| raymusic29 a întrebat:

Dacă admitem că o ființă infinită a controlat destinele persoanelor și popoarelor, istoria devine o farsă cât se poate de crudă și sângeroasă. Eră dupa eră, cei puternici i-au călcat în picioare pe cei slabi; cei vicleni și lipsiți de inimă i-au făcut sclavi pe cei simpli și inocenți, și nicăieri în toate analele omenirii, niciun zeu nu i-a ajutat pe cei oprimați. - Robert G. Ingersoll

azi am mers prin oras si am vazut un baiat era tanar daca avea 10 ani, era intr-un scaun de rotile si suferea de un handicap mintal, nu vreau sal critic,sal judec nici nu as putea, pe zi ce trece imi dau seama ca dumnezeu nu exista si e doar o scuza pentru ceva necunoscut, intrebarea este cum adica dumnezeu sia aratat puterea prin el?

4 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Pai nu prea si-a aratat-o, vor veni unii probabil cu raspunsuri stupide de genul dumnezeu pedepseste pana la x neam si binecuvanteaza pana la y neam si de aici cica ar reiesi ca dumnezeu este bun, eu sincer nu pot vedea asta.

| unbaiatanonim a răspuns:

A vrut sa arate cat de rau poate sa fie, a vrut ca oamenilor sa le fie frica de el. Dumnezeu, omnibenevolenta intruchipata, ucide prin dezastre naturale si boli, isi bate joc de creatia lui.

| SergiuOsan a răspuns:

Asta se intampla deoarece Dumnezeu, dupa crearea lumii si a vietii a intervenit destul de rar in istorie. Omenirea a mers dupa bunul ei plac, fara interventia permanenta a divinitatii. Mi s-ar parea lipsit de sens sa fim controlati si de divinitate, sa avem si atributul de liber arbitru. E simplu. Divinitatea nu a intervenit decat foarte rar (si din ce in ce mai rar) in universul fizic.

| Razvanel93 a răspuns:

Astfel de cazuri nu putem sa le judecam.Fiecare avem o cale catre mantuire...el are calea lui avand un handicap... faptul ca are un handicap raportandu-ne la planul spiritual poate avea o multime de cauze.Se spune care Dumnezeu pedepseste/binecuvinteaza in functie de pacatele neamului sau.