| mODIN a întrebat:

Daca ai pacate mergi in Iad.Ce naiba tot spuneti ca Dumnezeu e "iertator"? Da ce bun e ca nu ne trimite degeaba in Iad.Defapt pacatul e inventat tot de el, deci practic tot degeaba ne trimite in Iad.Deci de ce spuneti ca este el asa de bun?

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De fapt păcatul e inventat de oameni, cu tot, cu el.
Case closed.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei iadul inseamna moarte nu chin. Apocalipsa21:8

| milan9 a răspuns:

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nu o alege cumva altcineva în locul nostru!

El nu şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.

Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

| Moisie a răspuns (pentru milan9):

In primul rand Dumnezeu este moarte si cruzime, si nu iubire, si asta putem vedea in faptul ca toata creatia Sa supravietuieste doar prin moartea cruda a celui mai mic si mai slab ca el.
2 Nimic nu este facut pentru vesnicie, nici macar planeta Terra si nici macar Universul! Absolut Toate sunt trecatoare, vesnica este doar moartea si nimicul!
3 Sufletul se stinge odata cu viata, adica deodata cu ncetarea functiilor vitale si cu instaurarea mortii!
Isus Christos NU a mantuit niciodata pe nimeni, asa cum de exemplu mantuieste STIINTA de boli, de nevoi si de necazuri. Isus Christos a mantuit la fel ca Hitler, adica deschizand cu cheia sa portile mortii tuturor oamenilor!

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu pedepseşte pe nimeni!
Cum este posibil ca Dumnezeu să fie IUBIRE, dar să existe şi nefericire de durată?
Un singur răspuns: nu este consecinţa alegerii Lui şi a iniţiativei Lui, ci a RESPECTĂRII LIBERTĂŢII omului şi consecinţa unei mari PĂRĂSIRI: A OMULUI care Îl părăseşte pe Dumnezeu, îl ignoră toată viaţa, îşi părăseşte Sursa Fericirii şi vieţii lui…

Situaţia aceasta riscă să se cronicizeze, devenind "de durată", tocmai pentru că omul este de la bun început o "investiţie veşnică", pentru veşnicie…

| Lizzu a răspuns:

Logica mai logica decat asta nu exista pentru ca...ghici ce : o sustine religiahee hee

| Moisie a răspuns:

GRESIT! "dumnezeul" cel iertator este dulgherul Isus!
Si dupa sacrificiul lui Isus si scoaterea oamenilor de sub "blestemul Legii" lui Dumnezeu, ai voie sa furi si sa curvaresti cat vrei, ca doar de aia s-a sacrificat un dulgher ca Isus pentru tine!
Da ai voie sa faci asta dar cu o singura conditie, cand ajungi mos si impotent sau prea slab pentru a talharii, trebuie doar sa te pocaiesti ...sincer!
Asa ca Dumnezeu cu Legea lui severa nu are influenta asupra ta ca pe tine te mantuieste Isus, si ai sansa sa ii intalnesti in RAI ...atentie mare ...am zis Rai, pe Hitler pe Stalin sau pe seful tau ceausescu!
Zi si tu daca nu e grozava religia crestina?
Ev ident ca este pentru ca a fost inventata de cel mai mare excroc al omenirii, adica de criminalul care l-a ucis pe Sfantul Stefan, dupa ce pe drumul Damascului a primit un mesaj sub forma de revelatie de la Stapanul Iadului!
Sa nu te repezi sa zici ca am innebunit ci mai intai cere-mi dovezi biblice ...ca am cate vrei!
In concluzie, curvareste cat mai poti ca tot in Rai vei ajunge (alaturi de Hitler, Stalin si JacK the Ripper)!
Sau te pomenesti ca nu crezi in sacrificiul lui Isus pentru iertarea pacatelor si mantuirea oamenilor?

| Mk01 a răspuns (pentru Moisie):

Mă,tu de unde cunoşti aceste lucruri false,şti tu că asta promovează creştinismul,sincer dă-mi o dovadă în Biblia mea unde scrie că Iisus promovează aceste lucruri! Tu în prostia şi orbirea ta nu poţi vedea ce promovează creştinismul deoarece nu ai libertate de gândire din cauza implementării religiei tale,eu unul în familia mea am dreptul să cred sau să nu cred în Dumnezeu,am dreptul să aleg,eu am ales creştinismul deoarece ştiu că Dumnezeu există din cele povestite în biblie. Iisus ne-a eliberat de sub blestem pentru a ne face să conştientizăm că dacă facem fapte bune,ajutăm,nu ucidem,nu furăm nu înjurăm putem să ajugem în rai,dar în acelaşi timp ne dă şi o cale de iertare,dar pentru acestă cale nu te duci la Biserică să te ierte Dumnezeu dacă ţie chiar nu îţi pare rău de ce ai făcut,aşa s-ar duce toţi masochiştii şi toţi criminalii după iertare, ca să fi iertat trebuie întâi să conştientizezi şi să îţi pară rău pentru ce ai făcut.Tu confuzi evreii cu creştini, documentează-te tată înainte să afirmi ceva! Nu eşti aici să spui minciuni despre Dumnezeul meu doar pentru că ai fost educat să crezi asta, întâi citeşte-mi biblia, vezi ce mă învaţă şi după comentează.

| Moisie a răspuns (pentru Mk01):

Ma logicule ce te crezi dar nu esti!
Incurajarea catre rele o vedem acolo unde Isus RASPLATESTE criminalii hotii si curvele pentru FAPTELE lor, adica le ofera mantuirea, accesul in Rai, si eludarea Judecatii de Apoi a lui Dumnezeu care vrea sa pedepseasca toate nelegiuirile!
Intelelegi asta sau vrei sa iti si desenez ca sa intelegi mai usor unde e lacuna in "logica" ta?

| Marius511 a răspuns:

Tu alegi sa fii cu Dumnezeu sau fara

| Filip23 a răspuns (pentru Marius511):

Asa e, deci toata vaicareala asta e prostie.

| mODIN explică (pentru Marius511):

Mai bine fara! Eu tin cu Zeus.