| anonim_4396 a întrebat:

In Biblie scrie cum ca Eva a savarsit pacatul stramosesc mancand din fructul oprit dupa care l-a convins si pe Adam sa pacatuiasca.
Dar stati putin asa, spuneti stop cadru si vedeti de unde a plecat pacatul si greseala de fapt. Acestea au plecat de la Dumnezeu, Dumnezeu a facut doua greseli majore in urma caruia a rezultat pacatul. A facut-o pe femeie mult mai slaba din fire astfel aceasta a putut fi corupta mai usor de catre diavol, dupa care a doua greseala e ca a pus pomul cunoasterii binelui si a raului direct in mijlocul Edenului, astfel Adam si Eva si sa nu fi vruta tot probabil mancau din el din greseala.
Deci iata ca Dumnezeu a facut doua greseli majore in urma caruia a rezultat pacatul.
Astfel greselile lui Dumnezeu nu pot fi considerate tot pacate si cine-i iarta lui aceste pacate?hee hee

11 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

"Astfel greselile lui Dumnezeu nu pot fi considerate tot pacate si cine-i iarta lui aceste pacate? "

Si le iarta singur. chatterbox

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns:

Daca ma gândesc bine,am mai vazut asa o întrebare despre greselile Atotstiutorului pe undeva, în Biblie, în cartea lui Iov...iar raspunsul lui Dumnezeu începea cam asa" Eu te voi întreba şi tu Îmi vei da lămuriri!"(cartea lui Iov 38-3)

| mihaibrasov a răspuns:

Parabola este povestita oricum incomplet si luata literalmente produce confuzii. Pomul cunoasterii binelui si raului nu e un copac, e o metafora pentru cu totul altceva...

| Rikudou a răspuns:

Doamne ce ma oftic ca nu am raspuns eu primul. Vroiam sa spun acelasi lucru. Dumnezeu face totul cu un scop.De exemplu el stia dinainte ca Iisus va fi trimis pe Pamant pentru ai impaca pe oameni cu Acesta si a pus pomul pentru ai testa pe acestia stiind de fapt ca o sa dea gres.

| ghitza a răspuns:

Cand vorbesti de Dumnezeu, nu poti pune cuvantul greseala langa el. El face totul cu un scop. Totusi, Eva daca nu era ispitita de sarpe prin care vorbea Lucifer, nu cred ca ar fi mancat si dupa aceea sa se intample restul lucrurilor. Sarpele de atunci nu era ca si acum. Era printre cele mai frumoase animale din gradina si deoarece prin intermediul sau a vorbit Lucifer care era un foarte bun mincinos si era si viclean. Dumnezeu ne-a dat dreptul de a alege. Il alegem pe El si traim fericiti sau il alegem pe Lucifer si ducem o viata grea. Nu la cea pamanteasca ma refer. El nu pacatuieste.

| Zendayya a răspuns:

Stii vorba aia:"Dumnezeu iti da dar nu iti baga si in straita".asa si aici. Dumnezeu a facut barbatul, apoi femeia dar nu le-a spus ce personalitate sa aiba sau cum sa se poarte unul cu celalalt...ci i-a lasat sa se formeze singuri, a fost alegera Evei sa muste din mar. Cat despre acel mar pus intentionat de Dumnezeu in Eden nu stiu ce sa zic... Probabil a vrut sa ii testeze si sa vada ce alegere vor face. Dar daca l-a pus acolo inseamna ca a avut un motiv anume.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pacatul consta in faptul ca ei nu l-au ascultat pe dumnezeu care le-a interzis sa manance din mar, nu mancatul marului in sine.