| dragos38 a întrebat:

D-zeu-,sf.Duh si I.H. sunt, impartasesc aceeasi substanta,natura, deci este unul si aceeasi persoana, deci nu exsta sa nu stie stanga ce face dreapta/si totusi in biblie se spune ca nici hristos, nici ingerii, nu stiu cand va veni sfarsitul lumi/doar d-zeu stie.deci nici duhul lui d-zeu, nici hristos habar n-au cand vine sf.lumii, desi toti 3 sunt alcatuiti din aceeasi substanta/nu vi se pare o contradictie/

69 răspunsuri:
| dragos38 explică (pentru dragos38):

Biblia ne invata ca tatal este dumnezeu, ca isus este dumnezu, ca duhul sf.este tot dumnezeu, deci este una si acesi persoana/cand vine vb de sf.lumii o parte componenta care face parte din dumnnezeu nu mai stie/eii, adica cei care au inventat religia iudeo-crestina ne spun ca de fapt acest fragment legat de trinitate nu poate fi inteles de mintea umana/e si normal pentru ca e lipsa totala de logica/ 1+1=2 tatal(dumnezu)stie care va fi rezultatul, isus(tot d-zeu) si duhul sf.tot d-zeu. nu stiu rezultatul deci total lipsa de logica/daca toti 3 reprezinta aceeasi persoana ca si cum X-ulescu se divide in 3 de fapt tot el este(alcatuit din aceeasi substanta) si pe unul dintre ei il intrebi cand vine sfarsitul lumii ca ne tot ameninti cu el/el zice nu stiu doar tatal stie adica cealalta parte care s-a divizat din el/totala lipsa de logica/e ca si cum o creatura mitologica uriasa cu 5 capete apare pe pamant si la un moment dat incep sa se intrebe intre ei primul il intreaba pe al doilea acesta este pamantul, al doilea zice nu stiu, intraba-l pe cel de al treilea si nici asta nu stie, si tot asa pana cand dintre cele 5 capete unul dintre ele stie dar nu vre sa zica/un S.F total cele 5 capete fac parte dintr-un singur organism traind intr-o perfecta aromonie si coordonare dar culmea la un moment dat din cele 5 capeste care sunt intr-o perfecta coordonare si armonie nu stiu pe ce planeta au aterizat doar unul singur stie si nu vrea sa spuna/

| dragos38 explică (pentru milan9):

Bun,d-zeu s-a intruchipat sub forma de om cu fire umana temporar de fapt tot d-zeu era nu?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

PRIMUL MOMENT ÎN ISTORIA OMENIRII când învăţătura biblică despre cele TREI IPOSTASURI (Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt) a fost pusa la indoiala a fost de abia în secolul IV, nu cum susţine o sectantă necreştină de p-aici...

În 325, la "Sinodul ecumenic de la Niceea" nu s-au adăugat învăţături noi, ci doar s-au confirmat cele care deja existau.
Dacă s-a ajuns să se discute atunci problema, dacă a existat UNANIMITATE într-o chestiune FUNDAMENTALĂ pentru creştinism, acest lucru nu poate să arate decât faptul că învăţătura despre cele trei Ipostasuri confirmate de Biblie (Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt) A FOST CUNOSCUTĂ DE LA ÎNCEPUT, fără să existe nci un dubiu până atunci!

Dacă ne-am imagina situaţia în care creştinătatea nu ar fi avut habar de asta, cum ar fi acceptat 318 episcopi ce erau trecuţi deja prin torturi şi persecuţii, cum ar fi acceptat zic, un adaos cu totul nou care le-ar fi schimbat credinţa? Dar nu s-a întâmplat acest lucru! Treimea de Persoane era cunoscută în Creştinătate de vreo 300 de ani deja!

O DOVADĂ în plus: chiar din acest motiv s-a întrunit sinodul, pentru că Arie a "ieşit din rând" cu erezia lui, adică a contrazis tocmai un adevăr despre TREIME: divinitatea Fiului – a doua Persoană din Treime!

Treimea nu a fost descoperită la Niceea! Nu s-a făcut atunci marea descoperire de a se putea număra până la trei cele trei Persoane care fuseseră deja enumerate de Biblie în variate situaţii!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cum se intelege oare modul în care Dumnezeu I s-a arătat lui Avraam la stejarul Mamvri prin fizionomia distinct a TREI ÎNGERI (sugestie a Sfintei Treimi)?
Este oare un lucru pe care un anumit cult I l-a stabilit lui Dumnezeu a fi imposibil?

Dumnezeu I s-a aratat lui Avraam la stejarul Mamvri prin fizionomia distincta a TREI ÎNGERI (sugestie a Sfintei Treimi) care i s-au adresat in mod diferit lui Avraam.

| dragos38 explică (pentru milan9):

Am inteles deci, d-zeu s-a coborat pe pamant lund infatisare umana, si fire umana tot odata.dar asta temporar/urmand ca dupa aceea sa se urce la ceruri pentru ca acolo este lacasul lui, nu?

| dragos38 explică (pentru iurii75):

Iurii75 intrebarea era daca nu ti se pare o contradictie, in ceea ce priveste sfarsitul lumii, in care isus care este de fapt tot d-zeu coborat pe pamant, este intrebat cand vine sf.lumii el zice nimeni nu stie, doar tatal/ o lipsa de logica mai mare ca asta, ce mai vrei?

| dragos38 explică (pentru milan9):

Da sau nu?

| dragos38 explică:

Milan9,amandoi facem parte din secta mondiala crestina ortodoxa, altii sunt crestini baptisti, sau fac parte din organizatia religioasa crestina Martorii lui Iehova, vad ca nu ai fost instare sa-mi raspunzi la intrebarea cu trinitatea daca isus, este tot d-zeu divizat in 3, in momentul in care a fost intrebat cand vine sf.lumii el a zis nu stiu doar tatal stie, ciudat, care tatal din ceruri? daca isus era tocmai dumnezeu? nu-mi mai insira texte de 1 km preluate din Biblie ca daca e sa fac o analiza a mesajelor pe care le scrii acolo o sa-ti gasesc o sumedenie de contradictii.dar nu mi-am propus sa fac analiza aceasta/ din toate raspunsuriile nici unul este logic doar texte ca papagali in afara de sublime89 care si-a dat seama de contradictile din fraza respectiva

| iurii75 a răspuns (pentru dragos38):

Nu este o contradicţie deoarece trinitatea, trei în unu, toţi eterni şi egali - nu este biblică. În articolul pe care ţi l-am prezentat, mai pe la mijloc, este şi întrebarea pusă de tine cu privire la cine ştie şi cine nu. Cât despre originile trinităţii şi că sânt anterioare creştinismului am înţeles că cunoşti.

| dragos38 explică (pentru iurii75):

Iurii75 tu faci parte din secta crestina martorii lui Iehova? caci astia intrerpreteza biblia dupa cum vor ei/le sucesc le rasucesc pentru a cade in picioare tot asa cum vor muschiilor lor/nu zici nimic nou/si voi negati trinitatea scrisa in biblie dandu-i de fapt alta interpretare, da m-am prins.I.H este dumnezeu la fel si sf.duh deci d-zeu sa divizat in 3 indiferent pe care l-ai fi intrebat trebuia sa iti raspunda cand vine sf.lumii/dar tembelii cei care au scrii aceasta fraza se pare ca sau incorcat in propile contradictii, cum se intampla de obicei cand inepi sa spui minciuni la un moment dat te incurci in proprile minciuni/

| iurii75 a răspuns (pentru dragos38):

thinking Succes mai departe. confused

| Liberingandire a răspuns:

E o TEORIE ILOGICĂ!
Aceste 3,, persoane'' sunt foarte secretoase cu ele insele!? cum adica fiul nu stie ce face tatal? pai parca sunt una si aceeasi? sau hai sa o dăm,,cotită''! Si cand a murit,Iisus l-a intrebat pe ELI ( zeu babilonian ) de ce l-a părasit? Păi cum? nu stiau unul de altul? Aberatii,dogme, teorii, povesti, snoave jidanesti, toate copiate de la alte popoare dinainntea lor!

| milan9 a răspuns:

Revelaţia prezintă clar în egală măsură şi trinitatea dar şi Unitatea: Trinitatea Ipostasurilor într-o UNITATE desăvârşită a Aceleiaşi FIRI sau NATURI divine. În cadrul divinităţii se păstrează o Unitate absolută...

De unde oare pretenţia de a-L încadra pe Dumnezeu în tiparul îngust (în comparaţie cu taina Divinităţii) al cunoaşterii umane?

Poate ajunge omul să-I explice lui Dumnezeu ce poate să facă şi ce nu?
Este corect ca omul să ajungă să impună divinităţii limite pentru puterea sau Misterului inefabil al acesteia, doar pentru că el, omul, nu a cunoscut în laboratorul acele taine?

| milan9 a răspuns:

Dacă până şi în privinta lucrurilor materiale, finite şi limitate, este totuşi posibil a se găsi un numitor comun perfect pentru trei realitati, un "3 în 1" perfect, ATUNCI, CU ATÂT MAI MULT este LA DUMNEZEU posibil acest lucru! happy

Dacă nu ştim mai nimic despre "natura" entităţii spirituale, a oricărei entităţi spirituale, atunci de ce s-ar grabi cineva să nege sau să supună creştinismul în faţa unor şabloane înguste, limitări rigide, care ţin strict de materie…?

Dacă "Unitatea în trinitate", un "3 in 1" pefect, este posibil şi iîn cadrul materiei, ATUNCI, cu atât mai mult este posibil acest lucru în cadrul NATURII SPIRITUALE (ce nu se supune limitărilor cunoscute de noi).

| milan9 a răspuns:

Iată exemplul din lumea materială, "fizica":
Pentru o palidă exemplificare am putea să ne imaginăm trei lumânări distincte aprinse, care stau foarte apropiate una de cealaltă.
La un moment dat apropiindu-se la maxim, ele se comportă ca şi o singură lumânare mai mare, în cadrul căreia este imposibil stabileşti unde este delimitarea celor trei flăcări iniţiale corespunzătoare celor trei lumânări, sub aspect energetic, caloric, sau al radiaţiei de lumină.

Flacăra unică formată reprezintă pentru cele trei lumânări "un punct" de unitate perfectă.

| Liberingandire a răspuns (pentru milan9):

Divinitatea universului ( nu YAHWE tribal iudaic ) nu poate fi comparat cu absurditati descrise de genul,,trei lumânari''. Acestea sunt limitari si dogme inventate de niste popi antici,niste scribi care au copiat alte culturi din inaintea lor,si au scris niste snoave cu diferiti zei tribali iudaici ( Yahwe,Adonai,Sabaoth,Elohim,ElShadai,Eli,etc.) pe care i-au transformat intr-unul singur. Numai ca cei cu capul pe umeri sunt capabili sa,,vada''aceasta aberatie,pa cand cei indoctrinati si cu creierele spălate,niciodata nu vor,,vedea''adevarul,fiind stapaniti de frica dogmatica, deoarece cei care nu cred ( chiar daca este ilogic ) sunt pedepsiti de zeul lor pedepsitor, gelos, intrigant, instigator la crime! FRICA este cel mai bun instrument de manipulate a prostimii!

| milan9 a răspuns (pentru Liberingandire):

Sigur ca materia nu poate urma modelul DIVINITĂŢII. De ce a rexista oare pretenţia de a găsi ceva similar în natură doar pentru a-L crede pe Dumnezeu pe cuvânt?
Putem supune verificării experimentale orice informaţie revelată? Nu.
De aceea am spus ca este doar o "palida" comparatie...

| milan9 a răspuns:

Si totusi, daca pana si in lumea limitata, materiala se poate intalni un "3 in 1" perfect, atunci cu atat mai mult in lumea ce transcede orice pretentie de cunoastere umana... happy

O FLACĂRĂ INDELIMITABILĂ poate fi alimentata simultan de trei lumânări, si în acelaşi timp poate rămâne "un centru " de UNITATE PERFECTĂ.

| dragos38 explică (pentru milan9):

Milan9, daca yhweh este atotputernic la ce mai are nevoie de inca 2 persoane? trinitatea sugereza de fapt ca religia crestina este o religie politeista si ne inchinam la 3 zei principali (Elohim, sf.duh si I.H.)care sunt 1 dar se manifesta in 3 /dar nu sunt 1 sunt 3 si se manifesta in 1/si bla, bla, bla/si copilul pleaca nedumerit de la biserica or fi 3 ori 1 nici macar tacso nu stie /dar nu conteaza trebuie sa crezi/

| milan9 a răspuns:

De ce esti egoist? Să ştii că în Firea sau Natura divină nu bântuie singurătatea! Ce ideal de comuniune si iubire, de empatie si daruire ar mai fi un Dumnezeu în totalitate solitar, izolat tocmai prin unicitatea si distincţia Sa?

| milan9 a răspuns:

Cum se intelege oare modul în care Dumnezeu I s-a arătat lui Avraam la stejarul Mamvri prin fizionomia distinct a TREI ÎNGERI (sugestie a Sfintei Treimi)?
Este oare un lucru pe care un anumit cult I l-a stabilit lui Dumnezeu a fi imposibil?

| milan9 a răspuns:

Intelegerea tainei se poate preta cu atat mai mult in planul divin, plan care oricum NU se supune tiparelor noastre...
Şi atunci de unde pretenţia unui "pat a lui Procust"? sad sad

Despre NATURA (FIREA) divinităţii nu putem avea nici o pretenţie de exhaustivitate a cunoaşterii, de stabilire cu aroganţă sau certitudine umană a unor eventuale "incompatibilităţi" cu Revelaţa divina!

Pentru "ilustrarea" NATURII DIVINE, cel puţin la nivel intuitiv, nu este pe deplin relevant nimic din lumea materială. Nu există o materie sau un sistem care să poată fi considerat "un model" prin reducţie. Natura spirituală şi cu atât mai mult cea divină, transcede orice algoritm, orice prototip, orice "ikon".

| dragos38 explică (pentru milan9):

Pai da exact cum am zis sunt mai multi zei elohim(savaot, adonai, iehova)sf.duh si I.H. + sfintii/religia crestina este o religie politeista/religia =credinta in entitati superioare, zei,, sufletele celor morti/spirite, e.t.c. multumesc ca mi-ai confirmat/

| milan9 a răspuns (pentru dragos38):

Să nu confundăm tendenţios lucrurile...

| dragos38 explică (pentru milan9):

Absolut deloc, se pare ca nu intelegi, treimea (d-zeu tatal, sf.duh si I.H.-D-zeu fiul)+sfintii =politeism

| dragos38 explică (pentru milan9):

Adica o ciorba in care bagi morcovi, patrunjel, telina si devin una cu ciorba /nu sunt deloc egoist de ce sa-i dau unei persoane doar ciorba goala/mai pun si telina si patrunjel si iese 3/1(adica o prostie mai mare ca asta nici ca puteu sa scrie cei care au scris biblia/niste aberatii mai mari ca ei/limitand divinitate universului la nivelul lor de intelegere/

| dragos38 explică (pentru milan9):

Tu in ce lume traiesti milan9 nu uita ca inainte de a te duce la cer te duci in pamant cenusa din cenusa/ingrasamant pentru flori; te vor mai vizita si catva viermisori/pana o sa ajungi la ceruri

| dragos38 explică (pentru milan9):

Sau poate yhweh=zeul tribal la care te rogi s-ar putea sa se indure de tine si sa te ridice la cer cu tot cu trup fara a mai cunoaste moartea/dar ma indoiesc tinand cont de cruzimea lui si gelozia cu care este descris in biblie/

| milan9 a răspuns (pentru dragos38):

Este un lucru esenţial faptul că sfinţilor li se acordă doar "CINSTIRE" şi "NU ÎNCHINARE" (nu divinaţie, nu ca lui Dumnezeu)!

Inteleg ca din instinct cauti mereu o replica la orice, dar, incearca sa faci putin diferenta intre lucruri...

| milan9 a răspuns (pentru dragos38):

Spre exemplu...
Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…
Nu există nici o "speranţă" pentru cârcotaşi happy de a-L confunda pe Dumnezeu cu creaţia Sa minunată…