| vladuts3 a întrebat:

Nu v-ati intrebat niciodata cum au aparut negrii? Din cate stiu Adam si Eva erau albi.Dar si in cazul in care ei erau negrii cum au aparut oamenii albi? Ma gandesc ca avand in vedere ca Eva a fost facuta din coasta lui Adam ar fi trebuit sa aiba aceeasi culoare.
Am gasit pe net unele pareri:
"Cu trecerea secolelor, soarele a avut o mare influenta asupra oamenilor: populatiile sudice sunt de culoare neagra si par cret, pe cand cele nordice sunt blonde si cu par lins (rar ai sa gasesti un rus sau un norvegian cu parul cret.) "
"acelasi lucru s-a intamplat si cu asiaticii. Tot soarele a fost de vina. Tineau pleoapele foarte apropiate involuntar cand lumina foarte puternica reflecta in zapada, luni la rand, fara sa se faca intuneric.Astfel s-a adaptat corpul lor la imprejurari. Efectul nu este invers, astfel incat o sa vezi negrii care stau in frig si nu albesc. "
"A creat Dumnezeu de la inceput rasa neagra, rasa galbena si\sau rasa caucaziana? Nu, ci a creat o singura pereche de oameni care apartineau unei singure rase din cele enumerate.Atunci cum au aparut restul? A zis Dumnezeu: "Ah, am uitat sa creez si alte genuri de oameni?" si apoi i-a creat. Nicidecum ci a avut loc o evolutie (daca nu-ti place termenul poti sa-l inlocuiesti cu un sinonim)

26 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Mai,exista doua ipoteze,sau mai bine spus o "dogma" si "adevarul".
Dogma este de natura religioasa si ne spune ca oamenii de culoare neagra se trag tot dintr-un negru,care a fost pedepsit,etc.
Adevarul,care este de natura stiintifica si este confirmat de ratiune,de logica,de toti oamenii care se respecta si pe care ii poti numi oameni, de biologie, de evolutie,de fiecare specie in sine pe scurt de realitate.
Adevarul ne spune ca fiecare specie, in decursul milioanelor de ani, evolueaza sau se adapteaza. Aici este vorba de adaptarea unei specii la mediu si nu de o evolutie in adevaratul sens al cuvantului, specia umana s-a adaptat la mediu. Asta e realitatea, adevarul, revelatia stiintifica, spune-i cum vrei, dar asta e adevarul.
Sau poti sa le combini si sa spui ca primii oameni au fost creati de Dumnezeu si s-au adaptat conditiilor de trai.
Poti sa faci ce vrei, numai nu exclude a doua certitudine stiintifica si anume ca specia se adapteaza.

| vladuts3 explică (pentru Inferno):

Nu te pot contrazice, ai drepate!

| Inferno a răspuns (pentru vladuts3):

Sigur ca nu poti sa ma contrazici. Sigur ca am dreptate.

| OOOLEOOO a răspuns:

Negrul e culoarea nativa,''pura''.

''Aveti totul, acum ce mai vreti un Dumnezeu alb? Dumnezeu e negru!''

| Pufuletica98 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Dragule Dumnezeu nu este de culoare.De ce esti rasist cu albii? Ce ti-am facut? Eu sunt alba si nu sunt rasista, multi negri mi se par foarte draguti ca actorul negru din men in black sau chis brown.Asa ca nu mai fi rasist cu albii cand noi nu suntem rasisti cu persoanele de culoare.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Pufuletica98):

Nu sunt rasist cu albi, cum sa fiu rasist cu cineva ca si mine? iau apararea celor care au fost tratati ca pe niste animale de catre voi.
In plus am ales sa fac parte dintr-o cultura care ma invata ca Jah este de culoare.

| Pufuletica98 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Vai ce frumos un zeu carezice ca trebuie sa va drogati cu marijuana. Stiu ca in trecut albii au facut lucruri foarte urate dar nu poti da vina pe aia buni mai ales ca si tu esti alb.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Pufuletica98):

Am dat vina pe cineva?

Marijuana este o planta sacra folosita inca din antichitate, critica ta demonstreaza cat de putine stii despre aceasta cultura sau despre aceasta planta. Precum Hinduisti fumeaza hasis si evrei foloseau Canabis pe post de Tamaie Rastafarianul foloseste Ganja sau Marijuana in sarbatori Nyabinghi.

http://www.youtube.com/watch?v=9O1XygQ1YOQ&feature=related

| Pufuletica98 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Mi-ai aratat un filmulet cu niste morti de foame care stau prin paduri si inca zic ca-s oameni.de ar fi mai normali.Ei zic ca sunt oameni dar stau prin jungle.Ce oameni!

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Pufuletica98):

Iti dai seama ca insultele tale sunt de-al dreptul copilaresti.

Tu nu locuiesti in Jungla urbana? Crezi ca e mai bine sa locuiesti intr-o jungla urbana decat cea creata de Jah (YWHW, Dumnezeu) PS.sunt de parere ca esti crestina...

Ce intelegi tu prin normalitate? cea ce definesti tu anormal eu definesc diferit. Cum crezi ca traiau crestini candva? Dezvolta-ti o cultura generala fata de realitatea traita de noi.

Ai accentuat faptul ca mor de foame, poate te referi ca sunt mici si slabi. Sti de ce suntem slabuti? Fiindca noi tinem o dieta Ital, nu mancam hrana moarta ci doar mancare Naturala si vegetariana.Cea ce ne difera fata de voi ''normali'' care va indopati cu KFC si mancaruri care va ucid existenta.

| Pufuletica98 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

1.Am 13 ani.
2.Da,sunt crestina.
3.Pentru mine o persoana normala este una care isi face o familie si munceste.
4.Eu nu mananc de la fast food pentru ca o data eram la un KFC la mare si langa masa noastra era o femeie insarcinata si in pui a gasit viermi.
Sper ca te-am lamurit.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Pufuletica98):

E clara treaba atunci...

| Pufuletica98 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Ce vrei sa spui cu "e clara treaba atunci..."?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Pufuletica98):

Nimic fata mea, Nimic...

NOname
| NOname a răspuns:

Vladuţ, pari un băiat isteţ: vorbeşti de evoluţie, gândeşti, ceea ce spui are logică... însă tu chiar crezi că primii oameni au fost creaţi din lut şi coaste şi o singură pereche a reuşit să populeze toată Terra?

Învaţă să deosebeşti evenimentele istorice reale (sau teoriile ştiinţifice, care au logică şi sunt bazate pe multe cercetări şi date reale) de nişte basme.

| Zenicide a răspuns (pentru NOname):

NOname loveste din nou :d

| NOname a răspuns (pentru Zenicide):

Zenicide, sunt toată lapte şi miere şi-o pufoșenie. Cum să lovesc?
http://youtu.be/JDLoZ1r8olg

(Anyway, întrebarea era postată la Conversaţii, altfel poate nici nu aş interveni.)

| Zenicide a răspuns (pentru NOname):

"Zenicide, sunt toată lapte şi miere şi-o pufoșenie. "
- Nu esti! http://i.imgur.com/73GZ2.jpg :))

| NOname a răspuns (pentru Zenicide):

Parcă te ştiam bun la ironie.

| CryChristiAN a răspuns (pentru NOname):

Sa nu-l confuzi cu mine.

| NOname a răspuns (pentru CryChristiAN):

Bine, mama, o să am grijă să vă memorez pe toţi.
http://www.tpu.ro/useri?s=vladut&o=rank_asc

| vladuts3 explică (pentru NOname):

Deocamdata, am dat un exemplu biblic, observ ca si de data asta biblia imi da cu "error"... Nu stiu... Viata e un mister, dar un lucru e sigur, imi pasa mai mult de creatia lui Dumnezeu decat de el insusi, Cat despre un "Dumnezeu" a inceput sa nu imi mai pese, sunt de parere ca poate, poate exista o fiinta divina mai presus de noi. Si daca suntem limitati de cunoastere, asta doar viitorul ne poate arata, dar observ ca trec anii si adevarul "e tot mai adanc" sau e inlocuit cu o minciuna. Dar, ca si om inferior ce sunt, nu pot elimina posibilul!

| NOname a răspuns (pentru vladuts3):

Ai o gândire sănătoasă, din ce ai relatat.
La cât de puţine informaţii deţinem momentat, cel mai înţelept este să fim deschişi tuturor posibilităţilor şi să nu ţinem cu dinţii de niciuna, respingând în totalitate toate celelalte - sunt prea multe necunoscute, ca să ne putem permite această extravaganţă.
Este bine să fim flexibili.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si adaptarea la mediu caruia tu ii spui evolutie, il exclude pe Dumnezeu? sau denota ca in intelepciunea lui cea mare, ne-a inzestrat cu capacitatea de a ne adapta? fiindca multe ne-adat el folositoare, printre care uitarea.nevazuta dar utila sa nu suferim cat traim de pierderea unor dragi si iubiti ai nostri, ci sa uitam si sa ne continuam viata.adaptarea la mediu este una din inzestrarile noastre bune.e rau ca trebuie sa dezbracam animale, si sa ne imbracam noi in blanurile lor. avem inlocuitori. daca era invers? ne-ar fi placut?

| vladuts3 explică (pentru anonim_4396):

Nu, suntem niste egoisti, dar nici natura nu e pe departe. Asa si cum animalele se ucid si se mananca intre ele. Oare sa fie lantul trofic care joaca un rol important? Ma gandesc, viata/terra nu a fost facuta doar pentru fiinta umana, ci si pentru restul. Da, viata e nedreapta, asta e

| 1libercugetator1 a răspuns:

Evrei nu sunt albi vezi ca greseti sunt de culoare ca arabi, nu are rost are sens sa cauti logica in biblie de ce?

pai daca adam si eva au avut acelasi grupa de sange cum de noi avem mai multe?