| OctavianDanielMaria a întrebat:

Daca Adam si Eva erau albi, cum au aparut cei de culoare?

80 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Cei negri la culoare sunt din cauza zonei in care sunt, zona lor este o zona Caniculara, de asta au culoarea neagra, din generatie in generatie sa imprimat pigmentul lor si asa ei avand un pigment colorat, cand un om de culoare neagra se intalneste cu un om de culoare alba si decid sa aiba copil, copilul iese negru din cauza ca cei albi nu au pigmentul colorat iar cei negri da, astfel copilul va fi negru. Parerea mea happy Asteptam expertii

Răspuns utilizator avertizat
| armiaso a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cine a zis ca au fost albi? biblia nu sustine asa ceva.
gradina edenului e pozitionata undeva intre tigru si eufrat, irakul de azi.
iar culoarea pielii este data de mai multe aspecte, printre care alimentatia si in special clima.

Răspuns utilizator avertizat
| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Chiar nu-ți strică jucăriile, doar îți arată că pot fi așezate și altfel, dar tu Nuu! Nuuu! Văd că te bucură teribil că tu ești la butoane, dar totuși ai tendința să rămâi plafonat în preconcepțiile tale fixe (adică fixate de alții, cu butoane mai multe),.

| PainTech a răspuns (pentru armiaso):

Atunci dacă ei erau negrii noi de ce suntem albi?

| armiaso a răspuns (pentru PainTech):

Am scris mai sus, alimentatia si in special clima afecteaza culoarea pielii.

Răspuns utilizator avertizat
| armiaso a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai baiete, tu chiar nu stii nimic, te faci, sau doar trolezi?
e stabilit de stiinta, nu de mine, google ai?
ca sa se produca schimbari trebuie sa treaca timp, sau tu crezi ca de azi pe maine se fac toate lucrurile in natura? n-are rost sa iti explic, o sa contesti, mai bine cauti tu si te luminezi singur, daca vrei sau daca poti.

| PainTech a răspuns (pentru armiaso):

Dacă un negru mănâncă ce mâncăm noi și sta în România se face alb? Nu prea cred.

| armiaso a răspuns (pentru PainTech):

Altul? ai google? eu nu stau sa iti explic, tu crezi ca adaptarea omului la mediu se face de azi pe maine? exact ceea ce i-am spus si aluia de mai sus.
pune mana si studiaza antropologia si citeste afirmatia initiala pe care ti-o citez aici, si nu mai citi selectiv.
"iar culoarea pielii este data de mai multe aspecte, printre care alimentatia si in special clima."

Răspuns utilizator avertizat
| PainTech a răspuns (pentru armiaso):

Aha, deci e vorba de adaptare pe termen lung, adică o EVOLUȚIE. Asta voiam să aud.

| armiaso a răspuns (pentru PainTech):

Evolutia in interiorul unei specii nu e contestabila deloc, dar evolutionismul lui darwin e dovedit ca fiind eronat, tot google te poate ajuta, dar nu articolele de suprafata pe care le vei gasi pe primele pagini, un exemplu perfect care dovedeste ca evolutia darwinista este gresita ca teorie este fluturele, flutre - omida - fluture, acest ciclu dovedeste ca evolutia darwinista este gresita, mai sunt si alte exemple, dar e prea mult de discutat, unii oameni nu sunt dispusi sa discute si altii sunt pur si simplu indoctrinati si nu poti sa legi doua vorbe cu acest tip de oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| armiaso a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Rationamentul tau e zacusca cu de toate.
intrebarea initiala a fost :
"Daca Adam si Eva erau albi, cum au aparut cei de culoare?"
raspuns:
Nu erau albi, traiau in zona irakului modern, iar culoarea pielii este data de mai multe aspecte, printre care alimentatia si in special clima.
ulterior in timp au migrat din zona respectiva in zone cu clima diferita si alimentatie diferita schimbandu-le fizionomia.
normal ca urmasii conteaza, schimbarile astea nu apar de pe o zi pe alta.

Răspuns utilizator avertizat
| armiaso a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si tu ce vrei de fapt cu melanina? vad ca ai un cuvant frumusel pe care il arunci in stanga si dreapta ca sa ce?
ce vrei sa spui cu ea?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si cu ce schimba asta faptul ca oamenii initiali nu erau albi ci proveneau dintr-o zona arabica, unde cu totii stim culoarea pielii lor, care la randul ei, este data de ZONA GEOGRAFICA SI ALIMENTATIE care INFLUENTEAZA PARTEA GENETICA a omului CEEA CE influenteaza secretia de PRETIOASA TA MELANINA?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce fel de argument e asta? tu chiar nu intelegi nimic din ce scriu eu aici?
cine cu cine?

Răspuns utilizator avertizat
| armiaso a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La ce raspunsuri dai, sigur nu ai inteles, totusi intrebarea initiala e scurta si la obiect.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In trecut erau, nu era.
ce legatura au clasificarile astea cu intrebarea initiala sau cu toata argumentatia?
vorbesti de o clasificare de homo sapiens din Etiopia, Africa si una din Sri Lanka, asa si? e ca si cum ai zice : un african si un singalez.
si?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ai zis niciunde asta, pana la postarea asta, Irakul nu e in Africa iar intrebarea ta initiala se refera la Adam si Eva care erau in gradina edenului care gradina a edenului era intre tigru si eufrat care se afla in Irak care e o zona Arabica, si astea sunt lucruri de simt comun.
bai, tu dormi pe tine?

Răspuns utilizator avertizat
| armiaso a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Omul de neanderthal e o falsificare grosolana, cauta pe net.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Repet, adam si eva nu erau albi, gradina edenului e in irak, ti se pare tie ca irankienii de azi sunt albi?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

1/ irakienii nu sunt negri-negri
2/ ti-am spus ca alimentatia si zona geografica influenteaza geneticul ceea ce influenteaza melanina, deci nu vad ce e cu poza aia cu copilul.
3/ ti-am spus ce influenteaza culoarea pielii.

te invarti in cerc, nu pricepi nimic, sau nu vrei, si postezi sa te aflii si tu in treaba, am lamurit odata lucrurile astea, de ce revii la inceput? tu nu intelegi nimic...

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am modificat si am scurtat postarea respectiva ca sa intelegi, si citez, omul de neandertal e o falsificare grosolana, cauta pe net si o sa vezi, dar daca nu stii engleza nu ai sa intelegi nimic dat fiind faptul ca universitatea oxford a descoperit asta iar ei publica in engleza.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mediul influenteaza geneticul, geneticul influenteaza pretioasa ta melanina iar melanina iti da culoarea.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pe langa ca nu intelegi nimic, si persisti, imi si irosesti timpul cu gogmaniile tale, sa stii ca exista oameni cu 2 capete, cauta pe Youtube si o sa vezi.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bine ca nu s-a inventat google si Youtube pentru tine, ca n-ai mai iesi din casa.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am stabilit odata din ce cauza da melanina culoarea, din cauza alimentatiei, geneticii si in special a mediului.
stii macar la ce foloseste si de ce e necesara? daca tot o trambitezi?
iar ce zici tu acolo cu painea si graul, e de neinteles, lipseste coerenta.
clar nu intelegi nimic, nu stiu de ce ma mai chinui cu tine, am crezut ca trolezi, dar de fapt se vede ca nu stii nimic, ai cautat pe Youtube macar?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da serios, daca nu stii la ce foloseste inseamna ca nu intelegi ce scrii in legatura cu acel lucru si nici ce citesti, vezi, ai inteles totusi o chestie, ca nu ai inteles nimic si nu stii nimic, bravo!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai daca nu stii la ce foloseste cum sa intelegi despre ce e vorba dar sa mai si scrii despre asta?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Alimentatia si clima face ca melanina sa dea culoarea pielii, iar oamenii care stau intr-o clima desertica, arabica, sunt inchisi la culoare, deci Adam si Eva nu erau albi, priceput acum, in sfarsitul sfarsiturilor sfarsiturilor?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mult ti-a luat sa citesti chestia aia despre melanina, am crezut ca n-o sa observi aia, deeci, de ce sunt oamenii inchisi la culoare in zonele cu desert si mult soare? pentru ca isi protejeaza celulele cu ajutorul melaninei, facem progrese, incet, incet, poate daca n-ai fi asa de vehement si ai studia putin in loc sa ataci cu atata inversunare ai avea surprize, doar poate.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pe icoane il vezi alb pentru ca artistii care au pictat icoanele si l-au imaginat alb, din mai multe motive in care nu vreau sa intru.
raspunde-mi la urmatoarele intrebari si o sa vezi ce culoare avea de fapt.
ce origini are?
unde s-a nascut?
in ce zona se afla tara respectiva?
are tara respectiva clima desertica?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu nu am sustinut ca eu am zis ce face melanina in vreo postare, am zis ca pe net ai citit, cata mandrie prosteasca.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sa inteleg ca tu contesti toate lucrurile astea fara sa stii de fapt ca Israelul nu e in Africa, genial, asta spune multe.
iar exemplul tau cu Rusia si Sudan e incredibil, parca stabilisem ca oamenii inchisi la culoare au multa melanina si melanina da culoare pielii si tine de genetic...
deci, e clar, fara niciun dubiu, nu stii ce vorbesti.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Din nou, nu stii ce vorbesti, nu poti sa cobori la nivelul meu, nivelul tau este pe luna, eu sunt pe pamant..ai pus o intrebare, ti-am raspuns argumentat la ea, la fiecare obiectie, si dupa ce ti-am raspuns ai mai intrebat de cateva ori acelasi lucru, ce mai vrei, cu ce pot eu sa te ajut daca tu nu intelegi?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"da, se vede ce nivel ai rolling on the floor" e o replica tipica unui copil mic incapabil sa argumenteze, ce nivel? am argumentat tot ce am sustinut, tu nu ai inteles absolut nimic, a fost nevoie sa iti explic de nenumarate ori pana sa intelegi o iota, si tot eu am un nivel?
cand mai cresti, mai vorbim, pana atunci dai dovada de un comportament infantil care nu poate sustine o discutie.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Problema ta nu e cati ani am eu, problema ta e atitudinea ta, o atitudine de copil mic care crede ca stie ceva si de fapt nu stie nimic, cand o sa ai mai mult respect pentru cei care iti raspund la intrebari si pentru subiecte o sa iti raspund si la aceasta intrebare.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns:

Va rămâne un mister senzațional ceea ce ai întrebat tu!

| mentholinks a răspuns:

I-a parlit soarele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca Adam si Eva erau unguri asa cum spune legenda inseamna ca israelul e pamant maghiar.

| christall a răspuns:

Sunt milenii de ani de evolutie. Mediul in care traiau si-a pus amprenta asupra culorii pielii.

| Andrei200202 a răspuns:

Dar chinezii de ce au ochii asa?

| troleibuz a răspuns (pentru Andrei200202):

De la orez.

Răspuns utilizator avertizat
| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Nouă ne este greu să citim și să-nțelegem texte scrise secolele trecute, pentru că mulți termeni nu se mai folosesc sau înțelesul acelor termeni s-a alterat în timp, așa că nu putem avea pretenții exagerate referitor la înțelesul exact al unor texte scrise cu mii de ani în urmă. Plus că dacă ar fi fost date toate detaliile științifice ale Creației, mai mult ca sigur acele texte ar fi fost considerate vrăjitorii, în acele vremuri. Imaginează-ți ce ar fi urmat!

| alex598 a răspuns:

Nu cred că Biblia specifică culoarea pielii a lui Adam și Eva.

| CataCatalin994 a răspuns:

Adam si Eva nu au existat niciodata. Iar raspunsul celeilalte intrebari ti l-a dat iDenisuc. Cauta pe wikipedia.

| Darie23 a răspuns:

Din maimute