| kissterie a întrebat:

Curand am auzit-o pe profa de religie spunand o "poveste" din biblie si suna cam asa:
[...]Dumnezeu i-a luat sotia, casa, copii, i-a dat o boala grea. Oamenii ii spuneau: Uite ce iti face Dumnezeu. De ce mai crezi in el daca iti face atata rau?
Omul de fiecare data cand era intrebat spunea ca Dumnezeu chiar daca i-a luat totul el tot crede in Divinitate, ca Dumnezeu ii va da mult mai mult.

Intrebarea mea este:
-ce ti-ar putea da mai mult decat sotia, copii?
pentru mine familia este cel mai important lucru si nu poate fii inlocuit cu nimeni si nimic.
De ce omul acela a trebuit sa indure atatea, pentru ce? Oamenii pe care ii iubea nu mai existau. Ce ii putea Dumnezeu oferi mai mult? Ce este mai valoros decat ei?
Nu tot El spunea ca familia este sfanta etc?
Nu stiu ce sa zic... mie nu mi se pare tocmai corect...

19 răspunsuri:
| anonim4565 a răspuns:

Cred ca te referi la iov.
Ce ii putea oferi Dz mai mult?! Viata vesnica in rai (poate cu fam.lui ca nu stiu cum au trait cei din familie).
Dar si averea lui s-a dublat.Nu uita ca Iov a fost laudat de Dumnezeu si asta e un mare har.
Apropo nu Dz i-a facut aceste lucruri ci Satana ca sa stii si tu.Satana a venit la Dz, i s-a inchinat si i-a spus sa-l lase sa faca cu Iov ce vroia dar sa nu-i ia viata, si Dz a lasat aceasta incercare dar nu uita ca satan a facut tot.

| kissterie explică (pentru anonim4565):

Exact. imi cer scuze pentru eroarea facuta de mine. Ai dreptate Ty1. Imi aduc aminte acum:
Dumnezeu i-a spus Satanei sa ii faca orice, dar sa il lase in viata. Ms Ty1.happy Si totusi... tot nu sunt de acord. Familia tot e cea mai importanta si nu poate fii inlocuita cu o avere si cu nimic altceva.

| anonim4565 a răspuns (pentru kissterie):

Deci da familia familia e pe locul 2 la importanta.Pe primul loc e Dumnezeu.Si nu poate fi inlocuita de avere.Dar uite cum la mai binecuvantat Dumnezeu dupa aceea:

10 Domnul a adus pe Iov iarăşi în starea lui de la început, după ce s-a rugat Iov pentru prietenii săi. Şi Domnul i-a dat înapoi îndoit decât tot ce avusese.
Ps 14.7; Ps 126.1; Isa 40.2;
11 Fraţii, surorile şi vechii prieteni ai lui Iov au venit toţi să-l vadă şi au mâncat cu el în casă. L-au plâns şi l-au mângâiat pentru toate nenorocirile pe care le trimisese Domnul peste el, şi fiecare i-a dat un chesita şi un inel de aur.
Iov 19.13;
12 În cei din urmă ani ai săi, Iov a primit de la Domnul mai multe binecuvântări decât primise în cei dintâi. A avut paisprezece mii de oi, şase mii de cămile, o mie de perechi de boi şi o mie de măgăriţe.
Iov 8.7; Iac 5.11; Iov 1.3;
13 A avut şapte fii şi trei fete;
Iov 1.2;
14 celei dintâi i-a pus numele Iemima, celei de-a doua Cheţia şi celei de-a treia Cheren-Hapuc.
15 În toată ţara nu erau femei aşa de frumoase ca fetele lui Iov. Tatăl lor le-a dat o parte de moştenire printre fraţii lor.
16 Iov a mai trăit după aceea o sută patruzeci de ani şi a văzut pe fiii săi şi pe fiii fiilor săi până la al patrulea neam.
Iov 5.26; Prov 3.16;
17 Şi Iov a murit bătrân şi sătul de zile.
apropo npk

| GeosBIOS a răspuns:

Mantuirea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da familia e importanta de aia isus spune sa te desparti de ai tai daca vrei sa ma urmezi

| kissterie explică (pentru anonim_4396):

Mai am o intrebare si sper sa raspundeti:
Iluministii spuneau ca singura datorie a omului este sa fie fericit, ceea ce se opune docmelor bisericesti care spun ca viata pamanteana este doar o trece catre viata vesnica si aici trebuie sa faci ce e bine pentru a avea fericire eterna pe lumea cealalta.
Voi ce credeti? Cu cine sunteti de acord?

| anonim_4396 a răspuns (pentru kissterie):

Eu cred ca fericirea nu exista este doar o iluzie, suferinta defineste viata nu fericirea, eu nu cred in viata de dupa sunt ateu

| kissterie explică (pentru anonim_4396):

Fericirea exista. Dumnezeu iti da tot ce e bun si tu trebuie sa il mentii sau sa il faci mai bun. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru kissterie):

Ce e fericirea pentru tine?

| kissterie explică (pentru anonim_4396):

Fericirea consta in persoanele iubite, in gandirea ta. Eu ma simt fericita atunci cand sunt cu familia, cu iubitul meu, cand glumim, ne simtim bine si nimic altceva nu conteaza. Sa stii ca fericirea ti-o construiesti singur si prin ganduri. Difera de la o persoana la alta.
Cu ajutorul gandurilor, constiintei iti "dictezi" starea. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru kissterie):

E ceva divin in povestea ta? aia i o stare de bine, o stare de normalitate

| kissterie explică (pentru anonim_4396):

Pe mine ma face fericita.
Daca pentru tine Dumnezeu, fericirea si tot ce tine de lucrurile bune nu exista este strict problema ta.
Parerea mea este ca ar trebui sa fii mai putin negativist pentru ca oamenii ca tine pierd multe parti frumoase ale vietii fara sa isi dea seama, iar apoi se intreaba "de ce traiesc?"

| anonim_4396 a răspuns (pentru kissterie):

Gandesc pozitiv dar sunt septic, fericirea exista putina da exista, sunt fericit cand reusesc ce imi propun

| kissterie explică (pentru anonim_4396):

Se spune sceptic, in primul rand.
In al doilea rand fericirea nu se cantareste, fericirea este un sentiment pe care ti-l provoci prin faptele pe care le faci si multe alte chestii. Sa stii ca viata buna sau rea ti-o faci singur.
Acum... nu are rost sa intram in alte subiecte de discutie.

| Artemis94 a răspuns:

Ba da familia este sfanta. Cred ca omul acela se referea la viata de dupa moarte. Sau cine stie cat alte lucruri care exista doar ca noi nu suntem suficient de credinciosi sa le intelegem sau pur si simplu nu ne este dat sa le intelegem

Deasemenea iti pot spune ca Dumnezeu a zis ca daca oameni ar avea credinta cat un fir de neghina ar putea muta munti din loc. Iti dai seama cat de necredinciosi suntem?

| kissterie explică (pentru Artemis94):

Nu stiu ce sa spun despre asta. Exista multe povestioare din acestea pe care profesoara ni le spune, iar pe mine unele chiar ma intriga. Sunt de neinteles si stupide. Iertati-ma daca spun prostii, dar asta e parerea mea. Cred in Dumnezeu, nu spun ca nu, dar zic de povestile astea... pur si simplu unele ma lasa cu gura cascata pentru ca Biblia, preotii etc. nu ni-l arata pe Dumnezeu cum ni-l arata aceste povesti.
Uite chiar mi-am mai adus aminte de un pasaj din Biblie spus tot de profa si spunea ca lenea si poftitul (atunci cand ai pofta de ceva, de un dulce, un acru etc.) sunt pacate strigatoare la cer.

| otilikapostolik a răspuns:

Dumnezeu voia sa vada daca crede cu adevarat in el si la lasat sa faca ce vrea cu el pe diavol numai de sufketul sau sa nu se atinga si daca ascultai bine povestea zicea ca el nu credea ca ii va da mai mult ci spunea domnul a dat, domnul a luat, dar dumnezeu vazand credinta sa i-a dat alta sotie alti copii si mai multe bogatii dar ce, totusi... Sotia si copii ce i-a omorat asa pentru credinta sa ce ei nu aveu viata, adica iti dai seama din asta cum dumnezeu de fapt iubeste numai barbati pentru ca si el e barbat, nu e logic, deci noi femeile suntem niste presuri cica noi vom fi stapanite de barbat (da... Din parti )

| Larisa123 a răspuns:

Cred ca mai valoros ar fi daca ar fi sanatoasa familia! Ca degeaba ai familie daca nu ii poti vedea fericiti

| LalaBandGirl a răspuns:

Nimic nu i-ar putea da mai mult k o familie. App vz ca nu prea te-ai exprimat corect la intrebare si poate din accest motiv nu ti-au raspuns ceilalti. Rescri-o corect si poate ti se va raspunde...happy