| SkateFunk a întrebat:

Da ce vad doar lucuri intunecate, rele, demoni,apocalipse, iad, babe(vrajitoare), blesteme, pisici, monstri sau ca sunt posedat eu si unoeri imi vad cunostinte posedate cum intra in ele siluete intunecate si rad? Deja m-am cam saturat sa vad numai din astea in fiecare noapte aproape cand dorm de cativa ani incoace... ma trezesc tot speriat si uneori tremur.
Si tot de cativa ani incoace nu prea cred in Divinitati(D-zeu si din astea)
Bine recunosc, ca unoeri mai fac misto de Dzeu si de demoni si de oameni dar nu inteleg din moment ce nu cred in astea, de ce am mereu cosmaruri din astea urate? Uneori, de fapt mai mereu imi e cam frica sa dorm noaptea ca 90% cam visez din astea, de aceea dorm ziua, dar mai nou chiar si ziua am inceput sa visez din astea in proportie de 20%.
Totusi nu e ca si noaptea 90%.
Mi-as dori sa nu visez deloc dar nu pot controla asta, mereu cand inchid ochii o fac sad

26 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai probleme psihice si e nevoie sa mergi la un medic psihiatru
Daca vezi si in cursul zilei fara sa adormi ca demoni intra din om in om, atunci treba e serioasa si nasoala pentru tine, daca e doar cand dormi atunci nu e ceva de nescapat zic
Nu in ultimul rand lasa filmele horror, nu sunt pentru tine!

| SkateFunk explică (pentru Simpatic):

Nu stiu mman miau mai zis unii sa merg da sincer nu stiu unde si cred ca ma costa si bani, sa numai zic ca m-as face de ras dacai explic la psiholoaga ca nu-mi place cand vad prunci fericiti imi vine sa le *** cate una peste gura marog big grin
Si da am vazut ff multe filme horror etc toate genurile, imi palc actioune marog big grin

| Simpatic a răspuns (pentru SkateFunk):

Nu te-am sfatuit sa mergi la psiholog, ca eu nu cred in acesti sarlatani, cand le zic unora ca psihologii sunt sarlatani sar de fund in sus, psihologii sunt buni cand ai probleme emotionale si in dragoste, pentru lucrurile grele si ce tin de afectarea psihicului sa lasam sa-si faca traba PSIHIATRII, oamenii cu facultate in domeniu, medicii, psihologii sunt eu tu si astia care fac 3 ani de facultate...adica oricine poate fi, medic nu poate fi oricine!
Daca mai aud dobitoci care zic ca tulburarile psihice se refac cu vorbe frumoase le dau ignore, deja ma plictisesc persoanele astea idioate, chiar zilele trecute m-am confruntat cu o retardata care-si zice furnicuta000 ca ea s-a vindecat de anxietate la psiholog, pe bune? cand i-am zis adevarul m-a blocat. se pare ca 000 venea de la IQ-ul sau.

Man nu e nicio rusine sa mergi la medicul psihiatru acolo merg si copiii cu probleme si adultii, gandeste-te ca un diagnostic si un tratament pus corect te pot vindeca daca ai noroc de urmatoare recidive, poate e ceva trecator in cazul tau si dupa un consult si un tratament dispare si nu o sa mai ai niciodata treaba, nu stiu zic. Daca nu ai noroc pasibil sa ai schizofrenie si aia e naspa frate, dar oricum ar fi cu pastiele potrivite nu vei mai avea manifestari, vei putea trai linistit. Eu zic sa incerci, psihiatrul e ieftin in comparatie cu psihologul care se plateste la sedinta happy in cazul tau nu are ce sa faca psihologul ca tu vezi lucruri, nu mi-ai zis numai daca in somn, daca le vezi si ziua cu ochii deschisi atunci da fuguta la medicul de care ti-am spus.
Pasul pe care sa-l faci imediat sa rupi legatura cu orice film de groaza, sf si actiune sangeroase pe care le vezi.

| ania a răspuns:

Te rog sa nu te superi dar din ce scrii chiar cred ca ai demoni la bord si ceea ce percepi la cunostintele tale chiar e real si ele au.Nu e de mirare ca se combina cu necredinta, demonul de necredinta (am fost si eu cativa ani sub influenta lui e un demon ca larga arie de activitate in ziua de azi.( Denis de Rougement spunea ca minciuna preferata a deavolului e ca nici el nici Dumnezeu nu exista).
Ai putea sa scapi daca ti- ai darui sufletul si trupul Mantuitorului Hristos ca sa fie el stapan peste viata ta, ti- ai marturisi toate pacatele si atunci ai avea autoritate sa poruncesti tuturor demonilor de necredinta, de hula, de frica etc sa plece in Numele lui Iisus Hristos.Asculta doar de o autoritate mai mare ca a lor.

| SkateFunk explică (pentru ania):

Well, de daruit mi-am daruit demult sufletul amu nu stiu trupul sigur dar e probabil ca sa cam bucura mizeriile le dau in cap si ma umplu de bucurie :3
Nu exista dinalea exista doar legea junglei eu atat stiu si nu ma schimb;]
M-a intrebat odata unu ca daca ar veni dzeu la mine si m-ar intreba dc rad de el i-am raspuns ca ca si raspuns i-as rade in in fata ca altceva nu ar merita o mizerie
Daca era cum zic unii cica perfect nu facea omu sa sufere si sa moara dar se pare ca in biblie zice ca-i place cand vede sange varsat...like... wtf brah

| Simpatic a răspuns (pentru SkateFunk):

Stii tu ceva dar nu stii tot. Dzeu a varsat sange doar in Vechiul Testament si asta pentru ca poporul ales Israel incalca una dintre cele mai importante porunci ale lui Dzeu de atunci si anume inchinarea la idoli, in speta exista cultul lui Baal si Astera?, zei pagani.
Daca un parinte ii spune copilului de dimineata pana seara sa numai scuipe pe jos guma, la un moment dat ii da o palma copilului!
Dzeu a avut suficienta rabdare si le-a dat explicatii sa numai faca jertfe idolilor, iar ei nu au ascultat, abia dupa indelungi sfaturi care in unele cazuri au durat ani de zile, Dzeu i-a pedepsit ucigandu-i.
Prietene Biblia nu e ceva ce citesti precum ziarul, nu o poti intelege tu sau eu care suntem afoni, preotii fac scoala ani de zile si numai cei mai intelepti dintre ei dupa indelunga pregatire reusesc sa inteleaga ce se zice acolo! La Teologie nu se studiaza Biblia in primul rand ci au manuale de studiere a Bibliei, daca treci la Biblie direct tu fiind ateu e ca si cum dupa cal cu caruta ai trece pe Lamborghini de 800 CP.
Daca iei lucrurile mot-a-mot ajungi la anumite chestii pe care le zici si s-ar putea chiar sa fii sub influenta lui Beelzebub, si pentru ca pasionat de mitologie antica iti spun ca numele Diavolului asa cum apare in anumite carti vechi sau biblic este un derivat al numelui zeului Ba'al, zeul venerat in antichitate si poate si in prezent de anumite secte de prin lume.
Sa stii ca am auzit de cazuri in care credinta a schimbat oameni, si am stat printre talhari si puscariasi, oameni rai care dupa ce s-au pocait acum sunt familisti si traiesc in bine.
Nu sunt nici pocait nici fan preoti corupti care conduc BOR, zic doar din cunoasterea pe care o detin, mai multa sau mai putina.

| ania a răspuns (pentru SkateFunk):

Nu scrie in Biblie ca ii place cand vede sange varsat.Jertfele din Vechiul Testament au rol de matrial didactic care sa ii ajute pe oameni sa inteleaga ca pacatele lor sunt o chestiune grava care ii desparte pe oameni de Creatorul lor.Tocmai de aceea a murit Mantuitorul Hristos, Dumnezeu intrupat in locul nostru pentru a nu a nu mai fi nevoie de alt sange vatsat, prin aceasta a imbinat iubirea cu dreptatea.
El nu a facut omul sa sufere si sa moara dar l- a facut liber sa aleaga sa asculte sau sa se razvrateasca impotriva Lui. Daca omul ar fi ramas in ascultare fata de El nu ar fi avut parte de suferinta si de moarte.
Zici si ca ti- ai daruit Lui sufletul si ca nu vrei sa te schimbi.
Dumnezeu e un stapan mai bun pentru viata noastra decat noi insine sau demonii pentru ca El e-a creat si ne iubeste cu o iubire infinita si ne asteapta sa renuntam la rebeliunea noastra si sa intram in destinul implinitor pentru care am fost creati.Si pentru ca am fost creati pentru a trai in comuniune, im prietenie cu El viata noastra e un cosmar complet fara El
O spun din expsrienta revenirii la El duoa lani de razvratie,+ca e iti aduce o bucurie indescriptibila sa te pui pe genuchi si sa recunosti: Ai dreotate, am gresit am pacatuit inaintea ta, viata mea e un dezastru si un haos fara tine, fii Stapanul meu, am nevoie de curatirea si iertarea Ta!

| SkateFunk explică (pentru Simpatic):

Oare e adevarat ca daca ajungi prea presus iti permiti sa il iei pe hehovist sa razi de el si familia lui?
se simte cam bine cand fac asta nu stiu dc ma amuza :]

| Mayhem666 a răspuns:

Intrebarea mea e, ce cauta pisica printre lucrurile enumerate?

| RoCkKiD a răspuns:

Vreau si eu ce bagi tu.

| oglindasultanului a răspuns:

Intunericul este pentru ca nu gandesti limpede in timpul zilei, cand esti treaz si constient. Celelalte chestii nu stiu, pentru ca la mine de exemplu obisnuiam sa ma gandesc ca-s blestemata, dar nu am avut asa vise, mie mi se par tare scarboase, poate de asta, mintea evita sau face imagini. Poate pentru ca in realitate esti inconjurat de aceste obiecte. Si nu e adevarata faza cum ca cica "te gandesti la asta si visezi" nu visam lucrurile la care ma gandeam mult si mi le doream acolo, decat situatii jenante care incercam sa le evit nici nu ma gandeam la ele, mereu se intamplau in vis.

| Seba2013 a răspuns:

Pentru ca nu traiesti in "unitate"(impartasire) cu Frumosul Absolut (vezi 1 Ioan ca acolo iti arata despre lumina si intuneric).
Tot ceea ce nu participa la acest "Frumos Divin" se urateste. Daca oamenii nu se supun, fasoneaza formei Divine ci se DIVIZEAZA sau DEZINTEGREAZA de aceasta UNITATE, ajung urati, fiii intunericului (Ioan 17:20)
Cine nu are respect, rusine, frica(aidos) de Dumnezeu, poate cadea in blesteme ca: intuneric dens, moarte, irationalitate, foc, ardoare, confuzie, etc. Aceste elemente nu sunt afine sufletului, pentru ce el este creat sa fie una cu Tatal (dupa chipul si asemanare lui).
https://www.crestinortodox.ro/......79871.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stres psihosocial sau anxietatea uneori e de vina. Lipsa prietenilor, a unei iubite, a neputinței de a te integra, sau ai tu ceva temeri, fobii cu care te confrunți dar cred ca ai anxietate. Evita filmele thriller, horror cu orice preț și mergi undeva sa te te recreezi; undeva în natura, fa călătorii.

| SkateFunk explică (pentru anonim_4396):

Cam tot ce ai zis este adevarat laughing din pacate :/

| anonim_4396 a răspuns (pentru SkateFunk):

Ai nevoie? Sau le ai deja pe "toate"?
Dacă le ai pe toate pe care le-am menționat sportul te poate ajuta enorm, sportul schimba chimia creierului mai mult decat orice anxiolitic. Și masajul cu acupunctura.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SkateFunk):

Ai modificat vad răspunsul. Nu rămâne decât sa rezolvi cauzele.
Sănătate happy

| EcceHomo a răspuns:

Vezi, eu sunt tocmai invers. Nu pot dormi ziua din cauza ca visez rochii, pantofi, inele, poșete, piscine, mașini, trotinete electrice, ceasuri, d-astea. Ca și tine, doar ca invers, 20%visez noaptea, 90% ziua.
Prefer sa nu mai dorm deloc.
Suntem un popor blestemat.

| SkateFunk explică (pentru EcceHomo):

sad credeam ca doar eu am voie sa visez 110% pff

| gabriel2004o a răspuns:

Idk,vezi un psiholog sa iti recomande ceva
Ca la biserica pentru o împărtășire nu cred ca te ducilaughing))))

| SkateFunk explică (pentru gabriel2004o):

Nu ma duc ca am tot zis ca ma duc unoeri credeam cas posedat cand vedeam cum se bucura unii turbab faceam crize dinalea si zbieram radeam marog am biserica chiar langa blocu meu dar mi-e lene sa merg si gen cand trec pe langa ea si vad oameni acolo zic"ia uite la sclavi astia" si incep si rad cand ma gandesc cat de ratati sunt ca isi perd vremea inchindnuse la mortaciuni

| outsidethebox a răspuns:

1. Pisicile nu sunt un lucru rau, poate ti-e frica?
2. Iti recomand sa iti schimbi regimul alimentar si cel de viata, pariez ca sunt factori externi care iti "cauzeaza".

| SkateFunk explică (pentru outsidethebox):

Pisicile sunt ok, chiar imi plac dar unoeri se combina cu lucuri rele in general posedari. (intra raul in bine)
In general visez astea:
1. Posedat 50%
2.Iad 30%
3. Apocalipse 20%
4.Baba (vrajitoare) 5%
cele cu pisici sunt mai rare

| comanantonio17 a răspuns:

Nu deduci ce poate insemna. Daca ramai ''mistocar'', cosmarurile tale pot deveni realitate. Dumnezeu (Tatal, Domnul Dumnezeu, YHWH, Dumnezeu Tatal, Yahweh, Jehovah, Iehova, Domnul, Iahve, Tatal Domnului nostru Iisus Hristos sau Dumnezeul Domnului nostru Iisus Hristos, pe scurt Dumnezeul lui Avraam, al lui Isaac si al lui Iacov) te avertizeaza sa te ''reintorci'' la El. Nimic in viata nu este intamplator.

| SkateFunk explică (pentru comanantonio17):

Ai repetat niste nume de nimicuri inexistente fara rost... straight face

| Simpatic a răspuns (pentru SkateFunk):

Acum cred ca a vorbit demonul din tine happy
Dzeu exista, Universul nu este nelocuit si neguvernat de nimeni, viata nu s-a nascut din Haos si big bang, pe de alta parte Dzeu nu este asa cum ni-l prezinta Patriarhul Daniel si cartile scrise de ei apobate in Sinod (atentie nu am zis de Biblie!), Dzeu este altfel decat putem noi intelege...parerea mea.
Tu mergi in treaba ta cum te-am sfatuit la medic, o sa vezi ca comarurile o sa dispara. Eu banuiesc ca ai o forma de schizofrenie, dar nu te pacienta exista tratament, astfel incat poti duce linistit o viata normala, unde mai pui ca daca ai norocul sa se rezolve cu injectie pe luna e si mai bine, mai sanatos, decat daca ai lua pastile!
Poti la fel de bine sa ai o simpla tulburare de moment.
Eu pe toti va sfatuiesc fratilor cand aveti o probleme medicala nu stati si cititi pe forumuri, mergeti la medici, cheltuiti bani daca trebuie pentru sanatate nu e pacat... unii aleg sa investeasca in telefoane si deviceuri noi fara sa aiba neaparat nevoie de ele dar neglijeaza santatea, e total gresit.

| SkateFunk explică (pentru Simpatic):

Nu stiu boss eu nu cred in facaturi, daca exista ce zici tu nu era atata
Viata nu s-a nascut din haos?
Pai si atunci de ce viata e haos gen la voia intamplari? Vei zice ca e liberul arbitru nu?laughing
Na atunci explica-mi si mie daca exista dzeu, de ce au fost atatia oameni mancati de animale etc, de ce a parmis dzeu asta adica care e logica acolo? :/
Pefectiunea exista dupa parerea mea doar in matematica fapt de la care pleaca tot ce exista, ce nu e vizivil, lucurile care nu le poti vedea cu cohiul exista si ele energii etc chiar daca sunt invizibile, dar Dzeu nu poate fii altceva mai mult decat liberul arbitru/karma/energie ceva foarte mic care se misca singur si la o scara mai mare ti se pare ca e viu, iar combinat cu materia din creier se numesc impulsuri si poftim. boom! viata. problem solved
Nimic nu e inexlicabilwinking