| reihiuke a întrebat:

Cunoaste cineva pocaiti in Germania, germani? Vreau o impresie despre ei. Am impresia ca nu sunt la fel ca ai nostri

Răspuns Câştigător
| ksaoswh a răspuns:

Da cunosc. Depinde acum si de persoana, dar nu sunt prea diferiti de ai nostiri. big grin Sunt de treaba, sunt politicosi si se comporta normal. Acum nu prea pot face o comparatie avand in vedere ca cunosc si am intalnit multi pocaiti din Romania. Fiecare era diferit. In general am observat ca majoritatea pocaitilor si din Romania si din Germania se comporta normal. Daca ii vezi nici nu spui ca sunt pocaitii. Acum depinde si de ce educatie le-a fost data.

13 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Eu am cunoscut, chiar in familie, deci le stiu mentalitatea. Sunt la fel de inapoiati mental.Singura deosebire este cea care exista intre cersetorul roman rom si cersetorul german (daca exista si la ei -dintre drogati).

| VelaJohnny a răspuns:

laughing nemtii in general sunt mai civilizati si respectuosi decat romaniiwinking si pocainta nu inseamna un cult. Pocait poti fi la orice religie/cult.

| reihiuke explică (pentru VelaJohnny):

Incearca sa vezi nuanta intrebarii. Ti.am dat add. Nu iti pot trimite mesaj pe fb
Ma interesa implicarea spirituala la ei

| VelaJohnny a răspuns (pentru reihiuke):

La care dintre ei? Pocaiti sunt si ortodoxii (unii) si adventistii, penticostalii, baptistii etc.

| reihiuke explică (pentru VelaJohnny):

Toti in afara de catolici si ortodocsi. sunt mai multi evanghelici pe aici

| VelaJohnny a răspuns (pentru reihiuke):

Mă, eu numai cu martorii si catolicii am avut contact, si in Austria (tot Deutschland laughing ) Acolo am mers prima data la o intrunire a lor. Am fost intampinat cu caldura acolo, atmosfera placuta, si asa la destinderi, fotbal sau ceva, de treaba, politicosi, o impresie buna. Nemtii in general is educati frumos. La congresele lor ei intre ei, cei participanti, sunt foarte amabili, aduc gustari de acasa si in pauza le dau si altora, sau la plecare se saluta, chiar daca nu se cunosc si se intalnesc prima data, sunt foarte pasnici laughing Bun, aceeasi atmosfera predomina si in Romania, acest cult inca de la inceput mi-a lasat o impresie tare faina, diferita fata de ce eram obisnuit sa vad la alte intruniri crestine. Colaboreaza intre ei, se ajuta reciproc...bun simt ca ii laud cam mult dar te poti convinge singur laughing

| reihiuke explică (pentru VelaJohnny):

Cunosti pe cimeva prin Germania?

| VelaJohnny a răspuns (pentru reihiuke):

Personal pe cineva de acolo nu cunosc, doar ortodoxi.

| reihiuke explică (pentru VelaJohnny):

Na, atunci nu primesti funda laughing

| VelaJohnny a răspuns (pentru reihiuke):

*sad face* laughing

| reihiuke explică (pentru VelaJohnny):

Ia. ce am gasit la voi pe site laughing Ioan 14:28. am argumente acu

| VelaJohnny a răspuns (pentru reihiuke):

Ioan 14:28? Ce argument?

| AZŞeEduardAZŞBorta a răspuns (pentru VelaJohnny):

Fix asa suntem si noi Adventistii!