicilor sai duhul sfant al; tamaduirii si nu puterile demonilor!
4 Si sa vindece, dar sa si sa aiba putere si sa stapaneasca peste acei demoni, cam tot asa cum Aladin avea putere si stapanea peste duhul din lampa sa!
Nu le mai imbarliga intru minciuni pentru ca textele sunt foarte clare si nu lasa loc de imbarligari mincinoase!

| anonim_4396 a răspuns (pentru arminius):

Tu răstălmăceşti Biblia după cum îţi convine proorociile sunt clare.
Emanuel înseamnă "Dumnezeu este cu noi" şi faptul că vine din seminţia lui David este destul de clar cine e Mântuitorul, care este fiul lui Dumnezeu în care Harul Sfânt lucrează.
Ce treabă are Aladin cu Biblia?
Tocmai putere tămăduitoare de la Harul Sfânt le-a dat.
Hristos a proorocit robia între neamuri străine a poporului evreu.
"Şi ieşind Iisus din templu, S-a dus şi s-au apropiat de el ucenicii Lui, ca să-I arate clădirile templului.
2. Iar El, răspunzând, le-a zis: Vedeţi toate acestea? Adevărat grăiesc vouă: Nu va rămâne aici piatră pe piatră, care să nu se risipească." (Matei cap 24, 1-2)
Bar Kochba a desăvârşit dezastrul, după revolta lui romanii au arat Ierusalimul cu plugul iar pe evrei i-au împrăştiat în tot imperiul împlinindu-se proorocia Mântuitorului.
Nu neg că lucrarea aceasta nu face parte din planul divin al Lui Dumnezeu cu poporul evreu.
În ce mă priveşte discuţia se opreşte aici chiar nu am vrut să jignesc pe nimeni şi să continuăm să ne insultăm chiar nu are rost.

| arminius explică (pentru anonim_4396):

1) Emanuel inseamna ca Dumnezeu e cu noi, si exact asa este Dumnezeu este intotdeauna cu noi dar nu e vorba de Christos ci de Dumnezeul lui Abraham si Moise!
2 De ce numeste duhul sfant drept "putere si stapanire vpeste demoni"?
L-o fi lovit amnezia si a avut un black out de s-a exprimat asa de sincer?
Dezastrul lui Bar Kochba este un nimic fata de dezastrul pe care l-a adus Christos si biserica lui asupra Europei timp de peste 2000 de ani fara incetare!
Tu poti sa te opresti cand vrei ca eu ma adresez tie doar ca sa ma citeasca altii!
Cu voi crestinii este mai mult Diavolul pentru ca interpretati mincinos un text care nu va este adresat voua crestinilor ci celor care urmeaza religia lui Moise!, asa ca textul cu prorocii oricat v-ati stradui sa-l intrepretati "crestineste" tot minciuna ramane pentru ca prorocirile nu se refera la crestini ci la poprul evreu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru arminius):

Ştii ce? Eu NU judec poporul lui Dumnezeu. Drept este Cuvântul lui Dumnezeu! Domnul Dumnezeu ne va răsplăti fiecăruia după Adevăr!

| DAVID_6313 a răspuns:

Soimos,biluta,arminius, lupul isi schimba parul dar naravul ba. rolling on the floor

| Allrc24 a răspuns (pentru DAVID_6313):

Ai uitat de iezuiti. e jalnic evreul asta... mi se face sila de gogomaniile care le debiteaza

| DAVID_6313 a răspuns (pentru Allrc24):

Uitasem si de iezuitul ala afon.

| arminius explică (pentru Allrc24):

Nici nu ma mir, sila de adevar au toti sarlatanii si excrocii!